Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biały Spichlerz wyróżniony! Sukces Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Znamy wyniki ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany” 2020, organizowanego przez Generalnego Konserwatora Zabytków. Sukces odniosło w nim słupskie Muzeum Pomorza Środkowego. Doceniono przywrócenie do życia zabytkowego Białego Spichlerza.

Celem konkursu „Zabytek Zadbany” jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów konserwacji, utrzymania i zagospodarowania zabytków. W 2020 r. w sześciu kategoriach poddano ocenie 63 zabytki z całego kraju, spośród których jury wybrało 6 laureatów i 11 wyróżnionych.

W tej drugiej grupie znalazło się MPŚ z Białym Spichlerzem. Zdobyło wyróżnienie w kategorii adaptacja obiektów zabytkowych. To duży sukces nie tylko muzeum, ale i jego dyrektor Marzenny Mazur, gdyż to właśnie dzięki jej wieloletnim staraniom odbudowano stary budynek i przystosowano do funkcji wystawienniczych.

Spichlerz wzniesiono w 1814 roku jako wojskowy magazyn obroku; po drugiej wojnie światowej pełnił funkcje spichrzowe i magazynowe. Od 2012 roku, po przejściu na własność Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, przeprowadzono w nim kompleksowe prace badawcze, a następnie remontowe, konserwatorskie i restauratorskie przy konstrukcjach murowanej i drewnianej. Odtworzono pierwotny kształt dachu i wystrój elewacji. Funkcje ekspozycyjne i magazynowe wprowadzono z poszanowaniem zastanej substancji zabytkowej wnętrz. Uporządkowano otoczenie obiektu. Jury przyznało wyróżnienie za rewaloryzację i adaptację na cele muzealne, kulturalne i edukacyjne budynku, przeprowadzone po rozpoznaniu badawczym i z pełnym poszanowaniem wartości zabytkowych obiektu, jego historycznej konstrukcji, formy architektonicznej i charakteru wnętrz.

Realizacja pierwszego etapu projektu „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I – Spichlerz Biały” była możliwa dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Pomorskiego. Wartość projektu to prawie 21 mln złotych, z czego blisko 7,5 mln przekazał Samorząd Województwa Pomorskiego, a około 10 mln pozyskano z funduszy Unii Europejskiej. Kolejnym etapem projektu będzie rewitalizacja i adaptacja Czerwonego Spichlerza, w którym znajdą się m.in. nowoczesne sale edukacyjne, ogólnodostępna biblioteka muzealna, pracownie konserwatorów oraz magazyny. MPŚ dokłada starań o pozyskanie środków na ten cel.

Otwarto wyremontowany Biały Spichlerz w Słupsku (zdjęcia)

Obecnie w Białym Spichlerzu eksponowane są dzieła Witkacego i sztuka współczesna, a także wystawa dokumentująca życie pierwszych słupszczan, którzy przybyli na te ziemie po II wojnie światowej.

Drugim nagrodzonym zabytkiem w województwie pomorskim jest Wieża Ciśnień w Malborku - została laureatem w kategorii zabytki techniki.

Zobacz także: Biały Spichlerz jest tłumnie odwiedzany przez słupszczan

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza