Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blisko 800 Pomorzan rocznie zachorowuje na raka jelita grubego. Kompleksowe leczenie w słupskim szpitalu

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Blisko 800 Pomorzan rocznie zachorowuje na raka jelita grubego. Kompleksowe leczenie w słupskim szpitalu
Blisko 800 Pomorzan rocznie zachorowuje na raka jelita grubego. Kompleksowe leczenie w słupskim szpitalu Łukasz Capar
W województwie pomorskim tylko w ciągu jednego roku raka jelita grubego zdiagnozowano u 757 pacjentów. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku w 2022 roku rozpoznano go u 292 pacjentów, a do końca czerwca tego roku już u 178. Dlatego słupski szpital rozpoczął koordynowaną opiekę nad pacjentami z tym nowotworem.

W 2022 roku chirurdzy onkolodzy ze słupskiego szpitala wykonali 98 kompleksowych zabiegów jelita grubego, w pierwszym półroczu tego roku - 36, a planują zrobić ich około 150.

- W Polsce wykrywamy blisko 20 tysięcy zachorowań na raka jelita grubego rocznie. Jest on trzecim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadają mężczyźni, i drugim, na który chorują kobiety. Jak podkreślają eksperci, od kilku lat zachorowalność i umieralność na raka jelita grubego u obu płci wzrasta – mówi Anetta Barna-Feszak, wiceprezes zarządu W0jewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. - Dlatego cieszymy się, że nasz szpital został zakwalifikowany do sieci szpitali zajmujących się koordynowaną opieką nad pacjentem z tym nowotworem. W Polsce są to tylko 43 szpitale.

Oznacza to, że w słupskim szpitalu zdecydowano się położyć szczególny nacisk na profilaktykę i nowoczesne, małoinwazyjne metody leczenia tego nowotworu. Te procedury są już realizowane, a wkrótce ich zakres będzie poszerzany. Powstał zespół ds. leczenia raka jelita grubego, w skład którego wchodzą chirurdzy onkolodzy, psycholog i dietetycy, którzy kompleksowo włączają się w leczenie pacjentów, u których występuje ryzyko choroby oraz tych, którzy z chorobą muszą się zmierzyć.

- W praktyce oznacza to, że pacjent ma wykonany zabieg przez specjalistów najwyższej klasy, ma także opiekę dietetyków i psychologa – mówi Barna-Feszak.

Jarosław Feszak, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w słupskim szpitalu.
- Koordynowana opieka stała się już faktem. Pacjent, który się do nad zgłasza jest zaopiekowany kompleksowo. Od diagnozy, poprzez przygotowanie do zabiegu, odpowiednią dietę, wsparcie psychologiczne, ale także opiekę po zabiegu. Wszystko po to, aby jego świadomość była większa i aby szybciej dochodził do zdrowia – mówi dr Feszak. - Zabiegi, które wykonujemy są mało inwazyjne, a co za tym idzie z małą liczbą powikłań i krótkimi pobytami w oddziale. Mamy sprzęt wysokiej klasy, a w niedalekiej przyszłości będzie też sprzęt robotyczny.

Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego wzrasta po 50. roku życia.
- Dlatego zachęcamy do badań profilaktycznych w naszej Pracowni Endoskopowej. Im szybciej wykryjemy nowotwór tym efekty leczenia będą lepsze a możliwość całkowitego wyleczenia wzrośnie – mówi dr Feszak.

Opieka nad pacjentem onkologicznym zaczyna się w momencie podejrzenia choroby.
- Pacjent jest kierowany do naszej poradni, zakładana jest tzw. karta DILO dla pacjentów onkologicznych i w ramach diagnostyki onkologicznej wykonywane są badania w kierunku rozpoznania raka jelita grubego. Już na tym etapie wdrażamy procedury, dzięki którym pacjent będzie dobrze przygotowany do leczenia. A jest to leczenie złożone. Składa się nie tylko z leczeniaoperacyjnego, ale w skład leczenia wchodzi też radio i chemioterapia, w zależności od rodzaju nowotworu i jego zaawansowania – mówi dr Michał Duszewski, chirurg onkolog w słupskim szpitalu. - Ważne jest jednak podejście kompleksowe, dlatego już na wstępnym etapie wprowadzamy ocenę stanu odżywienia, kierujemy na konsultacje psychologiczne, zapraszamy rodziny do poradni, aby pacjent był przygotowany do leczenia i bezpiecznie je przeszedł. Prawie sto procent operowana jest metodą laparoskopową, u około połowy pacjentów, którzy trafiają do nas za późno i wymagają operacji w trybie nagłym także stosujemy metody laparoskopowe. Ta metoda pozwala na szybkie dojście do zdrowia po zabiegu – mówi dr Duszewski.

Specjaliści podkreślają, jak ważna jest profilaktyka.
- Pacjenci często myślą: nic mnie nie boli, nic mi nie jest. A to tak nie jest. We wczesny etapie rak jelita grubego nie daje żadnych objawów. Dlatego ważne są badania profilaktyczne. Pacjent musi mieć świadomość, że rak jelita grubego wykryty we wczesnym etapie jest całkowicie wyleczalny. Problem pojawia się, gdy rak jest na etapie zaawansowanym i daje już przerzuty do innych narządów – mówi dr Mateusz Wityk, chirurg onkolog w słupskim szpitalu. - Dlatego apelujemy o wykonywanie badań przesiewowych, profilaktycznych, aby dać nam szansę interwencji na wczesnym etapie. Chciałbym podkreślić, że w szpitalu w Słupsku mamy bardzo dobrą bazę i sprzęt do wykonywania tych zabiegów – mówi chirurg.

Słupski szpital zajmuje się także koordynowaną opieką pacjentów z rakiem piersi, rakiem prostaty oraz pacjentem z otyłością.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza