Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budują Słupsk w trójwymiarze. Pomóż im

Daniel Klusek [email protected]
Jednym z uwiecznionych zabytków w technice 3D będzie słupski ratusz.
Jednym z uwiecznionych zabytków w technice 3D będzie słupski ratusz. Kamil Nagórek
Grupa studentów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie chce stworzyć na międzynarodowy konkurs cyfrowy model Słupska.

Dariusz Tanajewski jest doktorantem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i członkiem działającego na uczelni Międzynarodowego Koła Naukowego Geodezji Satelitarnej i Nawigacji "Geosin". Wraz z innymi członkami koła bierze udział w zorganizowanym przez Google międzynarodowym konkursie na trójwymiarową makietę miasta.

- Sprawdziliśmy, że na mapach Google Słupsk jest jedynie płaską powierzchnią. Tymczasem jeden z członków naszego koła pochodzi spod Słupska i zaproponował, aby zrobić trójwymiarową makietę właśnie waszego miasta - mówi Dariusz Tanajewski. - Wiem, że macie wiele zabytków i budynków o ciekawej architekturze.

Młodzi naukowcy z olsztyńskiego uniwersytetu planują stworzyć makietę zawierającą około 20 najpiękniejszych architektonicznie i najbardziej charakterystycznych budynków w Słupsku. Do tego potrzebne są jednak plany z ich wymiarami, a przynajmniej bogata dokumentacja fotograficzna.

- Spotkaliśmy się już z urzędnikami miejskimi i przedstawicielami Muzeum Pomorza Środkowego, aby pozyskać projekty zabytkowych budynków. Niestety, sam proces gromadzenia niezbędnych materiałów idzie nam dość ciężko z uwagi na obowiązki studenckie oraz problemy związane z logistyką. Z Olsztyna do Słupska jest spory kawałek drogi, a na sfinansowanie kilkudniowego pobytu ze środków przewidzianych na rozwój kół naukowych nie możemy liczyć - twierdzi Dariusz Tanajewski.

W stworzeniu trójwymiarowej makiety może jednak pomóc każdy. Wystarczy, że zrobi zdjęcia budynków i prześle je studentom z "Geosin".

- My zgromadziliśmy już wiele zdjęć Słupska, ale chcemy zebrać jak najwięcej materiałów, żeby mieć z czego wybierać. Zależy nam na fotografiach całych budynków, ale również na detalach architektonicznych. Mając odpowiednio dużo takich zdjęć, będziemy mogli stworzyć dokładne makiety budynków nawet bez ich dokumentacji technicznej - mówi młody naukowiec. - Bardzo liczymy na słupskie koła fotograficzne, klasy o tym profilu i zwykłych miłośników fotografii.

Dzięki studentom z "Geosin" Słupsk może bardzo wiele zyskać. Miasto, które zostanie najlepiej zaprezentowane na trójwymiarowej makiecie, dostanie od organizatorów konkursu 25 tysięcy dolarów z przeznaczeniem na dofinansowanie wybranej instytucji oświatowej.

Trójwymiarowy model Słupska musi być oddany na konkurs do końca lutego. Do połowy lutego studenci z "Geosin" czekają na fotografie budynków.

Wszyscy zainteresowani mogą je wysyłać na adres internetowy: [email protected], szczegółowe informacje pod numerem telefonu 797 854 302.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza