Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

olo
Nie zawsze doceniane, ale zawsze na miejscu. Jak bardzo są potrzebne i jak wiele znaczą, pokazuje pandemia. Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.

Pracują ponad normy i w trudnych pandemicznych warunkach.
- W zależności od potrzeb po 12 albo 24 godziny na dyżurze - mówi Renata Kuźma pielęgniarka koordynująca pracą pielęgniarek na oddziale wewnętrznym izby przyjęć i oddziale kowidowym szpitala powiatowego w Człuchowie. - Sytuacja związana z pandemią odcisnęła się na naszej pracy i pokazała, jak bardzo nas brakuje. Zdarza się, że nie jesteśmy w stanie zapewnić obsady dyżurowej zgodnie z normami. Musimy prosić o pomoc emerytowane koleżanki. Pracujemy ponad normy tj. ponad 200 godzin miesięcznie na dyżurach nocnych i świątecznych. To bardzo ciężka praca.

Dziś Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Święto zostało ustanowione w 1973 roku w Meksyku przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek. Data nie jest przypadkowa, bo tego samego dnia urodziła się Florence Nightingale, która jest uważana za prekursorkę nowoczesnego pielęgniarstwa.

Z tej okazji na skwerze im. Pierwszych Słupszczan ułożono ze żwiru i kamieni dwa czepki. Jeden z czarną, czyli pielęgniarską, a drugi czerwoną, położniczą opaską.
- Chcemy razem z paniami pielęgniarkami i paniami położonymi świętować ten dzień - mówiła podczas konferencji Marta Makuch, wiceprezydent Słupska. - Jak zaczęłam myśleć o tym święcie, to trudno znaleźć inny zawód, który towarzyszy nam w chwili narodzin. Myślę, że większość z nas najpierw spotyka się z pielęgniarką lub położono, a dopiero potem z mamą czy tatą. Bez wątpienia jest to zawód wyjątkowy, a osoby go wykonujące ratując innych, poświęcają również swoje zdrowie, a niestety również i życie.

Panie pielęgniarki to nie nie tylko kluczowy personel w szpitalach. Pracują też w szkołach, DPS-ach, przychodniach administracji i opiece społecznej.
- Ważne, że pielęgniarki i położne nie są zawodem pomocniczym tylko samodzielnym - podkreśla Sebastian Irzykowski z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Słupsku. - Mogą przecież ordynować leki, wypisywać recepty, kwalifikować i szczepić. To ogromny wzrost kompetencji, z którego się cieszymy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza