Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi naukowcy zawitali do słupskiego „Ekonomika”. Rozpoczął się Międzyszkolny Festiwal Nauki E(x)plory

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Inauguracja Międzyszkolnego Festiwalu Nauki E(x)plory w Zespole Szkół Ekonomicznych w Słupsku. Wydarzenie potrwa do piątku, 24 listopada.
Inauguracja Międzyszkolnego Festiwalu Nauki E(x)plory w Zespole Szkół Ekonomicznych w Słupsku. Wydarzenie potrwa do piątku, 24 listopada. Łukasz Capar
Na słupskich uczniów czeka tydzień pełen wykładów, warsztatów i naukowej rywalizacji na najwyższym poziomie. Słupski „Ekonomik” po raz trzeci jest gospodarzem Międzyszkolnego Festiwalu Nauki E(x)plory.

Festiwal Nauki E(x)plory od trzech lat angażuje słupskich uczniów w przygotowywanie ciekawych projektów naukowych.

- E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa wspierająca utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych. Pomysłodawcą i organizatorem programu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, która od 2012 roku odkrywa i rozwija młode talenty. Od 3 lat jej partnerem jest również Miasto Słupsk. W tegorocznym krajowym finale konkursu E(x)plory w Gdyni aż cztery finałowe projekty pochodził ze słupskich szkół, co jest imponującym wynikiem. Był to projekt ze słupskiej Szkoły Młodych Fizyków przy I LO, dwa projekty Zespołu Szkół Mechanicznych i Logistycznych i projekt Zespołu Szkół „Elektryk” – mówiła na inauguracji Festiwalu Renata Draszanowska, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Słupsku.

Oprócz tego, że młodzież weźmie udział w wykładach i warsztatach przygotowanych przez ekspertów, to sama zaprezentuje przygotowane przez siebie projekty, które rywalizować będą w naukowym konkursie. 63 uczniów ze słupskich szkół podstawowych i średnich pod okiem 17 opiekunów przygotowało w sumie 24 prace naukowe z wielu dziedzin - informatyki, astronomii, energetyki, fizyki czy medycyny. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na piątek, 24 listopada w auli „Ekonomika”.

- Podjęcie się ambitnego zadania, jakim jest stworzenie w grupie czegoś nowego i odkrywczego wydaje się niezwykle trudne. Jest szansa na to, że wraz z wykonaną pracą przyjdą łatwość nawiązywania kontaktów, zdolność pracy w grupie, komunikatywność i umiejętność organizowania swojego czasu, umiejętność pracy pod presją. Nie można również zapomnieć o zwyczajnej satysfakcji, radości z udziału w czymś ciekawym – zwracała się do młodzieży Renata Draszanowska.

Po oficjalnym otwarciu Festiwalu, wykład inauguracyjny pt. „Jak pokochałem Pi?” wygłosił znany matematyk, Krzysztof Chojecki. Przez cały tydzień, wystąpień ekspertów będzie znacznie więcej. Młodzież weźmie udział w warsztatach z autoprezentacji, czy drukowania 3D. Na wykładach natomiast uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób wykorzystywane są drony, jak działają fale akustyczne, czy jak budować wizerunek przedsiębiorstwa. Spotkania z młodzieżą poprowadzą naukowcy z Uniwersytetu Pomorskiego i Politechniki Koszalińskiej, ale również przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i fundacji. Pełen harmonogram imprezy dostępny jest m.in. na stronie internetowej „Ekonomika”.

Festiwal potrwa do 24 listopada.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza