MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Rąbino przygotowuje się do przyjęcia wiatraków

Inga Domurat [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Budową elektrowni wiatrowej w gminie Rąbino zainteresowana jest szczecińska spółka Enertrag.
Budową elektrowni wiatrowej w gminie Rąbino zainteresowana jest szczecińska spółka Enertrag.
Zanim powstanie farma wiatrowa - do 6 września w urzędzie gminy można składać uwagi i wnioski.

Budową elektrowni wiatrowej w gminie Rąbino zainteresowana jest szczecińska spółka Enertrag. Ale najpierw potrzebna jest zmiana studium uwarunkowań i kierunków przestrzennego zagospodarowania.

Niezbędną uchwałę rąbińscy radni podjęli już ponad rok temu. Z jej realizacją jednak zwlekano, bo inwestor na to nie naciskał. Firma badała grunt, wciąż prowadziła negocjacje z rolnikami. Niedawno ponowiła kontakty z gminą.

A poniważ elektrownia wiatrowa byłaby nowym źródłem dochodu dla gminy, samorząd przystąpił do sporządzania zmian w studium, dzięki którym można będzie z kolei wykonać miejscowy plan przestrzennego zagospodarowania.

Władze gminy w farmie wiatrowej widzą korzyści.

- Podatek od nieruchomości, wzrost rozwoju gminy, modernizacja dróg dojazdowych do pól uprawnych, dwufunkcyjne wykorzystanie terenów rolnych bez znaczącego uszczerbku ziemi uprawnej - wylicza Zdzisław Ruszkowski, zastępca wójta gminy Rąbino.

- To dodatkowe miejsca pracy i utrzymania dla mieszkańców gminy, promocja proekologicznego wizerunku gminy jako otwartej na współpracę z inwestorami oraz wkład gminy do wypełnienia przez Polskę dyrektywy unijnej w sprawie promowania energii elektrycznej produkowanej z odnawialnych źródeł energii.

Wiatraki miałyby stanąć w okolicy Białej Góry, Batynia, Kłodzina i Rąbina. Na razie nie wiadomo, ile miałoby ich być.

- My chcemy doprowadzić do tego, by inwestycja w ogóle była możliwa. Ale nie mamy jeszcze podpisanej konkretnej umowy ze szczecińską firmą - dodaje zastępca wójta.

Mieszkańcy mają jeszcze czas do 6 września na składanie w Urzędzie Gminy Rąbino uwag i wniosków do opracowania dotyczącego zmian w studium, z którymi można zapoznać się w siedzibie urzędu. Jeśli te nie wpłyną, gmina będzie mogła wprowadzić zmiany, a radni podejmować uchwałę o zmianie studium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza