Gmina Potęgowo nagrodzona za działania senioralne. Wyróżniono także Aktywnego Seniora (zdjęcia)

red
Gmina Potęgowo znalazła się wśród 11 samorządów, jako jedyna w powiecie słupskim, wyróżnionych nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie dla Seniora" w kategorii „Samorząd przyjazny seniorom”. Specjalne podziękowania od Marszałka otrzymał także pan Zbigniew Ulaszek – zaangażowany społecznik i aktywny senior. Uroczyste wręczenie nagrody wójtowi gminy odbyło się 10 lipca w Centrum Promocji Produktu Lokalnego w Karznicy.

Przyznając wyróżnienie dla Gminy Potęgowo, kapituła brała pod uwagę działania wspierające osoby starsze w miejscu ich zamieszkania i aktywność seniorów, a także promowanie współpracy międzypokoleniowej oraz wolontariatu. Nagrodę z rąk marszałka Mieczysława Struka oraz radnej sejmiku Danuty Wawrowskiej odebrał wójt Dawid Litwin. W uzasadnieniu wyróżnienia, Katarzyna Weremko - dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, zwróciła uwagę na szeroką ofertę dla seniorów w Gminie Potęgowo. Gratulacje złożyła także Barbara Bałka - Pełnomocnik Marszałka Ds. Polityki Senioralnej.

- Dziękuję za wyróżnienie i nagrodę, którą dedykuję wszystkim osobom zaangażowanym w działania dla seniorów w naszej gminie. Dzięki wspólnej pracy tworzymy liczne inicjatywy dla osób starszych, wychodząc poza ramy wyznaczone przepisami prawa. Politykę senioralną kreujemy bardzo świadomie i wciąż wdrażamy nowe pomysły – mówi Dawid Litwin, wójt gminy Potęgowo.

Gmina Potęgowo nagrodzona za działania senioralne. Wyróżniono także Aktywnego Seniora (zdjęcia)
Urząd Gminy Potęgowo

Wizyta w Karznicy była także okazją do uhonorowania pana Zbigniewa Ulaszka przez Marszałka Województwa za wieloletnią pracę na rzecz społeczności lokalnej. Pan Zbigniew jest zasłużonym działaczem kultury na terenie gminy Potęgowo. Przez 30 lat, od 1967 do 1997 r. pracował jako nauczyciel muzyki w szkole w Potęgowie, przez dwie dekady do 1996 r. był również dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury. 31 lat był instruktorem zespołu wokalnego „Potęgowianki”, który zdobył wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, natomiast od 7 lat jest instruktorem zespołu instrumentalnego „Retro Band”. To także wieloletni strażak w Ochotniczej Straży Pożarnej w Potęgowie - sprawował funkcję prezesa Gminnego Związku OSP w Potęgowie. Podziękowania dla pana Zbigniewa przekazali także wójt gminy oraz przewodniczący Rady Gminy Potęgowo Waldemar Zientarski.

- Bardzo dziękuję panu za dotychczasowe działania. Także pochodzę z kaszub, więc mam tym większą satysfakcję, żeby podziękować za wszystko co robi pan dla zachowania kaszubszczyzny, naszej kultury – mówił marszałek Mieczysław Struk, przekazując wyróżnienie.

Trwa głosowanie...

Czy popierasz dotychczasowe działania Gminy Potęgowo?

Uczestnicy wydarzenia obejrzeli międzypokoleniowe występy – zespołu Mleczaki działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Potęgowie oraz Chóru Polanki, który niedawno powstał przy najmłodszym w województwie pomorskim Kole Gospodyń Wiejskich Karznica. Gitarowy akompaniament dla chóru zapewnił Dariusz Narloch, kierownik Centrum Promocji Produktu Lokalnego, w którym zorganizowano spotkanie. Historię inwestycji i powstania obiektu przedstawiła Katarzyna Kozioł, kierownik Referatu Inwestycji, Gospodarki Przestrzennej i Zamówień Publicznych UG Potęgowo. Wśród publiczności zasiedli mieszkańcy, członkinie KGW Karznica, członkowie Gminnej Rady Seniorów, druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, radni gminy, urzędnicy i kierownicy jednostek gminnych.

Gmina Potęgowo podejmuje szereg działań, mających na celu podnoszenie komfortu życia seniorów. W 2017 r. rozpoczęto realizację programu „Karta Seniora Gminy Potęgowo”, który osobom po 60. roku życia pozwala korzystać z ulg i uprawnień oferowanych przez współpracujące podmioty. W październiku 2018 r. rozpoczęto akcję pn. „Koperta życia”. Stanowi ona zbiór informacji o pacjencie, jego chorobach i przyjmowanych lekach, umieszczony w widocznym miejscu w mieszkaniu. Pakiety trafiły już do kilkuset gospodarstw domowych.

Gmina Potęgowo nagrodzona za działania senioralne. Wyróżniono także Aktywnego Seniora (zdjęcia)
Urząd Gminy Potęgowo

Trwa realizacja partnerskiego projektu „Srebrna Sieć”, którego celem jest utworzenie w 8 gminach, lokalnego systemu usług społecznych czyli teleopieki, rehabilitacja domowa oraz tworzenie sąsiedzkich sieci samopomocowych i promocja wolontariatu senioralnego. W Potęgowie powstała też Gminna Rada Seniorów, która jest organem konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym w zakresie planowania oraz realizacji polityki senioralnej.

W Urzędzie Gminy Potęgowo, powołano pełnomocnika wójta ds. osób niepełnosprawnych, który zajmuje się sprawami dotyczącymi poprawy jakości życia i poszanowania praw osób niepełnosprawnych w tym również starszych. Ponadto przy wejściu do Urzędu Gminy umieszczony jest dzwonek, którym klient powiadamia o swojej obecności. Po otrzymaniu powiadomienia, pracownik merytoryczny, niezwłocznie przystępuje do obsłużenia tej osoby. W ramach „Programu wyrównywania różnic miedzy regionami III” zakupiono autobus na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy w Potęgowie, który wykorzystywany jest do celów związanych z rehabilitacją zawodową, leczniczą i społeczną osób niepełnosprawnych i starszych. Do ich potrzeb dostosowano również stronę internetową, dzięki czemu większa liczba osób ma możliwość korzystania z zamieszczonych na stronach informacji, a także załatwianie spraw drogą elektroniczną.

Powrót do szkół w reżimie sanitarnym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie