Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groby żołnierzy radzieckich w regionie słupskim

Fot. Krzysztof Tomasik
Czteroletni Karol Kirko postawił wczoraj znicz na grobach żołnierzy radzieckich w Słupsku.
Czteroletni Karol Kirko postawił wczoraj znicz na grobach żołnierzy radzieckich w Słupsku. Fot. Krzysztof Tomasik
Pomorze. Polscy duchowni, intelektualiści i artyści zaapelowali, by 9 maja, w rocznicę zakończenia wojny, odwiedzać nieraz zapomniane groby żołnierzy radzieckich. Okazuje się, że w naszym regionie mieszkańcy nigdy o nich nie zapomnieli.

Na słupskich grobach radzieckich żołnierzy często pojawiają się lampki. Tak było także wczoraj. Czteroletni Karol Kirko ciągnął babcię za rękaw z alejki cmentarnej w stronę grobów.

- Idziemy do żołnierzy - wołał. W rękach niósł mały znicz. - Pamięta o zaniesieniu zniczy żołnierzom zawsze, jak tu jesteśmy - tłumaczy Andrzej Liszka, dziadek Karola.

W kwaterze wojennej żołnierzy radzieckich spoczywa łącznie 1572 oficerów, podoficerów i żołnierzy. Leżą w 38 mogiłach zbiorowych i 4 indywidualnych. W grobach złożono ciała czerwonoarmistów poległych m.in. w Słupsku, Miastku, Sławnie, Darłowie, Kępicach, a także w miejscowościach powiatu bytowskiego. Żołnierzy chowano na cmentarzu od 1946 roku aż do lat siedemdziesiątych.

Mimo upływu lat mogiła żoł-nierzy radzieckich jest w bardzo dobrym stanie. Położona w urokliwej dolince, otoczona drzewami, obsadzona dobrze utrzymaną trawą i wysprzątana. Połowę zbiorowych mogił obłożono dwa lata temu klinkierem. Reszta nadgryziona zębem czasu, ale widać, że ktoś o nie dba.

- Do jesieni wyremontujemy następne 4-5 grobów - zapewnia Bożena Rosińska, zastępca dyrektora Zarządu Terenów Zieleni Miejskiej i Cmentarzy Komunalnych w Słupsku.

Lęborski Cmentarz Żołnierzy Radzieckich powstał w 1952 roku. Spoczywa tam ponad 700 żołnierzy Armii Czerwonej. Wyróżnia go też to, że udało się ustalić tożsamość ponad 500 żołnierzy. Na większości cmentarzy radzieckich znaczna część pochowanych jest bezimienna.

- Nasz cmentarz jest dobrze zadbany. Gdybym miał go oceniać, dostałby piątkę - mówi Zachariasz Frącek, członek Lęborskiego Bractwa Historycznego.

W lęborskiej Szkole Podstawowej nr 8 nadal pielęgnuje się pamięć Borysa Dmitrijewskiego, bohaterskiego czołgisty Armii Czerwonej, który brał udział w walkach o wyzwolenie Lęborka. Hufiec harcerski jego imienia działał w szkole już w latach 70. Nauczyciele ósemki pojawiają się na cmentarzu ze swoimi uczniami nie tylko 1 listopada.

- Nasza klasa była tam też w ubiegły czwartek - mówi Daniel Nadworski, dyrektor SP nr 8. - Uczniowie porządkowali groby i zapalili znicze. Była to nasza forma odpowiedzi na apel polityków i ludzi kultury o zainteresowanie się grobami żołnierzy radzieckich - wyjaśnia dyrektor.

Do końca tego roku Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Lęborku ma poprawić ogrodzenie nekropolii, wyremontuje lampy i dokończy budowę chodnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza