MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do czego potrzebne

Piotr Jasina
Przedsiębiorcy z branży rolno-spożywczej chcący eksportować swoje towary poza kraje członkowskie UE, przede wszystkim na rynki wschodnie, od 1 maja br. będą musieli posiadać tzw. licencje eksportowe.

Aby je uzyskać, potrzebne będzie odpowiednie zabezpieczenie finansowe - informuje Rzeczpospolita.

Do czego potrzebne

Licencje będą potrzebne m. in. dla uzyskania tzw. refundacji eksportowej, która jest formą unijnej dopłaty do eksportu. Pokrywa ona (w części lub całości) różnicę między wysokością cen produktów na rynkach światowych oraz na rynku wewnętrznym UE.
Z chwilą naszej akcesji do UE każdy przedsiębiorca, który zamierza eksportować towary rolno-spożywcze, jest zobowiązany do uzyskania zezwolenia w postaci licencji importowej/eksportowej, wydawanej przez właściwe instytucje państw członkowskich.

Licencje z ARR

LICENCJA

Licencja jest dokumentem uprawniającym i zobowiązującym przedsiębiorcę do importu/eksportu towarów rolno-spożywczych w określonych granicach ilościowych oraz w terminie ważności licencji. Uzyskanie przez przedsiębiorcę licencji eksportowej upoważnia go do ubiegania się o przyznanie refundacji do eksportu. Kody CN towarów objętych refundacjami określane są każdego roku przez Komisję Europejską. Licencje są ważne na obszarze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

W Polsce instytucją tą będzie Agencja Rynku Rolnego. Licencja będzie wymagana jedynie w handlu poza obszarem UE, np. Rosją czy Stanami Zjednoczonymi.
Wnioski o uzyskanie licencji przedsiębiorcy będą mogli składać w ARR i jej oddziałach. W tym celu trzeba zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorców ARR, a także złożyć w Centrali ARR lub w oddziale terenowym formularz rejestracyjny. Wzór formularza, a także wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Rynku Rolnego www.arr.gov.pl.
O licencje ubiegać się mogą przedsiębiorcy, osoby fizyczne i prawne z obszaru Unii Europejskiej.

Potrzebne zabezpieczenia

Bardzo istotnym wymogiem dla uzyskania licencji jest złożenie przez przedsiębiorcę zabezpieczenia finansowego, które jest gwarancją spełnienia zobowiązań wynikających z wydanej licencji - podaje Rzeczpospolita. Zabezpieczenie może być złożone w formie gwarancji bankowej lub gotówką. Licencje (tzw. importowe) będą wymagane również w przypadku importu towarów z rynków spoza terytorium UE.

Jakie produkty

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej Agencja Rynku Rolnego będzie odpowiedzialna za administrowanie handlem zagranicznym towarami na rynkach: mleka i przetworów mlecznych, zbóż, cukru, wołowiny i cielęciny, wieprzowiny, drobiu i jaj, olejów i tłuszczów, ryżu, świeżych owoców i warzyw, bananów, przetworzonych owoców i warzyw, wina, baraniny i koziny, lnu i konopii, towarów przetworzonych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza