Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Delegacja ze Słupska i Kobylnicy uczestniczyła w obchodach stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej

Zbigniew Marecki
Delegacja ze Słupska i Kobylnicy uczestniczyła w obchodach stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej
Delegacja ze Słupska i Kobylnicy uczestniczyła w obchodach stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej
Ponad trzydziestu młodych ludzi z Kobylnicy i Słupska oraz ich dorośli opiekunowie uczestniczyli w sobotę w warszawskich obchodach stulecia Ligi Morskiej.

Uroczystości odbywały się w katedrze polowej Wojska Polskiego oraz Sali Królewskiej Zamku Królewskiego, Sali Recepcyjnej Ordynariatu Polowego WP i na ulicach stolicy.Wśród występujących w części artystycznej był Zespół Wokalny „Kwartecik” ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Słupsku, kierowany przez Grzegorza Uszkiewicza.

Przypomnijmy: Liga Morska wywodzi się z założonego 1 października 1918 roku stowarzyszenia „Bandera Polska”. Jego celem było przejęcie rozproszonej i podzielonej przez sto lat zaborów polskiej gospodarki wodnej i morskiej. Na czele organizacji stanął były kontradmirał flory rosyjskiej Kazimierz Porębski. Członkowie „Bandery Polskiej”, podkomendni admirała i pracownicy żeglugi na Wiśle zostali pionierami polskiej gospodarki rzecznej i morskiej.

W maju 1919 roku stowarzyszenie zmieniło nazwę na „Liga Żeglugi Polskiej” i zrzeszało w szczytowym okresie rozwoju 20 tys. osób w 50 oddziałach, a od 27 kwietnia 1924 roku działało jako „Liga Morska i Rzeczna”. Największe sukcesy Ligi to inicjatywy wspierające budowę portu w Gdyni i założenia Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie. Kazimierz Porębski kierował jej pracami wraz z tak znakomitymi postaciami, takimi jak: Tadeusz Wenda, Eugeniusz Kwiatkowski, Stefan Żeromski. Organem prasowym Ligi stał się miesięcznik „Morze”.

W październiku 1930 roku walny zjazd omamiony mirażem zamorskich zdobyczy zmienił nazwę organizacji na „Liga Morska i Kolonialna”. Prezesem został gen. Gustaw Orlicz-Dreszer. Liga zakupiła m.in. wielki żaglowiec SV Elemka. Próby założenia kolonii w Panamie skończyły się fiaskiem. Natomiast ogromnym i niekwestionowanym sukcesem Ligi były działania na rzecz rozwoju floty handlowej, okrętownictwa, rybołówstwa oraz utworzenie funduszu obrony morskiej i budowy okrętów podwodnych. Furorę zrobiło organizowane w Gdyni Święto Morza. Liga stworzyła zwyczaj obowiązujący do dziś.

Po II wojnie światowej stowarzyszenie reaktywowała działalność, ale rychło w wyniku politycznych czystek zostało rozwiązane. Jego miejsce zajęły: „Liga Przyjaciół Żołnierza” i „Liga Obrony Kraju”. Na wielki powrót czekano prawie 30 lat. 22 kwietnia 1981 roku w Gdańsku zarejestrowano stowarzyszenie „Liga Morska i Rzeczna”. 17 listopada 2007 roku Wolny Zjazd „Ligi Morskiej i Rzecznej” wybrał nowy zarząd i nowego prezesa, którym został kapitan Żeglugi Wielkiej Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. Jego poprzednikowi, ówczesnemu marszałkowi Sejmu Rzeczpospolitej, Bronisławowi Komorowskiemu przyznano tytuł Prezesa Honorowego. Kształtowanie świadomości morskiej społeczeństwa, lobbowanie na rzecz polityki morskiej państwa to nieprzemijająca misja Ligi.

Liga prowadzi działalność na wielu polach. Co roku polskimi rzekami, szlakami flisów sprowadzających przed wiekami towary do Gdańska, skąd wędrowały w świat, płyną załogi „Ligi Morskiej i Rzecznej”. Flisy: Wiślany, Królewski, Notecki, Odrzański zaczęły wspomagać, organizować i współfinansować lokalne samorządy. Morska edukacja młodzieży to nadal jedno z najważniejszych zadań Ligi. Fundusze Unii Europejskiej wspomagają Centrum Szkolenia Bezpieczeństwa Na Fali, tworzony ochotniczy. System Ratownictwa Wodnego, kursy dowodzenia jednostkami pływającymi. Trzymajmy się morza, ono jest źródłem bogactwa całego narodu – takie hasło dominuje 10 lutego każdego roku w Pucku podczas jubileuszowych uroczystości Zaślubin Polski z morzem. Na obchody przybywają przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Brali w nich udział wszyscy kolejni prezydenci Polski.

Liga Morska na Pomorzu Środkowym

Na Pomorzu Środkowym Liga Morska powstawała dopiero od 1983 roku z inicjatywy ówczesnych władz wojewódzkich w Koszalinie i w Słupsku. Koszaliński Okręg LMiR działał od 25 kwietnia 1983 roku do 30 kwietnia 1994 r. Dalsze kierowanie działaniami ligowymi na terenie ziemi koszalińskiej przekazano w ręce oddziału kołobrzeskiego. Tamtejsi ligowcy pod kierunkiem Antoniego Szarmacha i Marka Padjasa robią to znakomicie po dzień dzisiejszy.
Słupski Okręg Ligi Morskiej i Rzecznej swoją działalność zakończył wcześniej, na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Szkolne koła ligowe na ziemi słupskiej, których powstało bardzo dużo w połowie lat osiemdziesiątych, aktywność zaczęły ograniczać już od 1990 roku. Szczątkową działalność ligową kontynuowano jedynie w Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku.
Szkolne koło „Ligi Morskiej” w Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku powstało w 1986 r. Pierwszym opiekunem została Beata Bołwako. Potem w latach 1989 – 1990 „Ligą Morską” opiekowała się Agnieszka Sztorc. Do zadań koła należało między innymi: rozszerzanie wiedzy o morzu, rozwijanie zainteresowań tematyką marynistyczną, wykonywanie gazetek o tematyce morskiej. Członkowie Ligi Morskiej uczestniczyli w konkursie „Morze w poezji i prozie”, organizowali zabawy dla uczniów oraz prelekcje, m.in. z Witoldem Bethke, który uczestniczył w rejsie na „Zawiszy Czarnym” dookoła Wielkiej Brytanii. W roku szkolnym 1991/92 opiekę nad kołem przejęła Teresa Nakonieczka. Liczyło ono wtedy 18 członków.
Więcej w najbliższy piątek w "Głosie Słupska"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza