MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bytów i Miastko mają burmistrzów. Pierwsze komentarze zwycięzców

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Ireneusz Gospodarek nowym burmistrzem Bytowa. Jerzy Wójtowicz wygrał w Miastku. Pierwszy z włodarzy stawia na współpracę, drugi w pierwszej kolejności zamierza przyjrzeć się finansom gminy i zająć się problemami miasteckiego szpitala.

Wczoraj odbyła się druga tura wyborów samorządowych, podczas których wybrano burmistrzów Bytowa i Miastka oraz wójtów Parchowa oraz Kołczygłów w powiecie bytowskim.

Nowym burmistrzem Bytowa został Ireneusz Gospodarek, który zdobył 3457 głosów (51,07%). Jego kontrkandydat Mateusz Oszmaniec zdobył nieco mniej głosów - 3312 głosów (48,93%). Jak widać różnica nie jest zbyt duża. Dostrzega to także nowy włodarz Bytowa.

- Tak jak mówiłem w kampanii wyborczej - będę robił wszystko, aby stworzyć jak najszersze porozumienie - mówi Ireneusz Gospodarek. - Ta wygrana jest w 50. procentach, bo tak się głosy rozłożyły, bo drugie 50 procent mieszkańców głosowało na Mateusza Oszmańca. Z tego względu kierunek jest więc wskazany i w tym burmistrzowaniu i też w radzie. A 45 procent uzyskała Wspólnota Samorządowa i na pewno nie będę działał przeciwko tym ugrupowaniom. Chciałbym włączyć ich do współrządzenia w tych wszystkich celach, które sobie wszyscy obraliśmy i jest ich dużo, pole do współpracy jest bardzo duże. Chciałbym podziękować przede wszystkim mieszkańcom za zaufanie, za to że zagłosowali na mnie, na nasze ugrupowanie Razem dla Bytowa, ale także chciałbym podziękować Mateuszowi Oszmańcowi, za kulturę prowadzenia kampanii wyborczej, za to że nie było żadnych agresywnych sytuacji między nami i życzyć mu wszystkiego dobrego.

Najpilniejszy szpital

W Miastku wygrał Jerzy Wójtowicz, który zdobył 3010 głosów (75%). Jego konkurent Dariusz Zabrocki uzyskał - 1007 (25%).

- Chciałby podziękować mieszkańcom Miastka, za to że wzięli udział w wyborach - mówi Jerzy Wójtowicz. - Szkoda, że frekwencja była dość niska, tym bardziej kieruję słowa uznania, do tych którzy poszli do lokali wyborczych. Chciałbym powiedzieć, że postaram się nie zawieść zaufania, jakim mnie obdarzono. Wynik, który uzyskałem z jednej strony bardzo mnie cieszy, z drugiej jest obciążeniem, bo pokazuje, że ludzie wiążą ze mną duże nadzieje. Jest to dla mnie olbrzymi dowód zaufania i na pewno postaram się wywiązać z tego, o czym mówiłem. W pierwszej kolejności chciałbym przejrzeć finanse gminy, nie wiem, jak one wyglądają. Kolejna sprawa to zajęcie się sytuacją szpitala. To najpilniejsze sprawy, które wymagają szczególnej uwagi. Zależy mi na tym, aby ludzie się uspokoili, że szpital będzie, że nie zostanie zamknięty, że wszystkie potrzeby mieszkańców w kwestii zdrowotnej będą zaspokojone.

Nowa i stara władza w gminach

Zacięta walka była w gminach powiatu bytowskiego. W Parchowie wygrała Izabela Jagodzińska, natomiast w Kołczygłowach Artur Kalinowski utrzymał swoje dotychczasowe stanowisko.

Artur Kalinowski - 1 132 (77,01%)
Wacław Kozłowski - 338 (22,99%)

Izabela Jagodzińska - 1014 (51,06%)
Waldemar Jakubek - 972 (48,94%)

Frekwencja

Powiat bytowski: 36,72%
Liczba kart ważnych: 14 348
Liczba uprawnionych do głosowania: 39 072

Gm. Bytów: 36,62%
Liczba kart ważnych: 6 808
Liczba uprawnionych do głosowania: 18 590

Gm. Kołczygłowy: 45,20%
Liczba kart ważnych: 1 482
Liczba uprawnionych do głosowania: 3 279

Gm. Miastko: 28,45%
Liczba kart ważnych: 4 060
Liczba uprawnionych do głosowania: 14 272

Gm. Parchowo: 68,17%
Liczba kart ważnych: 1 998
Liczba uprawnionych do głosowania: 2 931

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza