Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darłowo - kasa na ratowanie brzegów

Rafał Nagórski [email protected] Tel. 94 347 35 99
Darłowo - kasa na ratowanie brzegówOstateczny koszt prac budowlanych zamknie się w kwocie 93 milionów złotych.
Darłowo - kasa na ratowanie brzegówOstateczny koszt prac budowlanych zamknie się w kwocie 93 milionów złotych. sxc.hu
Największa w powojennej historii Polski inwestycja w zakresie ratowania brzegów morskich ruszy lada dzień na wschód od Darłowa. Wczoraj Urząd Morski podpisał umowę z wykonawcą.

- To raj na ziemi. Czy można gdziekolwiek indziej jednocześnie słyszeć jazgot trzciniaka i plusk wody morskiej - o unikatowym fragmencie wybrzeża - mierzei jeziora Kopań położonej na wschód od Darłowa - mówił wczoraj Adam Borodziuk, zastępca dyrektora ds. technicznych Urzędu Morskiego w Słupsku.

To właśnie ten 8-kilometrowy odcinek wybrzeża oddzielającego jezioro od morza jest niszczony przez coraz częstsze sztormy, a plaży ubywa tutaj z każdym rokiem. Dzięki potężnej unijnej dotacji niekorzystne zjawiska mają być zahamowane, a plaża ma stać się coraz bardziej dostępna dla turystów.

Początkowo wartość projektu szacowano aż na ponad 205 milionów złotych, z czego 178 milionów miały stanowić same prace budowlane. Po żmudnej procedurze przetargowej, po blisko dwóch latach od podpisania umowy na unijne dofinansowanie, wczoraj w Darłowie Urząd Morski zawarł umowę z konsorcjum firm Budimex z Warszawy i Ferrovial Agroman z Hiszpanii.

- Gdyby Eugeniusz Kwiatkowski budował port w Gdyni w oparciu o obecne prawo zamówień publicznych, to skończyłby w epoce Gierka - żartował Adam Borodziuk odnosząc się do problemów z rozstrzygnięciem tak potężnego przetargu (sprawę torpedowały odwołania składane przez uczestników).

Ostateczny koszt prac budowlanych zamknie się w kwocie 93 milionów złotych. - Podzieliliśmy je na trzy główne etapy - mówił Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. - Dokończymy budowę wału przeciwsztormowego na długości 830 metrów, tak by łączna jego długość przekroczyła 5 i pół kilometra. Poza tym rozebrane będą istniejące falochrony, a w ich miejsce powstaną nowe o długości 1330 metrów (zlokalizowane będą w odległości 100-1200 metrów od linii brzegowej).

Poza tym wykonane będą nowe ostrogi brzegowe (53 sztuki pali drewnianych wbijanych w dno prostopadle do brzegu na długości 110 metrów w głąb morza - na 7-kilometrowym odcinku wybrzeża).

Najpierw jednak na plażę wejdą saperzy, którzy podobnie jak to miało miejsce w Kołobrzegu - sprawdzą, czy w ziemi nie tkwią niewybuchy pochodzące z okresu II wojny światowej.

Planowany termin zakończenia robót to 30 stycznia 2014 roku.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza