Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Damnica odrestaurowała pomnik upamiętniający bitwę pod Mianowicami. Zyskał nowy wygląd

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Odrestaurowany pomnik pod Mianowicami.
Odrestaurowany pomnik pod Mianowicami. Gmina Damnica
Zakończyły się już prace konserwatorskie przy pomniku upamiętniającym bitwę pod Mianowicami. Gmina ma w planach również zagospodarowanie przestrzeni wokół obiektu.

- Jest to pierwszy etap prac, polegający przede wszystkim na renowacji samego pomnika-kamienia, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków. Prowadzone tam prace budowlano-konserwatorskie polegały m.in. na usunięciu wtórnych zapraw mineralnych, oczyszczeniu obiektu z ziemi i roślinności, rekonstrukcji pęknięć głazu i spoin, myciu i dezynfekcji kamieni, uzupełnieniu ubytków i dokonaniu stabilizacji głazów – poinformowała gmina Damnica.

Samorząd już planuje kolejne działania. W planach jest zagospodarowanie przestrzeni wokół pomnika – wykonanie nasadzeń, postawienie ogrodzenia oraz doświetlenie terenu.

Renowacja pomnika kosztowała ponad 47 tys. złotych. Około 60 proc. tej kwoty to dofinansowanie ze środków Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Dorzecze Słupi.

Co upamiętnia pomnik?

Bitwa pod Mianowicami miała miejsce 18 marca 1807 roku. W tym czasie Pomorze było w dużej części zajęte przez armię napoleońską, która wałczyła z Prusami. W skład wojsk napoleońskich wchodziły również oddziały polskie. Na Pomorze dotarły m.in. jednostki pod dowództwem gen. Michała Sokolnickiego, które w lutym 19 lutego 1807 r. zdobyły Słupsk.

Pod Mianowicami doszło do starcia wojsk polskich walczących u boku Napoleona z 80-osobowym oddziałem pruskim pod dowództwem majora Ferdynanda von Schilla. Bitwa wywiązała się w pobliskiej Zagórzycy, gdzie wróg zaatakował zakwaterowane we wsi polskie straże. Wycofujący się oddział polskiego pospolitego ruszenia został ostatecznie rozbity przy szosie, w pobliżu miejsca, gdzie stoi dziś pamiątkowy obelisk. Źródła pruskie podają, że w bitwie zginęło 30 Polaków, 20 odniosło ciężkie obrażenia, a siedmiu trafiło do niewoli. Z innych dokumentów wynika, że w tym miejscu poległo pięciu Polaków i siedem koni. Najprawdopodobniej zabitych pochowano na pobliskim cmentarzu w Zagórzycy.

Pomnik zbudowany został w 1910 roku, odsłoniła go cesarzowa niemiecka Augusta Wiktoria. Powstał dzięki staraniom Związku Weteranów z Zagórzycy, ale pomogli też rolnicy z Karżniczki – znaleźli 20-tonowy głaz narzutowy, który był tak wielki, że trzeba było rozsadzić go na dwie części.

Tablica informująca o wydarzeniach powstała natomiast z inicjatywy uczniów z Damnicy. Bo to właśnie pod pomnikiem, w dniu rocznicy bitwy, odbywają się terenowe lekcje historii.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza