Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących? (zdjęcia, wideo)

Dorota Alaksandrowicz
W środę, 23 września w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku odbyła się wystawa grzybów.
W środę, 23 września w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku odbyła się wystawa grzybów. Krzysztof Piotrkowski
W środę, 23 września w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słupsku odbyła się wystawa grzybów. Mógł przyjść każdy, zarówno osoba prywatna jak i grupa zorganizowana.

- Zadaniem wystawy jest zapobieganie zatruciom grzybami - mówi Honorata Wilk z Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia słupskiego sanepidu. Grzyby podzielone są na trzy kategorie: trujące, niejadalne i jadalne. Okazy położone są na ściółce leśnej, co uatrakcyjna oprawę wizualną wystawy.

Wystawę, która organizowana jest co roku chętnie odwiedzają dzieci i młodzież.

- Przychodzi do nas dużo przedszkolaków, u których edukacja zdrowotna wpajana jest od najmłodszych lat. Dzieci, które uczestniczą w takiej wystawie, zdobywają podstawową wiedzę o tym, jakie grzyby są jadalne, a jakie trujące - mówi Honorata Wilk.

Na wystawę grzybów w sanepidzie przyszła m.in. 5-letnia Natalia z Przedszkola Miejskiego nr 23 w Słupsku. - Bardzo mi się podobało. Najładniejsze były muchomory czerwone z białymi kropkami - przyznała dziewczynka, która zdradziła, że czasami wybiera się z rodzicami i dziadkami do lasu na grzyby.

Wystawa organizowana przez słupski sanepid przyciąga także osoby indywidualne, zwłaszcza grzybiarzy, którzy chcą się poradzić, o coś zapytać. Grzybiarze mogą także pokazać swoje znaleziska specjalistom, którzy ocenią, czy są to grzyby jadalne. Grzyboznawcy ze słupskiego sanepidu opowiadają uczestnikom wystawy o cechach charakterystycznych grzybów, które najczęściej są ze sobą mylone.

Jak przyznaje Małgorzata Kamińska, grzyboznawca, pieprznik jadalny często mylony jest z lisówką pomarańczową, mleczaja rydza dużo osób bierze za mleczaja wełniankę, a pieczarka może zostać pomylona z muchomorem sromotnikowym.

Wszystkie osoby, które chciałyby zobaczyć wystawę grzybów, mają jeszcze ku temu okazję. Wystawa w słupskim sanepidzie przy ul. Piotra Skargi 8 odbędzie się także w czwartek, 24 września w godz. 7.30-14. Rezerwacja nie jest konieczna. Przyjść mogą zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne.

Dodajmy także, że wystawę grzybów na dni 29-30 września szykuje także Park Krajobrazowy Dolina Słupi. Wystawa, która połączona zostanie z dniami otwartymi Parku odbędzie się na dziedzińcu Starostwa Powiatowego w Słupsku w godz. 10-14. Tutaj również nie ma obowiązku wcześniejszej rezerwacji, a wystawa przeznaczona jest dla wszystkich chętnych. Na wystawie będzie pracownik Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, który będzie służyć pomocą wszystkim zainteresowanym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza