Bieg Garduły w Korzybiu. Triumfował faworyt Patryk Błaszczyk (zdjęcia)

Mariusz Surowiec
Bieg Garduły w Korzybiu 2023
Bieg Garduły w Korzybiu 2023 KOSiR Kępice
Do rywalizacji w XXIX Biegu im. Elżbiety Garduły w Korzybiu przystąpiło 105 osób, a do mety dobiegło 104 uczestników. Bieganie odbywało się w upalnych warunkach (prawie 30 stopni Celsjusza) w lesie wokół korzybskiego jeziora na dystansie 10 kilometrów i 500 metrów. Od startu na czoło stawki wysunął się faworyt Patryk Błaszczyk (7. BOW Słupsk), który narzucił ostre tempo i sukcesywnie powiększał przewagę nad rywalami. Ten 27-letni biegacz został zwycięzcą i osiągnął czas 36 minut i 50 sekund

Za ten wyczyn nagrodzony został kopertówką z kwotą 300 złotych i okazałym pucharem. Jako drugi finiszował Dawid Janta (Talex Borysław Borzytuchom) z czasem 38.23 min (200 zł i puchar). Na trzecim miejscu zameldował się Jakub Went (Łeba) – 39.34 min (150 zł i puchar). Na kolejnych miejscach w czołówce przybiegli: 4. Łukasz Wirkus (Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk) – 41.30 min (100 zł), 5. Leszek Rusin (Lębork ) - 41.37 min, 6. Krzysztof Wilczewski (Sławno) – 42.43 min.

Z kobiet znakomitą dyspozycję zaprezentowała 38-letnia Antonina Wirkus (kiedyś znana pod panieńskim nazwiskiem jako Rychter) i nie dała szans rywalkom. Pewnie wygrała w czasie 44.42 min. Nagroda to 300 złotych i piękny puchar.

- Czułam się bardzo dobrze i to udowodniłam na trasie. Klimat korzybskich zawodów zawsze mi odpowiadał. Cieszę się z triumfu - oznajmiła radosnym tonem Antonina Wirkus, tegoroczna zwyciężczyni.

Druga finiszowała Wiktoria Metlicka (7. BOW Słupsk). Jej czas to 45.34 min (200 zł i puchar). Trzecia była Monika Harbutiak (Cisowa, gmina Darłowo) – 51.32 min (150 zł i puchar).

Klasyfikacja drużynowa: 1. Lęborski Klub Biegacza im. Braci Petk, 2. Florian Chojnice, 3. 7. BOW Słupsk. Spośród wszystkich zawodników i zawodniczek były losowane okolicznościowe nagrody rzeczowe i pieniężne (euro). Słowa uznania należą się organizatorom (Kępicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Gmina Kępice, Nadleśnictwo Warcino). Gościem honorowym imprezy w Korzybiu był słupszczanin Jan Huruk - najlepszy polski maratończyk w historii 100-lecia Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Spikerkę niezawodnie prowadził Roman Toboła. Nagrody rzeczowe i finansowe wręczała między innymi Magdalena Majewska, burmistrz Kępic. Dyrektorem korzybskiego biegu był Zenon Słomski.

Za rok będzie jubileuszowa, bo trzydziesta edycja Biegu im. Elżbiety Garduły.