Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jezioro Konradowo zimą. Dobre miejsce na weekendową wycieczkę [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Jezioro Konradowo choć jest położone niedaleko Słupska, to nawet latem nie dociera tam zbyt wiele osób. Natomiast zimą to miejsce niemal odludne. Słychać tylko ptaki i szum wody.

Podobnie jak pobliskie jezioro Krzynia, także jezioro Konradowo (oba są położone w gminie Dębnica Kaszubska) jest sztucznym zbiornikiem powstałym w wyniku przegrodzenia rzeki Słupi. Dlatego prawidłowo powinno się nazywać ten akwen jako Zbiornik Konradowo.

Powstał w latach 1922 – 1924, jako zbiornik zasilający elektrownię wodną Strzegomino. Wybudowano zaporę ziemną o długości 460 metrów, w której są dwie śluzy spustowe. Spadek wody wynosi 12 metrów.

Natomiast woda zasilająca elektrownię dociera do tego obiektu prawie kilometrowym kanałem. Pracują w niej trzy generatory uzyskujące moc 2310 kW.

Zbiornik Konradowo ma długość niemal 5 kilometrów i ogólną powierzchnię sięgającą 100 hektarów. Mieści się w nim ponad 5 mln metrów sześciennych wody.

Elektrownia Strzegomino, wraz ze Zbiornikiem Konradowo, jest elementem systemu hydrotechnicznego na rzece Słupi, w skład którego wchodzą elektrownie w Soszycy, Gałąźni Małej, Krzyni, Skarszewie Dolnym i Słupsku (elektrownia przy Młynie Zamkowym). Całość tworzy też unikatowy obszar przyrodniczy i turystyczny.

Warto zatem wybrać się na zimową wycieczkę nad jezioro Konradowo, bo o tej porze roku prawie nikt tam nie zagląda. Jest cisza i spokój, przerywana tylko odgłosami ptaków, a w pobliżu budowli hydrotechnicznych szumem wody.

Do Konradowa można dojechać od strony Krzyni. Jadąc drogą asfaltową do Krzyni mniej więcej 300 metrów przed ta wsią jest skrzyżowanie z drogą gruntową, która odbija w lewo. Jest ona udostępniona dla ruchu pojazdów i dobrze oznakowana. Są co prawda dziury, ale jadąc wolno można je bez problemu ominąć. Po przejechaniu ok. 4 kilometrów docieramy do Konradowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza