Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaszczurka na monetach

Piotr Jasina [email protected]
Jaszczurka na srebrnej 20-złotówce
Jaszczurka na srebrnej 20-złotówce
Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu okolicznościowe 2-złotówki z zieloną jaszczurką. Kolekcjonerzy będą mogli kupić srebrne 20-złotówki. Do tej pory NBP wybił już 15 monet z serii "Zwierzęta świata".

Mennica wybiła 1,7 mln sztuk 2-złotówek z jaszczurką. Natomiast srebrnych 20-złotówek trafi do obiegu 100 tys.

- Monety 2 zł dostępne są w cenie nominalnej, od 17 kwietnia można je nabyć we wszystkich oddziałach NBP w kraju oraz w wybranych sklepach kolekcjonerskich - informuje Katarzyna Zwarzany z oddziału okręgowego NBP w Szczecinie. - Za monety srebrne trzeba będzie zapłacić 96 zł.

NBP emituje serię monet "Zwierzęta Świata" od 1993 r. Temat "Jaszczurka zielona"jest szesnastym w tej serii. Do tej pory monetami uhonorowano: jaskółki,suma,jeża, jelonka rogacza,ropuchę paskówkę,wilka, dudka, pazia królowej, żółwia błotnego,morświna,węgorza europejskiego, puchacza, fokę szarą oraz sokoła wędrownego.

Jaszurka zielona (Lancerta viridis) należy do rodziny jaszczurek właściwych. Gatunek ten jest historycznie najbardziej tajemniczym i kontrowersyjnym przedstawicielem polskiej herpetofauny. Bezsprzecznie należał do krajowej fauny przed drugą wojną światową, kiedy to do Polski należały tereny leżące nad Dniestrem. Dopiero w 1972 roku odłowiono kilka okazów tego gatunku w okolicach Ustronia, przy granicy z ówczesną Czechosłowacją.

Przypuszcza się, że zwierzęta mogły być celowo przywiezione ze stanowiska poza granicami naszego kraju. Po wspomnianym zdarzeniu w następnych latach jeszcze raz udokumentowano występowanie jaszczurki zielonej w Polsce, w ruinach zamku w Siedlisku (Ziemia Lubuska). Okazało się jednak, że jaszczurki te nie należały do podgatunku, który mógłby występować w naszym kraju. Były one celowo wsiedlane i udało się nawet zidentyfikować hodowcę z Nowej Soli, który wypuszczał je na wolność. ? Jaszczurka zielona jest w Polsce uznana za gatunek wymarły. Jednak sprawa jej występowania na terenie kraju wciąż emocjonuje wiele osób. Każdego roku co najmniej kilka osób twierdzi, że widziało okazy tego gatunku, a wśród świadków są także specjaliści - herpetolodzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza