Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak po zmianach działa Zakład Odzysku Odpadów w Sianowie? Sprawdziliśmy

Joanna Krężelewska [email protected] Tel. 94 347 35 99
Jak po zmianach działa Zakład Odzysku Odpadów w Sianowie? SprawdziliśmyO sto procent zwiększyła się ilość odbieranych odpadów segregowanych, plastikowych butelek, stłuczki szklanej i makulatury.
Jak po zmianach działa Zakład Odzysku Odpadów w Sianowie? SprawdziliśmyO sto procent zwiększyła się ilość odbieranych odpadów segregowanych, plastikowych butelek, stłuczki szklanej i makulatury. sxc.hu
Minęły dwa miesiące od wprowadzenia w życie nowych przepisów śmieciowych. Za segregację odpadów przysługują ulgi w rachunkach. Sprawdziliśmy, jak nam ta segregacja wychodzi...

Po kilku tygodniach zamieszania w gospodarowaniu odpadami jest już zdecydowanie spokojniej. Pojemniki i worki są do dyspozycji mieszkańców. Śmieci są wywożone w miarę regularnie. Śmieci głównie posegregowane, bo w Koszalinie rozdzielanie odpadów zadeklarowała zdecydowana większość mieszkańców – mieszkańcy 8,9 tys. nieruchomości śmieci będą rozdzielać, a tylko 500 segregacji nie zadeklarowało. Ci pierwsi zapłacą nieco niższe rachunki. Jak jednak w szczegółach wygląda ta segregacja? Sprawdziliśmy w Zakładzie Odzysku Odpadów w Sianowie. To tam trafiają śmieci, które zbiera Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

– O sto procent zwiększyła się ilość odbieranych przez nas odpadów segregowanych, plastikowych butelek, stłuczki szklanej i makulatury – informuje Marek Zalewski, kierownik Zakładu. – W sezonie letnim zawsze opakowań plastikowych jest więcej, ale wpływ na ilość odpadów segregowanych na pewno ma zmiana przepisów. Różnica jest zauważalna – mówi. Kto radzi sobie najlepiej z segregacją śmieci?

– Mieszkańcy domków jednorodzinnych. Mają do dyspozycji worki, nie kusi ich wrzucić wszystkiego do jednego zsypu – mówi Marek Zalewski. – Gorzej jest w blokach i wieżowcach. Tam wciąż do kubłów trafiają wszystkie odpady. Największą zmorą dla pracowników PGK są szklane śmieci, które zamiast do oznaczonego pojemnika, wrzucane są do kontenerów na odpady komunalne. – A te właśnie odpady trafiają na specjalne sito, gdzie odsortowywane są odpady biologiczne. W bębnie maszyna rozbija szkło i, niestety, trafia ono do kompostu. Tym samym kompost nie spełnia już wymaganych norm, bo jest zanieczyszczony stłuczką szklaną – tłumaczy kierownik.

Na razie kompost ze szkłem jest przeznaczany do formowania skarp. Jeśli jednak Zakład nie będzie już potrzebować tego materiału, trzeba go będzie gdzieś składować. A to kosztuje. Kto za to zapłaci – na to pytanie lepiej odpowiedzieć sobie samemu, zanim wrzuci się szkło do komunalki.

– Nawet mały flakonik po perfumach czy buteleczkę po lekach – wszystko powinniśmy wrzucać do pojemników lub worków na szkło – podkreśla Marek Zalewski. Częstym błędem jest też wrzucanie folii i plastiku do pojemników lub worków na papier. Tu zło jest mniejsze – odpady segregowane są w Zakładzie ręcznie i pracownicy PGK sortują je do właściwych pojemników. – PGK przeprowadza wyrywkowe kontrole odpadów. – mówi Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego magistratu.

– Jeśli będą się zdarzać sytuacje, że mieszkańcy za nic mają obowiązek segregowania śmieci, spółka będzie wnioskować o zmianę naliczenia opłat i wtedy dla takich osób będą one wyższe. Takie, jak za odpady nieposegregowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza