Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Damnica odrestauruje obelisk upamiętniający bitwę pod Mianowicami

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
W dniu rocznicy bitwy pod Mianowicami, pod obeliskiem hołd poległym żołnierzom składają uczniowie i samorządowcy.
W dniu rocznicy bitwy pod Mianowicami, pod obeliskiem hołd poległym żołnierzom składają uczniowie i samorządowcy. fot. Gmina Damnica
Samorząd poinformował, że udało pozyskać się środki zewnętrzne na renowację obelisku upamiętniającego bitwę pod Mianowicami. Pomnik zostanie odnowiony i zabezpieczony przed niszczeniem.

Bitwa pod Mianowicami miała miejsce 18 marca 1807 roku. W tym czasie Pomorze było w dużej części zajęte przez armię napoleońską, która wałczyła z Prusami. W skład wojsk napoleońskich wchodziły również oddziały polskie. Na Pomorze dotarły m.in. jednostki pod dowództwem gen. Michała Sokolnickiego, które w lutym 19 lutego 1807 r. zdobyły Słupsk.

Pod Mianowicami doszło do starcia wojsk polskich walczących u boku Napoleona z 80-osobowym oddziałem pruskim pod dowództwem majora Ferdynanda von Schilla. Bitwa wywiązała się w pobliskiej Zagórzycy, gdzie wróg zaatakował zakwaterowane we wsi polskie straże. Wycofujący się oddział polskiego pospolitego ruszenia został ostatecznie rozbity przy szosie, w pobliżu miejsca, gdzie stoi dziś pamiątkowy obelisk. Źródła pruskie podają, że w bitwie zginęło 30 Polaków, 20 odniosło ciężkie obrażenia, a siedmiu trafiło do niewoli. Z innych dokumentów wynika, że w tym miejscu poległo pięciu Polaków i siedem koni. Najprawdopodobniej zabitych pochowano na pobliskim cmentarzu w Zagórzycy.

Pamięć o pomniku została zachowana dzięki staraniom Związku Weteranów z Zagórzycy, ale pomogli też rolnicy z Karżniczki – znaleźli 20-tonowy głaz narzutowy, który był tak wielki, że trzeba było rozsadzić go na dwie części.

Tablica informująca o wydarzeniach powstała natomiast z inicjatywy uczniów z Damnicy. Bo to właśnie pod pomnikiem, w dniu rocznicy bitwy, odbywają się terenowe lekcje historii. Dzięki staraniom gminy Damnica obelisk odzyska blask – zostanie odnowiony i zabezpieczony przed przyszłymi zniszczeniami. Całkowity koszt przeprowadzenia prac konserwatorskich i restauratorskich wynosi ponad 68 tys. złotych, ale blisko 39 tys. zł z tej kwoty stanowią środki zewnętrzne – to dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania Partnerstwo Dorzecze Słupi.

Przypomnijmy, że dzięki właścicielom Gospodarstwa Rolnego Łan teren, na którym znajduję się pomnik, został nieodpłatne przekazany na rzecz Gminy Damnica, co umożliwiło nam podjęcie stosownych działań zmierzających odnowieniu tego miejsca pamięci – informuje samorząd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza