Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długi weekend idealny na rower. Gdzie pojechać?

Ireneusz Wojtkiewicz
Nowo wydane mapy rowerowe mogą się okazać turystycznym rarytasem, nie gorszym od nawigacji satelitarnej
Nowo wydane mapy rowerowe mogą się okazać turystycznym rarytasem, nie gorszym od nawigacji satelitarnej Ireneusz Wojtkiewicz
Sieć podmiejskich tras rowerowych ma w sobie coś z wiosennego kwiatostanu. Kręcenie się rowerami w terenie pełnym walorów przyrodniczo- krajobrazowych to jedna z największych frajd ziemi słupskiej wiosną i nie tylko.

Mapa popularyzowanych przez nas szlaków przypomina kontury płatków stokrotek, forsycji czy narcyzów. Dostrzegają to słupscy cykliści i tego nam zazdroszczą fani kolarstwa turystyczno - rekreacyjnego innych miast. Oprócz wiosennego piękna, radzimy mieć na uwadze stan słupskiej infrastruktury rowerowej, który w wielu miejscach zniechęca do wypadu za miasto. Są to m.in. wyloty w kierunku Ustki i Kobylnicy na miejskich odcinkach DK21, a ponadto droga wojewódzka nr 213 od Swochowa w kierunku Łeby, droga powiatowa Bydlino – Wytowno – Objazda – Rowy. Lansujemy w miarę bezpieczne trasy, gdzie ruch samochodowy stanowi stosunkowo małe zagrożenie dla cyklistów. Oto one, wcześniej nieraz przeze mnie objeżdżone.

Wokół bazy rakietowej NATO w Redzikowe albo do Wieszyna

Korzystamy z najstarszej w Słupsku trasy rowerowej, wydłużonej przed dwoma laty o ok. 1,5 km do powojskowego osiedla w Redzikowie. Tuż za miejscowym parkiem wodnym mamy do wyboru dwie trasy: w lewo objeżdżamy bazę NATO, jadąc drogami polnymi i leśnymi wzdłuż jej ogrodzenia do Jezierzyc Słupskich, skąd trafimy do Lasku Północnego w Słupsku. To niezbyt trudna trasa ok. 20-kilometrowa, a niezbyt rozwinięta roślinność jeszcze nie zasłania tego, co się dzieje za płotem NATO. A jeśli przy wspomnianym akwaparku wybierzemy kierunek w prawo, to z zachowaniem środków ostrożności trzeba przeprawić się przez ronda przy tunelu obwodnicy i skierować się wprost na pomnikową aleję lip do Wieszyna. W tej wsi, po wschodniej stronie zadbanego pałacu, trafimy na drogę biegnącą obok parku miejscowych reliktów i kościoła z parafialnym cmentarzem, za którym skręcimy w prawo w drogę polną. Jest dobrze widoczna w terenie, dojedziemy nią kolejno do Staniewic, Głobina i Słupska. Trasa ok. 20-kilometrowa, pozwalająca pobyć na łonie natury.

Na południe pod prąd Słupi

To najpopularniejsza obecnie trasa rowerowa, prowadząca z Parku Kultury i Wypoczynku nad Słupią do Krępy Słupskiej, a następnie tak daleko, jak się komu chce i ile ma sił. Szlak wiodący przez Obszar Natura 2000 i Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”. W krótszych wariantach ok. 20-kilometrowych są dwie trasy, które się rozjeżdżają nieopodal kładki na potoku Glaźna (dopływie Słupi). W lewo do Krępy, Płaszewka, Kusowa i Głobina, gdzie wjedziemy na nowo budowaną ścieżkę rowerową, którą dotrzemy na osiedle Westerplatte w Słupsku. W prawo przez drewniany most na Słupi dotrzemy do Łosina i Kobylnicy. Do wyboru jest jeszcze jazda na wprost szlakiem najstarszych elektrowni wodnych Europy: Słupsk – Krępa – Lubuń - Skarszów Dolny – Dębnica Kaszubska – Krzynia – Kobylnica - Słupsk. To taka pętla, dość trudna trasa o długości 73 km, którą można jeszcze wydłużyć o 20 km, dojeżdżając do elektrowni Struga Wodna nad starym korytem Słupi koło Soszycy pod Bytowem. Szczegółowy opis w 3. wydaniu „Nadmorskiego przewodnika rowerowego”.

Jedziemy na Bierkowo, Bruskowo, Swołowo, a dalej nad morze

Popularna trasa rowerowo-piesza prowadzi z ronda na ringu u zbiegu ulic 3 Maja i T. Rejtana do Bierkowa wzdłuż szosy w kierunku Darłowa. Stacyjka rowerowa w Bierkowie to miejsce rozjazdu w różnych kierunkach, które swymi profilami również przypominają kształty kwiatowych płatków. Najkrótsza trasa powrotna do Słupska prowadzi środkiem zadbanej wsi Bierkowo, a następnie drogami śródpolnymi, które łączą się z Zatorzem. Wypad ok. 15-kilometrowy. Trochę dalej będzie, gdy zdecydujemy się na powrót przez Zębowo, a gdy po drodze jeszcze odwiedzimy Swołowo w krainie zabytkowego budownictwa szachulcowego, to przebieg będzie ponad 32 km. Poza tym w Bierkowie można kontynuować jazdę ścieżką rowerową w prawo do Bruskowa Wielkiego, gdzie do wyboru mamy kilka tras ku morzu. Najkrótsza ok. 20 kilometrowa prowadzi do Strzelina i Strzelinka, gdzie, kierując się drogowskazami wjedziemy na śródpolną aleję starych drzew, która wiedzie do ronda Tadeusza Szołdry na ringu u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Rejtana.

Z mapą i kompasem czy tyko z intuicją

Nawigacja satelitarna i mapy okazują się bardzo przydatne, zwłaszcza gdy nie trzymamy się utartych i oznakowanych tras, wynajdujemy mało znane drogi czy podwozimy swoje rowery samochodami lub pociągami do miejsc upatrzonych na turystyczno-rekreacyjne wypady. Temu z pewnością dobrze posłużą nowe mapy rowerowe w skalach 1 : 50 000 i 1 : 60 000, wydane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, a w które zaopatrzyłem się w Centrum Informacji Turystycznej Ziemia Słupska. Mapy, pochodzące z serii „Pomorskie kołem się kręci”, obejmują ziemię słupską i Pobrzeże Słowińskie oraz Kaszuby Zachodnie. Zawierają ilustrowane opisy atrakcji turystyczno - krajoznawczych, rezerwatów przyrody i parków krajobrazowych. Przed wyjazdem warto je jednak przestudiować, gdyż wprowadzają nowe nazewnictwo szlaków rowerowych, znakowanych od dawna według międzynarodowej procedury. Takie „nakładki” powodują mętlik na turystycznych trasach.

Jak jechać i przeżyć

Kilka dobrych rad doświadczonych cyklistów pozwoli nie tylko przyjemnie, ale i bezpiecznie pojeździć po Słupsku i okolicach. Ażeby było zdrowo, nie porywajmy się od razu w dalekie wyprawy. Zwłaszcza gdy zimę przesiedzieliśmy w domu przed telewizorem i w ogóle mieliśmy mało ruchu. Zwiększajmy go stopniowo. Gdy podjazdy okazują się zbyt strome, korzystajmy np. z rady mistrzyni kolarstwa górskiego Mai Włoszczowskiej, której doświadczenia rowerowe i życiowe opisywaliśmy niedawno na podstawie jej biografii „(Sz)Koła życia”. Jak się nie da podjechać, to trzeba zejść z roweru i podejść lub podbiegnąć. A poza tym starajmy się być wszędzie dobrze widoczni dzięki światłom rowerowym, kamizelkom i innym elementom odblaskowym.

Ostrożnie!

Początek tegorocznego sezonu w kraju już zapisał się tragediami pół setki rowerzystów. Ile wyjazdów, tyle powrotów – życzymy wszem i wobec.

ZOBACZ TAKŻE: Po czym poznać, że rower jest odpowiedni do naszego wzrostu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza