Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Pomorska zakończyła I etap rekrutacji. Jedna trzecia studentów to cudzoziemcy

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Na studia w Akademii Pomorskiej w Słupsku chętnych jest ponad 700 osób, z czego aż jedną trzecią stanowią cudzoziemcy. W sumie jest to około 220 osób.  Takiej liczby cudzoziemców jeszcze na AP nie było.
Na studia w Akademii Pomorskiej w Słupsku chętnych jest ponad 700 osób, z czego aż jedną trzecią stanowią cudzoziemcy. W sumie jest to około 220 osób. Takiej liczby cudzoziemców jeszcze na AP nie było. Fot. Krzysztof Piotrkowski
Najbardziej oblegane kierunki w tym roku na Akademii Pomorskiej w Słupsku to filologia angielska, zarządzanie, prawo, informatyka oraz kierunki medyczne - pielęgniarstwo czy fizjoterapia. Z kolei zainteresowania nie ma pracą społeczną, dietetyką czy fizyką. Nabór trwa jednak aż do września. Na wszystkich kierunkach są jeszcze wolne miejsca.

W minionym tygodniu większość uczelni w kraju zakończyła nabór na studia dzienne – m.in. Politechnika Gdańska czy Uniwersytet Gdański. Pierwszy etap rekrutacji ma także za sobą Akademia Pomorska w Słupsku. Tu jednak nabór został przedłużony do 20 września.

- Mamy za sobą pierwszy etap rekrutacji i już przyjmujemy pierwszych kandydatów. Wygląda to nieźle, mamy zdecydowanie więcej kandydatów niż w roku ubiegłym – mówi prof. AP Danuta Gierczyńska, prorektor ds. studentów. – Już mamy zalogowanych ponad 700 osób, z czego aż jedną trzecią stanowią cudzoziemcy. W sumie jest to około 220 osób. Takiej liczby cudzoziemców jeszcze nie mieliśmy, co nas bardzo cieszy.

W zdecydowanej mierze są to obywatele Ukrainy, ale jest też spora grupa osób z innych krajów.

- Mamy bardzo dużo chętnych z Białorusi – szczególnie na kierunkach ochrona środowiska, biologia, geografia. Mamy też studentów z Azerbejdżanu, Uzbekistanu, Kazachstanu, Kirgistanu – będą studiować na różnych kierunkach. Studenci z Kazachstanu mają status Polaka, pochodzą ze stolicy – Nur-Sułtanu - w większości są na filologii rosyjskiej z językiem angielskim, inni na informatyce, czy ochronie środowiska – mówi prof. Gierczyńska.

W tym roku największą popularnością cieszą się takie kierunki jak zarządzanie, prawo, informatyka, socjologia i logistyka, ale też kierunki medyczne.

- Bardzo dużo chętnych mamy na pielęgniarstwo, fizjoterapię, kosmetologię. Miejmy nadzieję, że popularność na te kierunki nie spadnie – mówi profesor.

W tym roku nie powstały żadne nowe kierunki.
- Wysłaliśmy zgłoszenie do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale nie mamy jeszcze decyzji. Planujemy uruchomić psychologię oraz studia drugiego stopnia na kierunku pedagogika. Jednak, dopóki nie mamy decyzji, nie prowadzimy rekrutacji na te kierunki – wyjaśnia prof. Gierczyńska.

Nie ma też jeszcze decyzji o zamknięciu żadnych kierunków, choć kilkoma z nich nie ma praktycznie żadnego zainteresowania.

- Rekrutacja jest przedłużona do 20 września i dopiero wtedy będziemy wiedzieli, na jakie kierunki jest najmniej chętnych i czy będzie konieczność zamknięcia któregoś z nich. Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się inżynieria cyberprzestrzeni, geografia, dietetyka, fizyka techniczna, czy praca socjalna. Na ten ostatni aplikuje tylko jedna osoba – mówi profesor. Gierczyńska.

Nie są zagrożone kierunku humanistyczne.

- Na filologii polskiej mamy już dziesięciu polskich studentów plus sześcioro cudzoziemców, na filologii germańskiej – która ostatnio była na granicy otwarcia – mamy już dwanaścioro chętnych, w tym dwoje cudzoziemców. Filologia rosyjska ma z kolei dziesięciu cudzoziemców plus dwóch Polaków, historia też opiera się na cudzoziemcach – mamy aż jedenaście osób z Ukrainy plus pięciu Polaków – wymienia pani prorektor.

Najliczniejsze kierunki to z kolei filologia angielska, gdzie są 44 osoby i pielęgniarstwo, gdzie z 42 osobami.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza