Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak to amerykańskie wojsko wieś podlęborską wyzwalało

Sylwia Lis [email protected]
Jak to amerykańskie wojsko wieś podlęborską wyzwalało.
Jak to amerykańskie wojsko wieś podlęborską wyzwalało. Wojciech Stefaniec
Dotarliśmy do wspomnień Stanisława Mocarskiego z Warszawy, który przez jakiś czas mieszkał w Łebie. Opowiada o kulisach kręcenia filmu "Opowieść atlantycka" i wyzwoleniu Łeby przez Amerykanów.

Było to na początku lat pięćdziesiątych, chyba w roku 1953 - wspominał pan Stanisław. - Akurat ukończyłem w Warszawie kurs nauczycielski, wykorzystując roczny urlop płatny i jako specjalista przedmiotowy zostałem skierowany do nadmorskiego miasteczka Łeby w powiecie lęborskim. Było to typowe miasteczko rybackie. Prawie wszyscy jego mieszkańcy żyli z ryb: albo je łowili, albo pracowali w fabryce konserw czy też w którejś z wędzarni. W porcie rybackim kołysało się około 60 kutrów.

Pewnego dnia gruchnęła w miasteczku wieść, że będą tu nakręcać film pt. "Opowieść atlantycka". Reżyserowała go Wanda Jakubowska, znana wówczas osobistość w świecie filmowym. Ekipy dekoratorów wykonały sztuczne palmy, bo Łeba miała być w tym filmie miasteczkiem śródziemnomorskim. W filmie, obok innych aktorów, grało dwóch chłopców ze szkoły podstawowej. Jednym z nich był znany dzisiaj aktor Damian Damięcki.

- Matka jego postawiła warunek, że nie może zawalić szkoły. Zdjęcia robione były całymi dniami i o normalnej nauce w szkole nawet mowy nie było wspominał pan Stanisław. - Kierownik produkcji zgłosił się do naszej szkoły z propozycją zatrudnienia prywatnego nauczyciela. Musiał to być nauczyciel uniwersalny. W tym rankingu wygrałem ja, a to ze względu na znajomość języka rosyjskiego. Pamiętam, jak wspomniana wyżej pani Jakubowska angażowała mnie do pracy. Zapytała "ile oni wam płacą?" Podałem sumę. "Pomnożymy to przez trzy, dobrze?" Byłem oczarowany i na podstawie umowy-zlecenia stałem się członkiem ekipy filmowej.

W końcowej części filmu była najważniejsza scena: wyzwalanie przez Amerykanów tego śródziemnomorskiego miasteczka. Dobrze się składało, bo akurat w Lęborku stacjonował batalion czołgów.

Producenci podpisali z dowództwem umowę na wykorzystanie tych czołgów i jako statystów ich obsługi. Dekoratorzy szybko je przemalowali ze wszystkimi szczegółami.

- Nasze miasteczko miało być za chwilę wyzwolone przez Amerykanów - mówił mężczyzna. - Sunęły te czołgi asfaltową drogą z Lęborka do Łeby. Żołnierze w mundurach US Army stali w wieżyczkach czołgów. W tym czasie ze wsi Gęś leżącej po lewej stronie tejże szosy jechał rolnik. Zobaczył czołgi i amerykańskich żołnierzy. Ogarnął go szał radości. Zawrócił wóz i popędził do wsi. "Ludzie, Amerykanie nas wyzwolili!" - krzyczał. Cicha wieś oszalała z radości. Niestety, koniec tej opowieści jest żałosny.
Film krytycy uznali za nieudany, a rolnik z Gęsi za defetyzm skazany został na pół roku więzienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza