Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie trafiają pacjenci z COVID-19 zdiagnozowani w słupskim szpitalu?

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
W słupskim szpitalu jest 10 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa, którzy wymagają większej opieki niż pacjenci bezobjawowi. Tacy chorzy po pozytywnych wynikach testów trafiają do innych szpitali.

W Słupsku i powiecie chorych na COVID-19 przybywa z dnia na dzień.

- Od dnia 15 września decyzją wojewody pomorskiego Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku został zobowiązany do utrzymywania 3 miejsc dla diagnostyki COVID -19 – informuje Marcin Prusak, rzecznik szpitala. - Natomiast w dniu 25 września, również decyzją wojewody pomorskiego, szpital zobligowany został do wyznaczenia 10 miejsc na potrzeby diagnostyki COVID-19. Miejsca takie zostały utworzone w ramach oddziału SOR.

Rzecznik wyjaśnia, że do słupskiego szpitala w obecnej sytuacji trafiają pacjenci z podejrzeniem COVID-19 z różnych powodów.
- Wśród pacjentów mogą być osoby kierowane przez lekarzy rodzinnych, przywożone przez Zespoły Ratownictwa Medycznego lub zgłaszające się samodzielnie. Przyczyną zgłoszenia się do szpitala mogą być dolegliwości związane z infekcją SARS-CoV-2 albo to, że pacjent, u którego współistnieją inne schorzenia, wymaga hospitalizacji – dodaje Marcin Prusak. - Możliwości diagnostyczne Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku pozwalają na przeprowadzenie testów na obecność koronawirusa u pacjentów w ciągu od godziny do kilkunastu godzin.

Po stwierdzeniu dodatniego wyniku badania u pacjenta możliwe są różne drogi dalszego postępowania. Jeśli pacjent nie ma objawów lub koronawirus występuje z nikłymi objawami, to pacjent może zostać wysłany do izolacji domowej lub izolatorium.

- W przypadku, gdy pacjent chory jest na COVID-19, wysyłany jest do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku lub Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Natomiast jeśli pacjent oprócz COVID-19 cierpi także na inne schorzenia, które należy leczyć szpitalnie, trafia do Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku lub do Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie – Marcin Prusak tłumaczy, jakie są procedury w różnych przypadkach.

Od 25 maja COVID-19 wykryto u 101 osób zgłaszających się do szpitala w Słupsku. Od 15 września, gdy zmieniły się przepisy - zgodnie ze strategią - wyznaczono szpital do poziomu I zabezpieczenia diagnostyki. Do placówki trafia przynajmniej kilku pacjentów dziennie z COVID-19.

Według danych słupskiego Sanepidu z wtorku - 8 osób przebywa w szpitalach, a 142 w izolacji domowej. To chorzy ze Słupska i powiatu, którzy nie pokonali jeszcze koronawirusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza