Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspertki ze słupskiego oddziału ZUS odpowiadały na pytania czytelników

Zbigniew Marecki
Joanna Jolanta Baranowska oraz Dorota Ryśnik ze słupskiego oddziału ZUS w poniedziałek  w naszej redakcji odpowiadały na pytania czytelników dotyczące emerytur
Joanna Jolanta Baranowska oraz Dorota Ryśnik ze słupskiego oddziału ZUS w poniedziałek w naszej redakcji odpowiadały na pytania czytelników dotyczące emerytur
Podczas poniedziałkowego dyżuru w naszej redakcji na pytania czytelników odpowiadały: Joanna Jolanta Baranowska, zastępca naczelnika Wydziału Świadczeń Emerytalno – Rentowych słupskiego Oddziału ZUS, i Dorota Ryśnik, zastępca naczelnika Wydziału Świadczeń Emerytalno-rentowych.

Mężczyzna urodzony w 1947 r. przeszedł na emeryturę wcześniejszą w wieku 60 lat . Po przyznaniu emerytury pracował przez kilka lat. Czy istnieje możliwość przeliczenia emerytury?

Zainteresowany ma przepracowane więcej niż 30 miesięcy po przejściu na wcześniejszą emeryturę. Osiągnął powszechny wiek emerytalny. Może zatem bez problemów złożyć wniosek o emeryturę w związku z ukończeniem 65 lat życia, a część socjalną jego emerytury (24 proc. kwoty bazowej) obliczymy z zastosowaniem przewidzianej przez prawo nowej kwoty bazowej.

Nauczycielka (urodzona przed 1949 rokiem) od 1999 r. pobiera wcześniejszą emeryturę z Karty Nauczyciela. Po przyznaniu tej emerytury przez pewien czas pracowała, ale do osiągnięcia wieku 60 lat nie przepracowała 30 miesięcy.

Na wniosek zainteresowanej ZUS ustalił jej prawo do emerytury po ukończeniu 60 lat. Przy obliczaniu części socjalnej emerytury ZUS nie zastosował aktualnej kwoty bazowej, ponieważ nie było przepracowane 30 miesięcy. Emerytka nie wycofała wniosku. Dopracowała jeszcze i ponownie złożyła wniosek. ZUS odmówił ustalenia części socjalnej od nowej kwoty bazowej, ponieważ zainteresowana nie wycofała wniosku, a na dzień przyznania emerytury w związku z ukończeniem 60 lat nie uzyskała 30 m-cy zatrudnienia.

Ubezpieczony, który w lutym 2019 r. ukończy wiek 65 lat pobiera od kilku lat rentę z tytułu niezdolności do pracy, która przysługuje na stałe. Czy ZUS z urzędu przyzna emeryturę?

ZUS z urzędu przyzna emeryturę od podwyższonego wieku emerytalnego, tj. 67 lat, chyba że wcześniej zainteresowany zgłosi sam wniosek o przyznanie emerytury po ukończeniu 65 lat.

Ubezpieczony (ur. w 1949 r.) pobiera wcześniejszą emeryturę, która została mu przyznana od 55. roku życia z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach na stanowisku rybaka morskiego. Po ukończeniu 65 lat złożył wniosek o przyznanie nowej emerytury. ZUS nadal wypłaca wcześniejszą emeryturę.

Nowa emerytura dla osób urodzonych po 31.12.1948 r. jest obliczana w oparciu o kapitał początkowy i składki zgromadzone na indywidualnym koncie od 1999 r. Jeżeli wysokość emerytury powszechnej (po ukończeniu 65 lat) jest mniej korzystna od wcześniej przyznanego świadczenia, wypłaca się świadczenie korzystniejsze.

Emeryt pracował na kolei. Nie posiada dokumentacji dotyczącej wysokości zarobków sprzed 1980 r. W archiwum zakładowym zachowały się jedynie angaże ze stawką godzinową, nie ma list płac ani kartotek zarobkowych. Czy dla udokumentowania zarobków można wskazać świadków i ich zarobki?

Zeznania świadków i ich zarobki nie stanowią podstawy do przeliczenia pobieranej emerytury. ZUS wyda decyzję odmowną, od której można odwołać się do sądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza