Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytów jest stolicą Kaszub! To tu najlepiej dba się o kaszubskie korzenie

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Wideo
od 16 lat
Wszystko na to wskazuje, że to jednak Bytów jest stolicą Kaszub! Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa, jako pierwszy z samorządowców został nagrodzony przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie za krzewienie regionalizmu. Dlaczego? Argumentów jest dużo, m.in. bo jako jedyny w historii samorząd, Bytów uruchomił wspólnie z Uniwersytetem Pomorski w Słupsku studium podyplomowe dla przyszłych nauczycieli języka kaszubskiego, w gminie Bytów 18 proc. wszystkich uczniów uczy się języka kaszubskiego.

Jak informuje Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskiego Zarząd Główny podjął decyzję, że będzie co roku nagradzał nagrodą specjalną samorządowca z obszaru Pomorza, którego osobista praca i zaangażowanie w dziedzinie odbudowywania czy budowania na nowo tożsamości regionalnej w oparciu o wyniesione z rodzinnego domu wartości, a także budowania regionalnego kapitału kulturowego i społecznego, popularyzowania języka kaszubskiego, dialektu czy gwary regionalnej, jest wzorem dla innych włodarzy samorządowych.
Pierwszym laureatem, który otrzymał to wyróżnienie, został Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa.

Nagroda dla burmistrza Bytowa

- Z ogromnym wzruszeniem i wdzięcznością płynącą prosto z serca przyjąłem w Kartuzach podczas XXIV Światowego Zjazdu Kaszubów nagrodę specjalną przyznaną mi przez Zarząd Główny ZKP w Kartuzach - mówi wyraźnie poruszony Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, za którym stoi również wiele innych osób z którymi jest mi dane współpracować. Nie sposób nie wymienić tutaj członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Bytowie, współpracowników z Urzędu Miejskiego w Bytowie z wszystkimi podległymi placówkami, a w szczególności: szkołami, Biblioteką Miejską w Bytowie, Bytowskim Centrum Kultury, Starostwem Powiatowym w Bytowie, Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, seniorami, społecznikami, organizacjami pozarządowymi, a także wszystkimi bliskimi i dalszymi przyjaciółmi, którzy rozumieją potrzebę podkreślania tożsamości regionalnej, tworzenia przyjaznego klimatu do jej pielęgnowania. Przede wszystkim dziękuję jednak i dedykuję tę nagrodę wszystkim mieszkańcom Bytowa, tym którzy są Kaszubami z krwi i kości, i tym którzy przybyli do naszej pięknej gminy, osiedlili się w niej i dzięki którym możemy się pięknie różnić, poznawać inne kultury, zwyczaje, obrzędy, tworząc jednocześnie w zgodzie jedną wielką wielokulturową rodzinę, szanującą dziedzictwo naszych przodków i teraźniejszość.
Nasza wspólna praca została dostrzeżona i doceniona, dlatego serdecznie Wam wszystkim razem i każdemu z osobna dziękuję, że jesteście, że mogę zawsze na Was liczyć.

Oto argumenty, które zdecydowały o nadaniu nagrody specjalnej:

- Bytów jest dumny ze swojego miejsca na mapie geograficznej – jako jedyny samorząd ma logo i hasło promocyjne: "Bytów Miasto na Kaszubach".

- Język kaszubski jest nauczany we wszystkich szkołach prowadzonych przez gminę. W gminie Bytów 18 proc. wszystkich uczniów uczy się języka kaszubskiego. Poziom ten utrzymany jest od prawie 15 lat.

- Gmina wydała 7 edycji książeczki dla dzieci promującej miłość do małej ojczyzny i jej poznawanie. Ponad 14 tys. dwujęzycznych egzemplarzy trafiło do najmłodszych czytelników. Powstało też 7 słuchowisk o Byciu. Organizuje Konkurs Wiedzy o Byciu i Kaszubach dla uczniów.

- Przy Bytowskim Centrum Kultury działa od przeszło 70 lat Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Bytów, który często prezentuje się w miastach partnerskich samorządu oraz na wielu przeglądach. Gmina prowadzi również 3 zespoły folklorystyczne w szkołach.

- Bytów był gospodarzem Światowego Zjazdu Kaszubów, Dnia Jedności Kaszubów oraz Dyktanda Kaszubskiego.

- W listopadzie 2008 r. Rada Bytowa jako pierwsza na Kaszubach podjęła uchwałę o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w sprawie ustalenia dodatkowych nazw w języku kaszubskim. Po ich pozytywnym przeprowadzeniu, wystąpił z wnioskiem o wpisanie do Rejestru Gmin na obszarze których używane są nazwy w języku kaszubskim i ustalenie dodatkowych nazw. Pozwoliło to, aby 13 lipca 2010 roku w Bytowie uroczyście odsłonięto tablice z nazwami kaszubskojęzycznym.

- Jako jedyny w historii samorząd, Bytów uruchomił wspólnie z Uniwersytet Pomorski w Słupsku studium podyplomowe dla przyszłych nauczycieli języka kaszubskiego – naukę rozpoczęły 54 osoby.

- W Bibliotece Miejskiej stworzono dział regionalny z książkami w języku kaszubskim i o regionie, który jest systematycznie uzupełniany. Biblioteka otrzymuje środki z samorządu na zakup nowości regionalnych. Ponadto Gmina Bytów regularnie kupuje nowości regionalne, które są przekazywane do szkolnych bibliotek.

- Jest to jedyna Gmina, która robi zakupy podręczników i pomocy dydaktycznych dla uczniów języka kaszubskiego dla wszystkich szkół jednocześnie.

- Jako jedyna wydała podręcznik dla uczniów do nauki historii i geografii ziemi bytowskiej.

- Gmina Bytów również zafundowała szkołom 400 książek pt. „Magiczny świat Kaszub, czyli co kaszubskie dzieci wiedzieć powinny”.

- W gminie organizowany jest Kaszubski Przegląd Twórczości Ludowej Dzieci i Młodzieży obejmujący od 2001 roku trzy powiaty: bytowski, kościerski i kartuski.

- Bytów dba o więzi duchowe Kaszubów amerykańskich. Od lat prowadzi intensywną współpracę z Winoną – silnym ośrodkiem migracji kaszubskiej w XIX wieku.

- Burmistrz Bytowa zainicjował turnieje baśki w Bytowie i przez długi czas był ich organizatorem.

- Gmina wspólnie z muzeum w Bytowie, realizuje projekty "Cassubia Incognita" i "Cassubia Cantat – powrót do kaszubskich korzeni muzycznych".

- Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie ma siedzibę w obiektach gminy Bytów (obiekty bezpłatnie użyczone) – co skutkuje wspólną realizacją wielu projektów prokulturalnych.

- Gmina Bytów wspiera działania bytowskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a samorządowe instytucje kultury współorganizują z oddziałem wiele zadań.

- Z okazji świąt kaszubskich w Bytowie powiewają kaszubskie flagi i organizowane są „Kaszubskie soboty”.

- Bytów wytwarza pozytywny klimat do rozwoju różnych inicjatyw kulturalnych. To tu powstał pierwszy komiks kaszubskojęzyczny oraz pierwsza powieść i słuchowiska science fiction.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza