Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawną broń zobaczysz w lęborskiej baszcie

Grzegorz Bryszewski [email protected]
Impreza "Zdobycie baszty”, która miała miejsce w ubiegłą sobotę. Od tego czasu baszta jest nową siedzibą bractwa.
Impreza "Zdobycie baszty”, która miała miejsce w ubiegłą sobotę. Od tego czasu baszta jest nową siedzibą bractwa. Fot. Krzysztof Falcman
Odrestaurowana baszta nr 32 przy ulicy Korczaka będzie nową siedzibą Lęborskiego Bractwa Historycznego. Tu też znajdą się najciekawsze eksponaty: armaty i broń palna.

Jedną z części imprezy "Zdobycie baszty", która miała miejsce wokół baszty nr 32 przy ulicy Korczaka w ubiegłą sobotę, było podpisanie listu intencyjnego. W tym dokumencie ustalono, że zabytek zostanie przekazany w ręce Lęborskiego Bractwa Historycznego.

W sobotę przez kilka godzin basztę mogli zwiedzać wszyscy zainteresowani mieszkańcy miasta i turyści, faktycznie zostanie ona jednak siedzibą bractwa i działającej w ramach tego stowarzyszenia grupy rekonstrukcyjnej - Hufiec Przedni Wójtostwa Lębork dopiero za kilka miesięcy.

- Musimy jeszcze dokończyć instalację przeciwpożarową w budynku oraz dokończyć również część prac budowlanych. Do załatwienia są też inne sprawy urzędowe. Bo prawdopodobnie budynek przekaże przedstawicielom LBH Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej - zapowiada Romuald Babul, naczelnik wydziału gospodarki miejskiej i inwestycji w lęborskim ratuszu.

Co znajdzie się w baszcie?

- Na pewno nie będziemy tam przenosić kuźni, bo nie starczy na nią miejsca - mówi Marcin Ramczyk z Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork. - Piwnicę przeznaczymy na mały warsztat, w którym będziemy mogli wykonywać i naprawiać drobne wyposażenie, wszystkie nasze eksponaty, czyli np. armaty i palną broń ręczną umieścimy na parterze budynku. Na kolejnym piętrze planujemy stworzenie warsztatu, gdzie będzie można szyć czy też naprawiać stroje historyczne, pojawi się tam też miejsce do organizacji naszych spotkań. W baszcie stworzymy też kuchnię, a na poddaszu pojawi się część noclegowa.

Eksponaty LBH mają być oczywiście dostępne dla turystów czy też mieszkańców Lęborka.
Lecz aby je obejrzeć trzeba będzie się jednak wcześniej umówić z gospodarzami.
Hufiec Przedni Wójtostwa Lębork ma się też zająć stworzeniem ekspozycji w baszcie nr 24, która znajduje się w pobliżu kościoła św. Jana. Ten z kolei budynek ma zostać przekazany lęborskiemu muzeum.

- Od 2011 roku będziemy corocznie organizować dwie cykliczne imprezy. Pierwsza z nich to smaki średniowiecza, gdzie zaprezentujemy potrawy z tego okresu, druga będzie polegała na zaprezentowaniu średniowiecznej artylerii - dodaje Marcin Ramczyk.

Czytaj więcej informacji z Lęborka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza