Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał XXVII Komeda Jazz Festivalu. Koncerty w czwartek i piątek. Będzie się działo

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Leszek Kułakowski
Leszek Kułakowski Materiały prasowe
XXVII edycja Komedy Jazz Festivalu w Słupsku dobiega końca. Finał szykuje się z przytupem. Dzisiaj (czwartek) będzie witkacowski projekt Leszka Kułakowskiego, jutro prawdziwa jazzowa uczta z dwoma gwiazdami.

W czwartek, 14 października, o godzinie 19 w Pałacu Aureus usłyszymy projekt słowno-muzyczny "Witkacy" Leszka Kułakowskiego. Słupski kompozytor napisał muzykę inspirowaną jego traktatem filozoficznym "Narkotyki".

Partie wokalne będzie realizował Jorgos Skolias, na trąbce i flugelhornie zagra Tomasz Dąbrowski, Marcin Wądołowski na gitarze, na perkusji Sebastian Frankiewicz, na gitarze basowej i kontrabasie - Konrad Żołnierek. Narratorem będzie aktor Jerzy Karnicki. Leszek Kułakowski zagra na instrumentach klawiszowych i syntezatorach.

Finał XXVII Komeda Jazz Festivalu, zaplanowany jest na piątek, 15 października, o godz. 19 w słupskiej filharmonii. Saksofonista Leszek Żądło zaprezentuje mpuzykę Coltrane'a. Towarzyszyć mu będą: Leszek Kułakowski - fortepian, Jacek Pelc - perkusja, Mariusz Bogdanowicz - kontrabas. W drugiej części wystąpi Karen Edwards z Eljazz Trio (Józef Eliasz - perkusja, Zbigniew Wrombel - kontrabas, Marcin Gawdzis - trąbka). Potem organizatorzy zapraszają na jam session, które odbędzie się w górnym foyer filharmonii.

Karen Edwards
Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich, swingujących, jazz-soulowych pianistek i wokalistek. Zdobywczyni Grammy Award for Jazz Performance. Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami, m.in.: z Princem, Stevie Wonderem i Tonny Bennettem. Urodzona w Greenville, w Południowej Karolinie, pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła baptystów. Muzyka soul i gospel towarzyszyły jej już od dzieciństwa. Studia ukończyła na uniwersytecie North Texas w klasie fortepianu. Występowała w teatrach muzycznych i klubach Nowego Jorku i Los Angeles. Jako główna gwiazda prowadziła przez kilka lat cotygodniowy 'show' w Atlancie. Swą sztukę prezentowała na całym świecie. Po udanych koncertach w Niemczech otrzymała propozycję nauczania jazzowego śpiewu i improwizacji w Monachijskim Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa. Zagrała także w kilku amerykańskich filmach muzycznych. Koncerty Karen Edwards to nie tylko wspaniałe przeżycie muzyczne, ale także znakomite show.

Leszek Żądło
Wybitny polski muzyk jazzowy, od lat 70. XX wieku mieszkający w Monachium, uważany za jednego z najważniejszych muzyków austriackiej i niemieckiej sceny jazzowej. Grał ze znakomitymi muzykami jazzowymi, m.in. Albertem Mangelsdorffem, Joachimem Kühnem, Dexterem Gordonem, Artem Farmerem, Friedrichem Guldą, Rainerem Glasem, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Leszkiem Kułakowskim, Janem Jarczykiem, Włodkiem Pawlikiem, z sekstetem George’a Russella, z Elvin Jones Jazz Machine i wieloma innymi. Założył m.in. The Leszek Zadlo Ensemble (1972), z którym nagrał w 1973 r. swój debiutancki winyl Inner Silence, Leszek Zadlo Quartett (1974), z którym nagrał Thoughts, a w czasie stanu wojennego Polski Jazz Ensemble. Występował w różnych konstelacjach bigbandowych na scenach jazzowych ponad 40 krajów świata, nagrał – jako lider bądź sideman – ponad 100 płyt. Do dzisiaj koncertuje z założonym przez siebie w 2009 r. European Art Ensemble (z Tolkiem Lisieckim, Wojciechem Groborzem, Wiesławem Jamiołem i Augustem Wilhelmem Scheerem). Dzielił się swą wiedzą i umiejętnościami, wykładając na akademiach muzycznych w Würzburgu, Monachium i Krakowie. Interesował się również projektami muzyki filmowej i teatralnej. Napisał z Clausem Bantzerem muzykę do filmu Petera Lilienthala "Das Schweigen des Dichters" ("Milczenie poety") oraz dla Pawła Pawlikowskiego do filmu "Trumna Charlie’ego Chaplina". Nagrał też muzykę do filmu krakowskiej Oficyny Filmowej Galicja "Czarodzieje Honoratki" w reż. Leopolda Rene Nowaka. Wolna Polska przywróciła Leszkowi Żądle polski paszport, w 2016 r. MKiDN uhonorowało go medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a Stowarzyszenie Jazzowe Melomani Oskarem „za całokształt”. Również „Solidarność” przyznała mu medal dziękczynny za działania na rzecz podziemia (m.in. za wsparcie finansowe, za Festiwal Jazz Solidarność i programy jazzowe dla Radia Wolna Europa).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza