Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest zezwolenie na remont ul. Zygmunta Augusta. Jeszcze tylko pieniądze i przetarg

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Urząd Miasta w Słupsku wydał pozwolenie na budowę ulicy Zygmunta Augusta. Jedna z najbardziej dziurawych jezdni w mieście ma doczekać się gruntownej przebudowy jeszcze w tym roku. Wcześniej trzeba sięgnąć po obiecane przez rząd pieniądze w ramach rekompensat za tarczę.

Formalność, bez której nie ma mowy o remoncie, tak w zasadzie trzeba określić wydane właśnie przez Prezydenta Miasta Słupska zezwolenie na budowę. W praktyce to na tym etapie najważniejszy dokument dla tej inwestycji, bo dzięki niemu ratusz może składać wnioski o dofinansowanie przebudowy ulicy Zygmunta Augusta z budżetu państwa.

Remont tej ulicy został wpisany na listę tych zadań, które zostaną zrealizowane w Słupsku w ramach obiecanych rekompensat za amerykańską tarczę w Redzikowie. Proceduralnie Słupsk czeka na ocenę i decyzje z Warszawy.

- Bezpośrednio po ocenie ogłaszamy przetarg - zapewnia Tomasz Orłowski, kierownik działu inwestycji w słupskim Zarządzie Infrastruktury Miejskiej. - Tak, aby w drugiej połowie roku, po zakończeniu prac na ulicy Piłsudskiego rozpocząć prace na ulicy Zygmunta Augusta.

Co takiego zostanie wykonane? Zgodnie z planami, droga zostanie przebudowana na całej długości. Co ważne, ułożona ma zostać całkowicie nowa kanalizacja deszczowa i oświetlenie. Przebudowie oprócz samej jezdni ulegną też chodniki. Rowerzyści po zakończeniu prac będą mogli poruszać się na pasach rowerowych po obu stronach ulicy.

ZIM koszt całości robót wycenia na 6-7 milionów złotych. Taka rozpiętość może być efektem wahnięć na rynku, który pokazuje, że można liczyć na firmy, które jeszcze kilka tygodni temu, za wysoko wyceniane inwestycje, dziś oferują niskie stawki.

Przypomnijmy, że na remont ulicy Zygmunta Augusta jej mieszkańcy czekają od lat. ZIM przetarg na jej przebudowę ogłaszał ostatnio w lipcu ubiegłego roku. Kiedy pojawiła się opcja pozyskania rządowych pieniędzy, inwestycję wstrzymano, ponieważ centralne wsparcie można otrzymać na nie rozpoczęte zadania. Dotacja to nawet 80 proc. kosztów.

W ramach zadośćuczynienia za tarczę antyrakietową do 2024 roku Słupska ma spłynąć 30 milionów złotych. Lwią część miasto wyda na uzbrojenie terenów inwestycyjnych. Mowa o osiedlu Zachód, gdzie planuje się przebudowę ulic Banacha, Zauchy, Szpilewskiego i Grechuty wraz z budową dróg dojazdowych (ul. Przybory, Kaczmarskiego, Ordonówny, Nalepy) i oświetlenia na ulicach Niemena, Riedla, Kiepury i Osieckiej. Pokaźny zakres prac wymaga czasu. Remonty potrwają do 2024 roku. Urząd zaplanował też pulę 1,5 mln zł na zadania, które do wykonania wskażą mieszkańcy - na wzór budżetu obywatelskiego.

Zobacz także:
Pojawią się nowe lampy na słupskich ulicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza