Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Informatycy ze spółki Kaliop tworzą program dla studentów Akademii Pomorskiej

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Jadąca zatłoczoną ulicą karetka, zamiast pomagać, spowoduje kolejne nieszczęścia.
Jadąca zatłoczoną ulicą karetka, zamiast pomagać, spowoduje kolejne nieszczęścia. Krzysztof Piotrkowski
Od października nowi studenci Akademii Pomorskiej w Słupsku będą mogli poznawać tajniki programowania aplikacji internetowych i mobilnych. Pomoże im w tym słupska część firma Kaliop.

Chodzi oczywiście o studentów ETI, czyli Edukacji Techniczno-Informatycznej w AP, która zaproponowała kandydatom na tę uczelnię nową specjalność: programowanie aplikacji internetowych i mobilnych. Obecnie to jedna z najbardziej budzących zainteresowanie specjalności politechnicznych nie tylko na polskich uczelniach.

Wiedza, którą tam zdobywają studenci, należy do niezwykle szybko modyfikującej się. Informatycy wciąż szukają nowych rozwiązań, dlatego nauka musi być powiązana z praktyką. Dlatego też Akademia Pomorska szukała partnera, który ma duże doświadczenie i działa w środowisku, do którego docierają najnowsze trendy i rozwiązania wdrażane w branży IT.

Partner z naszego podwórka

Takiego partnera słupska uczelnia znalazła w firmie Kaliop Poland, która działa w Słupskim Inkubatorze Technologicznym przy ul. Portowej. Choć obecnie jest ona częścią międzynarodowej grupy firm IT - Kaliop Group, to jednak jej początki są związane z regionem słupskim.

Początkowo nazywała się mediaSELF. Poźniej połączyła się z wrocławską firmą Webstyle Systems i w nowej odsłonie przez pewien czas funkcjonowała jako ProUnity. W pewnym momencie jej właściciele skorzystali z propozycji Kaliop Group, która szukała partnera na rynku Europy Środkowej. W ten sposób doszło do przekształcenia ProUnity w Kaliop Poland, która ma siedzibę w Słupsku, a biura w Gdyni, Warszawie, Koszalinie, Wrocławiu i Szczecinie. Obecnie w Kaliop Poland pracuje ponad 30 osób, w tym specjaliści w dziedzinach projektowania, wytwarzania, zapewniania jakości, wdrażania i utrzymania oprogramowania.

- Nasza firma sporo zyskała przez wejście do międzynarodowej grupy. Teraz bowiem realizujemy nie tylko te zlecenia, które pozyskujemy sami, ale uczestniczymy również w projektach międzynarodowych - mówi Jakub Bilski, Head of Software Development (kierownik Działu Rozwoju Oprogramowania).

Pracują w międzynarodowym zespole

Kaliop Group to założona w 2002 roku międzynarodowa grupa IT, specjalizująca się w wytwarzaniu kluczowych, internetowych aplikacji biznesowych opartych o środowiska i systemy open source. Międzynarodowe zespoły tworzy blisko 200 ekspertów z Francji, Polski, Wielkiej Brytanii, Kanady i Australii, mocno już doświadczonych we wspólnej realizacji rozmaitych projektów dla lokalnych i globalnych klientów.

Dzięki zróżnicowanej palecie zamówień pracownicy Kaliop Poland mają szansę na ciągły rozwój bez konieczności szukania atrakcyjnego zatrudnienia poza naszym regionem.

- Ponieważ nad projektami pracujemy w mieszanych grupach, to nie tylko wymieniamy się nowinkami technicznymi, ale cały czas doskonalimy znajomość języka angielskiego, również specjalistycznego. Poza tym nasi pracownicy mają możliwość pracować w innych oddziałach Kaliop na świecie lub w siedzibach zleceniodawców w różnych krajach. Niedawno na przykład kilka osób uczestniczyło w szkoleniu w Paryżu - mówi Jakub Bilski.

On sam do firmy trafił, gdy studiował na Politechnice Koszalińskiej. Zaczynał jako programista. Już rok później prowadził zajęcia praktyczne dla swoich kolegów z uczelni. Teraz jest kierownikiem działu.

- Mój przykład pokazuje, że w dobrej firmie IT można zrobić fajną karierę bez opuszczania rodzinnych stron - przekonuje.

Program nauczania ma być praktyczny

Pracownicy Kaliop Poland już wstępnie odpowiedzieli na oczekiwania słupskiej uczelni. We współpracy z pracownikami Akademii Pomorskiej opracowali ramowy program nowej specjalności, wprowadzając do niego przedmioty, których dotychczas w ETI nie było, oraz modyfikując te, które w jej ramach wykładano.

- Staraliśmy się tak zmienić aranżację przedmiotów, aby już od pierwszego semestru studenci mieli kontakt z przedmiotami związanymi z programowaniem i informatyką, a nie tylko podstawami teoretycznymi. Zależy nam na tym, aby studenci jak najszybciej dowiedzieli się, na czym polega zawód programisty. Ma to im ułatwić wybór specjalności, którego dokonuje się przed II rokiem studiów - precyzuje Jakub Bilski.

Firma jest otwarta na kontakt z potencjalnymi studentami. Także dlatego, że część jej pracowników stanowią byli praktykanci.

- W każdej chwili można się z nami skontaktować, umówić i zobaczyć na miejscu, na czym polega nasza praca - zachęca Piotr Karaś, CTO (Chief Technology Officer) i członek zarządu Kaliop Poland.

Obecnie w słupskiej siedzibie Kaliop Poland praktykują Oskar Król, Daniel Chudoba i Paweł Goca. Wszyscy są studentami Akademii Pomorskiej. Zgodnie podkreślają, że praktyki w tej firmie to ogromny zastrzyk wiedzy praktycznej, doświadczenia i możliwość zdobycia specyficznych umiejętności niezbędnych w pracy w branży IT. Dzięki praktykom utwierdzili się w swoim wyborze.

Zobacz także: Nowe kierunki na Akademii Pomorskiej

Przeczytaj także:

gp24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza