Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Honorowe Odznaki Gminy Bytów. Wyróżnienia za wyjątkową działalność

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Na najbliższej sesji rady miejskiej Bytowa radni podejmą decyzję o przyznaniu kolejnych trzech. Wyjątkowe wyróżnienia mają trafić do Barbary Chmieleckiej, Elżbiety Szalewskiej oraz Leszka Neubauera.
Na najbliższej sesji rady miejskiej Bytowa radni podejmą decyzję o przyznaniu kolejnych trzech. Wyjątkowe wyróżnienia mają trafić do Barbary Chmieleckiej, Elżbiety Szalewskiej oraz Leszka Neubauera. Archiwum
Na najbliższej sesji rady miejskiej Bytowa radni podejmą decyzję o przyznaniu trzech Honorowych Odznaczeń Gminy Bytów. Wyjątkowe wyróżnienia mają trafić do Barbary Chmieleckiej, Elżbiety Szalewskiej oraz Leszka Neubauera.

Honorowa Odznaka Gminy Bytów została wprowadzona dokładnie w czerwcu 2016 roku. Jest zaszczytnym wyróżnieniem i może być wręczana za zasługi w dziedzinie rozwoju społeczno-gospodarczego, nauki, oświaty, kultury, sztuki, sportu, w zakresie bezinteresownej działalności na rzecz innych mieszkańców potrzebujących pomocy, w dziedzinie ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, obronności, przeciwdziałaniu klęskom żywiołowym, rozwoju rolnictwa, ochrony środowiska naturalnego, popularyzacji walorów lub osiągnięć gminy Bytów na arenie krajowej i międzynarodowej. Do tej pory otrzymało ją 50 osób.

To wielki zaszczyt

- Honorowa odznaka gminy Bytów to wyjątkowe odznaczenie - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - Nadawane jest przez radę miejską od kilku lat osobom, które w szczególny sposób zasłużyły się miastu.

Na najbliższej sesji rady miejskiej Bytowa radni podejmą decyzję o przyznaniu kolejnych trzech. Wyjątkowe wyróżnienia mają trafić do Barbary Chmieleckiej, Elżbiety Szalewskiej oraz Leszka Neubauera.

Barbara Chmielecka

W latach 2002-2020 pełniła funkcję kierownika Środowiskowego Domu Samopomocy w Bytowie, a od 2004 r. także koordynatora utworzonego Ośrodka Rehabilitacji Psychoruchowej dla 20 dzieci z gminy Bytów. Od 2015 r. kierowała równolegle utworzonym Odziałem Fundacji „Sprawni Inaczej” w Bytowie, obecnie pełni funkcję koordynatora w Fundacji „Sprawni Inaczej” Oddział w Bytowie. Jest zaangażowana, kreatywna, aktywna, empatyczna. Posiada doświadczenie i wiedzę w kwestii potrzeb osób z niepełnosprawnościami - dzieci, dorosłych oraz seniorów. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, także przy tworzeniu nowych form wsparcia dla osób zależnych. Dzięki staraniom Barbary Chmieleckiej w 2008 r., Środowiskowy Dom Samopomocy
w Bytowie, po 6 latach funkcjonowania, został przeniesiony do nowych, większych, wystandaryzowanych pomieszczeń wraz z dwoma mieszkaniami treningowymi i pracownią ceramiczną. Z jej inicjatywy rozpoczęła się w 2008 r. w gminie Bytów realizacja usług specjalistycznych dla osób ze spektrum autyzmu. W 2020 r. uczestniczyła w planowaniu utworzenia dziennego domu dla seniorów. Przez 2 kadencje była członkiem Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Będąc na emeryturze od 2020 r. nadal koordynuje działalność Oddziału Fundacji „Sprawni Inaczej” w Bytowie, jest członkiem w Bytowskiej Radzie Seniorów, wolontarystycznie prowadzi zajęcia ruchowe i animacyjne dla grupy bytowskich seniorów.

Elżbieta Szalewska

Urodziła się w Bytowie w 1947 r. Z miastem Bytów związana jest niemal całe życie. W 1965 r. ukończyła Liceum Pedagogiczne w Bytowie, w 1972 roku skończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańska. Swoją pracę dyplomową
poświęciła Ziemi Bytowskiej - „Aktywizacja terenów nierozwiniętych gospodarczo na przykładzie powiatu Bytów”.
Pracę zawodową rozpoczęła w Koszalinie w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej, następnie w 1978 r. przeniosła się do Słupska, gdzie zaczęła pracować w Inwestprojekecie, a później w Biurze Planowania Przestrzennego. Dla Spółdzielni Mieszkaniowej w Bytowie zaprojektowała pierwszy etap osiedla na ul. Gdańskiej. Tworzyła projekty techniczne terenów rozwojowych gminy Bytów, które miały charakter planów miejscowych, a także wskazywała konkretne przedsięwzięcia do realizacji. Pracowała w projektowaniu mieszkalnictwa, planowaniu przestrzennym i naukowo w Akademii Pomorskiej w Słupsku w latach 1987-2006.
Elżbieta Szalewska bardzo dobrze zna historię miasta Bytowa, jest autorką wielu artykułów opisujących dzieje budynków czy instytucji w Bytowie. W publikacji „Nasze Pomorze” można zapoznać się z wieloma artykułami o Bytowie.

Leszek Neubauer

Leszek Neubauer od 2000 r. jest architektem miejskim w Urzędzie Miejskim w Bytowie pełniąc równocześnie funkcję konserwatora zabytków Bytowa. Jest architektem, któremu zależy na środowisku przestrzennym, dobrze zorganizowanym i prawidłowo
funkcjonującym. Za główny cel stawia spójne łączenie pięknego naturalnego krajobrazu z potrzebami urbanizacji przestrzennej.
Leszek Neubauer jest osobą odpowiedzialną, sumienną i kompetentną. Wykazuje umiejętność i wolę poszukiwania obszarów wymagających zmian. Nadzoruje prace konserwatorskie bytowskich zabytków. Pilotował renowację m.in.: mostu kolejowego nad rzeką Borują w Bytowie, który w 2021 roku został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, budynku dworca, zabytkowych kamienic.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza