Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia 3 Flotylli Okrętów na Bałtyku (zdjęcia)

Fot. Marynarka Wojenna RP
ORP "Gen.K.Pułaski" i śmigłowiec.
ORP "Gen.K.Pułaski" i śmigłowiec. Fot. Marynarka Wojenna RP
Siły 3 Flotylli Okrętów przeprowadziły ćwiczenia na morzu i lądzie. Fregata rakietowa, okręt podwodny, jednostka szkolna i siły ratownicze oraz batalion saperów działały na morskich i lądowych poligonach Marynarki Wojennej.
Zdjecia z cwiczen 3 Flotylli Okretów.

Ćwiczenia 3 Flotylli Okrętów

Na poligonach morskich Zatoki Gdańskiej oprócz fregaty rakietowej operowały m.in. okręt podwodny ORP "Kondor", okręty ratownicze ORP "Lech" i ORP "Maćko", baza zaopatrzeniowa ORP "Bałtyk" oraz okręt szkolny ORP "Wodnik". W trakcie manewrów okręty współpracowały ze sobą w poszczególnych epizodach ćwiczeń. Dodatkowo każda jednostka przeprowadziła indywidualne szkolenia specjalistyczne.

Fregata rakietowa ORP "Gen. K. Pułaski" wyszła w morze aby przeprowadzić kompleksową współpracę ze śmigłowcem pokładowym SH-2G. W ramach tych ćwiczeń piloci śmigłowców, jak i załoga okrętu szkolili się w podchodzeniu, przyjmowaniu na pokład (lądowaniu) i starcie statku powietrznego z pokładu fregaty zarówno w dzień jak i w nocy. Szkolenie to ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno załogi okrętu jak i śmigłowca podczas połączonych operacji na morzu.

Ponadto przećwiczono także procedury tankowania śmigłowca w zawisie.

Okręt podwodny ORP "Kondor" wyszedł w morze w środę, 25 listopada. W ramach ćwiczeń prowadził pozorowane ataki torpedowe. To jedno z głównych zadań wykonywanych przez okręty podwodne na liniach komunikacyjnych podczas faktycznych działań bojowych. Okręty ratownicze prowadziły prace nurkowe na małych głębokościach, aby sprawdzić przygotowanie do działania nurków i personelu odpowiedzialnego za zabezpieczenie procesu nurkowań na pokładzie. ORP "Maćko" szkolił ponadto operatorów bezzałogowych zdalnie sterowanych pojazdów podwodnych z Akademii Marynarki Wojennej.

W trakcie szkolenia na morzu szczególną uwagę poświęcono na przygotowanie załogi każdego z okrętów do przeciwdziałania pożarom oraz przebiciom kadłuba. Przećwiczono także różne scenariusze sytuacji kryzysowych, które mogą mieć miejsce podczas działań na morzu. W tym samym czasie 43 Batalion Saperów prowadził prace inżynieryjne na terenie ośrodka poligonowego w Strzepczu. Prace z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu przygotowują saperów z Rozewia do zabezpieczenia działań bojowych, ale także, w razie konieczności, do usuwania skutków klęsk żywiołowych.

3 Flotylla Okrętów jest uderzeniowym związkiem taktycznym Marynarki Wojennej. Jej siłę stanowią fregaty, korwety i okręty podwodne wchodzące w skład dywizjonów Okrętów Rakietowych, Okrętów Podwodnych oraz Okrętów Zwalczania Okrętów Podwodnych.

Jednostki 3 Flotylli Okrętów odpowiadają również za szkolenie i ratowanie na morzu (Dywizjon Okrętów Wsparcia), obronę wybrzeża (43. Batalion Saperów, 9. Dywizjon Przeciwlotniczy i 55. Kompania Chemiczna) oraz zabezpieczenie logistyczne rejonu działań (Komenda Portu Wojennego Gdynia, Punkt Bazowania Hel i Baza Techniczna Marynarki Wojennej). Marynarze służących w 3 Flotylli Okrętów stacjonują w największej polskiej bazie morskiej w Gdyni oraz w jednostkach na półwyspie helskim i w Ustce. Siły 3 Flotylli Okrętów aktywnie uczestniczą w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach i operacjach bojowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza