reklama

Dwór Marii Pawłyny. Prokuratorzy oskarżają szefów słupskiej prokuratury.

Bogumiła RzeczkowskaZaktualizowano 
Prokurator Maria Pawłyna
Prokurator Maria Pawłyna Sławomir Żabicki
Fałszowanie statystyk, umorzenia śledztw na polecenie, zatwierdzanie nielegalnych przeszukań, tworzenie dworu podwładnych - zarzucają prokuratorzy Marii Pawłynie, szefowej słupskiej Prokuratury Rejonowej.

Ich zdaniem, parasol nad tym rozpościera Marcin Włodarczyk, szef Prokuratury Okręgowej.

Zawieszeniem Marcina Natkańca część prokuratorów jest zbulwersowana. - To skandal i hańba - oceniają decyzję szefostwa. Prokuratorzy postanowili odsłonić kulisy swojej pracy. Nie chcą publikowania nazwisk. Boją się zwolnień.

Żyjemy dla wyników

- Niezależność i samodzielność prokuratora, o których w prasie mówi pani Pawłyna, to kpina - twierdzą. - Wciąż słyszymy: to trzeba umorzyć, to zatwierdzić. A w przypadku odmowy: "Ja tu rządzę! Nie masz nic do gadania!" Żyjemy dla statystyki i wyników, z których szefowie są rozliczani. To nadrzędne wartości. Nie liczy się pokrzywdzony. Kończymy sprawę, żeby nie przekroczyć terminu. Jeśli jest umorzona, szefowa mówi: "Najwyżej pokrzywdzony się zażali". Anegdotą stało się umorzenie dochodzenia, bo podejrzanemu zepsuł się samochód i nie dojechał na czas do Słupska.

W prokuraturze newralgiczne daty to koniec półrocza, kwartałów i roku. - Aby uzyskać odpowiednie wyniki statystyczne, sprawę wpisuje się z datą wcześniejszą niż faktycznie została zakończona. Antydatuje się połowę spraw. Akty oskarżenia z końca marca trafią do sądów w połowie kwietnia - tłumaczy jeden z prokuratorów.

- Kiedyś po kontroli sekretariatów prowadziliśmy śledztwo w sprawie fałszowania wyników przez byłego prokuratora rejonowego i kierowniczkę sekretariatu w Człuchowie. Jak się skończyło? Umorzeniem. Na polecenie pani Pawłyny.

Komputer przy okazji

Inna sprawa to zatwierdzanie zatrzymania rzeczy w czasie policyjnych rewizji. - Policja może wejść do mieszkania podejrzanego z nakazem wydanym przez komendanta. My taki nakaz musimy zatwierdzić w ciągu siedmiu dni. Jednak policjanci też wyrabiają sobie wyniki. Zawsze zabierają komputer, bo prawie w każdym jest jakiś piracki program. Kiedyś mieli nakaz na komórkę i pieniądze z rozboju. Nie znaleźli, to zabrali komputer. Szefowa każe nam zatwierdzać nielegalne zatrzymanie rzeczy. Odmowa kończy się awanturą, żeby policjanci nie mieli dyscyplinarki - opowiadają prokuratorzy.

W styczniu do prokuratora okręgowego dotarł anonim, w którym prokuratorzy sprzeciwili się praktykom Marii Pawłyny m.in. umarzania spraw na jej ustne polecenie, fałszowania wyników. Zapewnili, że złożą zeznania, jeśli sprawie nada się bieg. - Okręgowy zwołał nas do sali konferencyjnej. Zbeształ. Wyzwał od tchórzów. I tyle.

Ciekawe podejście do spraw lekarzy.

- Jednych się oskarża, innym za podobne czyny umarza postępowania. Nawet jeśli sąd zleci wykonanie dodatkowych czynności, nikt ich nie przeprowadza. Umarza się dalej - twierdzą prokuratorzy.

W prokuraturze głośno też o sprawach, w których pokrzywdzonym jest mąż prokurator Pawłyny, przedsiębiorca z Krępy. - Nasza prokuratura w ogóle nie powinna ich prowadzić, a szefowa sama dyktuje, jakich kar żądać dla oskarżonych. Ostatnio zniknęła gdzieś sprawa syna pani Pawłyny, który został zatrzymany przez policję za palenie "trawki" - słyszymy zapewnienia.

- Szefowa rzadko urzęduje w swoim pokoju. Przesiaduje u pupilków. Kawa, torty, ciasta, a u niej na biurku sterta akt do podpisania - mówią nasi informatorzy. - Kiedy jeden z prokuratorów wrócił z wycieczki do Meksyku, w pracy częstował towarzystwo alkoholem.

Na górze podobnie

Prokurator okręgowy Marcin Włodarczyk już na początku urzędowania w Słupsku zasłynął z wykorzystywania samochodu służbowego do prywatnych podróży. W lipcu 2007 roku jedną z prokuratorek przydzielił do towarzystwa swojej żonie.

- Wniosku urlopowego nie trzeba było wypełniać - relacjonują nasi rozmówcy. - Prokuratorka miała iść do sądu, ale została oddelegowana na... plażę w Ustce. Poszła z jeszcze jedną koleżanką zabawiać żonę i dziecko okręgowego na jego polecenie.

- Włodarczyk to Big Brother. W gabinecie obserwuje nas na monitorach. Jednak nagrania z monitoringu zniknęły, gdy miały być dowodem w sprawie pobicia podejrzanego na przesłuchaniu przez funkcjonariusza z CBŚ - według prokuratorów to kolejny skandal.

Wszystkie zarzuty przedstawiliśmy Beacie Szafrańskiej, rzecznik słupskiej Prokuratury Okręgowej. Wczoraj przysłała nam prawie półtorametrowy faks. Można go streścić jednym zdaniem: nic takiego nie miało miejsca.

- To oczywiste kłamstwa - twierdzą prokuratorzy, którzy byli świadkami lub uczestniczyli w opisanych sytuacjach.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 180

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan Borodyjuk
W dniu 13.04.2009 o 18:05, 255 napisał:

Prokurator Sylwia Knapik pilnowala interesow Wszolkowskiego z Ustki, ktory okradal Skarb Panstwa ze swoja rodzina przez ponad 30 lat! Ta kobieta powinna byc dawno aresztowana i ukarana za dzialanie w zorganizowanej grupie przestepczej. Chetnie przedstawie dowody mojego oskarzenia w SPRAWIEDLIWYM sadzie lub odwaznemu redaktorowi.

 

Proszę o kontakt na adres e-mail: j.borodyjuk@gmail.com

L
LEX EGE
W dniu 09.08.2013 o 16:55, Szewal napisał:

Ale szambo i to od kwietnia 2009.Włosi śpiewają "Hey Mambo, Mambo  Italiano", a my niedługo śpiewamy: Hej, szambo! Szambo słupskiego groduHej, szambo! Szambo słupskiego groduWięc polej, za zdrowie tego szambaW szambie konie tańczą jak szaloneSzambo! Hej słupskie szambo!

Przeczytałem całość i stwierdzam z zadowoleniem, że w słupskiej prokuraturze rejonowej i okręgowej, od 2009 roku zaszły pozytywne zmiany, ale nadal jest tak jak było i nic się nie zmieniło. 

S
Szewal

Ale szambo i to od kwietnia 2009.

Włosi śpiewają "Hey Mambo, Mambo  Italiano", a my niedługo śpiewamy:

 

Hej, szambo! Szambo słupskiego grodu

Hej, szambo! Szambo słupskiego grodu
Więc polej, za zdrowie tego szamba
W szambie konie tańczą jak szalone

Szambo! Hej słupskie szambo!

m
mahmoud ahmadinejad

(...)

m
mahmoud ahmadinejad

(...)

K
Kilo
powinnaś siebie dolączyć do tej listy!popatrz,popatrz jaka się znalazla,chciałaby sama zagarnąć wszystkie stanowiska,no niestety,nie ogarniesz tylu stanowisk słoneczko,buaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa hahhahahahahha

Śniegocka to wyjątkowy tuman, orzeka nawet bez akt.
G
Gość

(...)

G
Gość
WYGLADA NA TO , ZE PUSZKA PANDORY CORAZ BARDZIEJ UCHYLA WIEKO . ALE UWAGA - JESLI SZAFUJECIE CUDZYMI NAZWISKAMI TO MIEJCIE ODROBINE PRZYZWOITOSCI I PODAJCIE WLASNE CHYBA ZE MACIE COS DO UKRYCIA .

Gupek jesteś koleś. To sa osoby publiczne, które należy napiętnować za dokonywane przekręty publicznie, czyli na forum. Prokuratorzy i sędziowie powinni być karani, tak jak wszyscy obywatele, gdy popełnią przestepstwo. Organa ścigania w PRL-bis są nietykalne, co śmierdzi sovieckim systemem na odległość.
P
Pokrzywdzony

W lęborskiej prokuraturze dzieje się podobnie. Rokicka - Ostapko wykrywa sprawcę, opisuje dokonane przez niego przestepstwo i przyznanie się do winy, a w uzasadnieniu odmowy dochodzenia pisze, że z powodu nie wykrycia sprawców odmówiono dochodzenia. Powinna razem z koleżanką Pawłyną wziąć prywatne korepetycje z logicznego myślenia.

g
gość
W dniu 04.04.2009 o 18:56, INVIG napisał:

Gromkie brawa dla wszystkich frustratów, małych zakompleksionych ludzików.Panie NATKANIEC nie osiągnął "pan" w swoim marnym życiu niczego, myśli "pan", iż oczernianie innych to zmieni, myli się "pan", tak marna osobowość nie powinna piastować nigdy żadnych stanowisk, czas na wizytę u psychoanalityka."panie" Natkaniec proszę poczytać o kompleks Damoklesa to główny motor "pańskiego" działania.


Gdyby nie Pan Natkaniec to o tym całym gównie w "prokuraturze" dowiedziałby się tylko Damokles. Ciekawe czy Damokles był na wizycie u psychoanalityka?
G
Gość

Z tego co wiem jest w Sławnie i nie planuje powrotu

G
Gość

A co powiecie o prokuratorze Nierębinskim. Według mnie to konkretny i uczciwy prokurator, które zrobi jeszcze wiele dobrego.

k
koleś bez skazy

no cóż,widać jałowa polemika z wirtualnym odpadem do niczego nie prowadzi,powiem za przykładem jednego z polityków-jesteś zerem,ja przynajmniej znam łacinę a ty śmieszna istoto z jednym wielkim błędem --------życiowym??,żegnam,ps.przydupaska?heh a może materac Natkańca,,buaaahahhahahha

Jeśli przydupaska jest zerem,to ty mniej niż zerem:-)i przestań wyzywać ludzi na forum bo to właśnie stanowi jałową polemikę

poczytaj gwiazdo za dychę komentarz o sobie i wtedy wchodź w dyskusję,wszystkim ust nie zamkniesz,twych prowokacji już dość miernoto! takich oto mamy prawników!

j
jaceek
W dniu 15.04.2009 o 22:18, koleś bez skazy napisał:

no cóż,widać jałowa polemika z wirtualnym odpadem do niczego nie prowadzi,powiem za przykładem jednego z polityków-jesteś zerem,ja przynajmniej znam łacinę a ty śmieszna istoto z jednym wielkim błędem --------życiowym??,żegnam,ps.przydupaska?heh a może materac Natkańca,,buaaahahhahahhano brawo, brawo,nareszcie się ,,chłopie" ujawniłeś,no chyba,że jesteś kobietą,jednakże to musisz już sam ze soba ustalić.Można prosto wydedukować,że ,,przydupas" Natkańca w obronie staje,a co Ci obiecał?posadkę w sądzie,tylko jak słyszałem,żeTwój psycho-przyjaciel od chivasa długo tam miejsca nie zagrzeje.Nie wiedziałem,że intelekt Natkańca mierzysz dawką alkoholu,ale chwała Ci za to,że ujawniasz tak interesujące wątki. W końcu ludzie dzięki Tobie poczytają jak zabawia się Natkaniec!!!!! Faryzeusze za ile sprzedacie kolejnym razem uczciwych ludzi???????!!!Ius est ars boni et aequi!ps.wiesz co to są literówki?chyba jednak nie,polecam zatem słownik wybitnego prof.Kopalińskiego-choc pewnie Tobie zbyt nie pomoże,z wyrazami szacunku dla prawdziwych obrońcow,a nie zakłamanych!!!A ty specjalisto od łaciny i tworzenia portretów psychologicznych czyim przydupasem jesteś?No tak,Marcin Natkaniec jest alkoholikiem który obiecał mi posadę w sądzie...genialna dedukcja:-)ps.jestem kobietą,woda ,ogniem,perłą na dnie:-))))ps"a słownik wybitnego prof.Kopalińskiego tobie się przyda,ja nie robię błędów:-)I NIEDŁUGO DOSTANĘ POSADĘ W SĄDZIE :-))))HI HI HInie wiem czym tu sie chwalic, kolejny wskazujacy palec bedzie "wymierzal" sprawiedliwosc w przezartym od podstaw panstwie...
p
przyjaciel p-ski
no cóż,widać jałowa polemika z wirtualnym odpadem do niczego nie prowadzi,powiem za przykładem jednego z polityków-jesteś zerem,ja przynajmniej znam łacinę a ty śmieszna istoto z jednym wielkim błędem --------życiowym??,żegnam,ps.przydupaska?heh a może materac Natkańca,,buaaahahhahahha

Jeśli przydupaska jest zerem,to ty mniej niż zerem:-)i przestań wyzywać ludzi na forum bo to właśnie stanowi jałową polemikę
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3