Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwona Szopa z dofinansowaniem. Ustka liczy na jeszcze więcej pieniędzy

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Czerwona Szopa w Ustce. Koncepcja z zagospodarowaniem terenu
Czerwona Szopa w Ustce. Koncepcja z zagospodarowaniem terenu Ireneusz Wojtkiewicz
Ustka otrzymała dofinansowanie do przebudowy dawnej bazy ratownictwa morskiego, zwanej Czerwoną Szopą. To na razie ponad 391 tys. zł, a ma być jeszcze ponad 2,6 mln zł.

O konieczności remontu Czerwonej Szopy w Ustce mówi się od kilku lat, gdy miasto otrzymało obiekt od słupskiego starostwa. Tym razem pojawiły się pieniądze.
- Ustka pozyskała 361 560 zł na dofinansowanie remontu i przebudowy Czerwonej Szopy. Kwota pochodzi z ministerialnego programu Promesa dla Kultury – informuje Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza. - To bardzo dobra wiadomość, gdyż inwestycja ta ma dużą szansę także na wsparcie unijne. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w wysokości ponad 2,6 mln złotych. Decyzja zapadnie jeszcze w tym roku, a środki z nowego rozdania unijnego na modernizację tego zabytkowego obiektu zapisano w porozumieniu z marszałkiem województwa dotyczącym Funduszy Europejskich dla Pomorza, zawartym we wrześniu 2023 roku.

Już przyznane pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ustka przeznaczy na wkład własny.

Projekt jest gotowy

- Miasto posiada gotowy projekt na wykonanie tego zadania wraz z pozwoleniem na budowę. Czerwona Szopa ma stać się nową atrakcją turystyczną Ustki, z minikinem i wystawą marynistyczną. Poza tym ma tam działać Klub Młodzieżowy dla nastolatków z Ustki. Pomysły na Czerwoną Szopę zostały skonsultowane z mieszkańcami – dodaje Eliza Mordal. - Gdy otrzymamy pozytywną decyzję o przyznaniu środków z Funduszy Europejskich dla Pomorza, w roku 2025 planuje się rozpoczęcie prac. Po ich zakończeniu nastąpi wyłonienie operatora obiektu w trybie konkursowym.

Z koncepcji wynika, że Czerwona Szopa będzie spełniała trzy funkcje: kinową, ekspozycyjno-edukacyjną oraz wypoczynkowo-konferencyjną. Będzie tam też działał Młodzieżowy Klub w Ustce prowadzony przez opiekuna czy lidera.
- Młodzież będzie mogła wzajemnie się uczyć, inspirować i integrować. Uczestnicy otrzymają również wsparcie w procesie edukacji, między innymi kulturalnej, w celu kształtowania właściwych postaw społecznych, uzupełnienia oferty dla młodzieży na terenie Ustki i poszerzenia jej o nową formę działań edukacyjnych, społecznych, kulturalnych. Uzupełniająco oferta skierowana będzie do turystów, głównie w zakresie działań kulturalnych, promocyjnych i propagowania historii regionu.

W Czerwonej Szopie będą odbywały się czasowe wystawy historyczne, na przykład z zakresu ratownictwa i jego historii, a w czasie sezonu letniego będzie funkcjonowało kino kameralne. Plany są takie, że w obiekcie będzie można organizować konferencje. W ramach dodatkowej działalności obiektu planuje się organizację biletowanych imprez oraz funkcjonowanie kawiarenki.

Ze względu na małą powierzchnię Czerwonej Szopy, obiekt trzeba będzie naszpikować elektroniką i zaprojektować wnętrze tak, by pomieścić wszystkie funkcje potrzebne na czas określonych wydarzeń. To opuszczany ekran kinowy, pneumatyczny wysuwany podest w czasie prelekcji, czy tematyczne stanowiska multimedialne. Bryła Czerwonej Szopy pozostanie nietknięta, ale część muru zastąpi przeszklenie. Niektóre wydarzenia mają odbywać się też na zewnątrz.

Jak to z Czerwoną Szopą było?

Czerwona Szopa powstała w 1887 roku. Została wzniesiona z czerwonej cegły w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się drewniana szopa ze sprzętem przeznaczonym do ratowania rozbitków. Murowaną szopę ufundowali pracownicy poczty i telegrafu w 90. rocznicę urodzin cesarza Wilhelma I. W latach 1867-1945 ratownicy uratowali 166 osób. Po wojnie w Czerwonej Szopie swoją siedzibę miała także straż pożarna. Później Czerwoną Szopę miał w trwałym zarządzie Urząd Morski w Słupsku. Baza ratownicza wyprowadziła się w 2010 roku i starostwo przejęło budynek od Skarbu Państwa. Ustczanie snuli plany, by urządzić tu galerię. Były nawet plany, by do Czerwonej Szopy przenieść pogotowie ratunkowe. Ustczanie byli temu przeciwni. Po wielu perypetiach powiat słupski w 2020 roku przekazał w darowiźnie Czerwoną Szopę Ustce. Dawna baza ratowników stała się własnością miasta.

Aktualnie budynek wykorzystywany jest jako magazyn do przechowania wyposażenia i sprzętu wykorzystywanych do organizacji wydarzeń kulturalno-promocyjnych w mieście.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza