Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jodek potasu dotarł do Słupska. Czeka na dystrybucję do aptek i przychodni

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Taki jodek potasu jest dostępny np. przez Allegro. Do samorządów trafił inny
Taki jodek potasu jest dostępny np. przez Allegro. Do samorządów trafił inny Łukasz Capar
Tabletki z jodkiem potasu dotarły do Słupska i powiatu słupskiego. Sztab kryzysowy opracował plan dystrybucji preparatu na wypadek skażenia promieniotwórczego, do którego może dojść w wyniku ataku Rosjan na elektrownię atomową w Zaporożu na Ukrainie.

Informację o dystrybucji preparatu jodowego na wypadek zdarzeń radiacyjnych otrzymały w Słupsku i powiecie słupskim urzędy, placówki zdrowia, apteki i szkoły. Póki co zapas jodku potasu jest w magazynie w Słupsku. Gdzie? To informacja niejawna. Gdyby w wyniku walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej blok reaktora został uszkodzony, tabletki mają jak najszybciej zostać rozdane. Ustalono, że takimi punktami dystrybucji będą m.in. przychodnie i apteki.

- Póki co, wystarczająco duży zapas jodku potasu jest już w Słupsku. Jest przygotowany do dystrybucji, opracowane są wszystkie dokumenty, przygotowany jest także transport i kierowcy. W przypadku komunikatu od wojewody pomorskiego poprzez Państwową Agencję Atomistyki, preparat będzie przetransportowany do punktów dystrybucji i tam będzie wydawany mieszkańcom - mówi Jerzy Janiak, dyrektor Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku.

- Punkty dystrybucji to na pewno wszystkie apteki i przychodnie oraz dwa dodatkowe punkty w Urzędzie Miejskim w Słupsku. Jeżeli będzie taka potrzeba, będą jeszcze dodatkowe punkty w instytucjach, m.in. w spółdzielniach mieszkaniowych. W szkołach nie, ponieważ dzieciom do lat 18 nie można wydać preparatu samodzielnie, musi się to odbyć w obecności opiekunów prawnych lub w placówce służby zdrowia - wyjaśnia Janiak.

Uspokaja, że póki co zagrożenia skażeniem nie ma i są to działania prewencyjne. W przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego powodującego zagrożenie dla ludności, mieszkańcy miasta będą niezwłocznie poinformowani o możliwych do zastosowania środkach ochrony zdrowia oraz o działaniach, jakie powinni podjąć w razie wystąpienia zdarzenia radiacyjnego.

- W obecnej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, ponadto sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Prezydent Miasta Słupska podjął określone działania zmierzające do ewentualnej i natychmiastowej dystrybucji preparatu jodowego dla mieszkańców miasta. W tym celu na terenie miasta zabezpieczono odpowiednią ilość preparatu jodowego i w oparciu o opracowane procedury będzie on natychmiastowo dystrybuowany - mówi Janiak.

Zapewnia, że dokładny wykaz punktów dystrybucji preparatu jodowego na terenie Słupska zostanie przekazany mieszkańcom w chwili jego dystrybucji, w każdy możliwy i dostępny sposób. Informacja będzie rozpowszechniana na terenie miasta przez Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku, działające służby, inspekcje i straże oraz media.

- Tabletki z jodem powinny być przyjmowane tylko podczas zdarzenia radiacyjnego w sytuacji, gdy takie zalecenie wyjdzie od władz. Tabletki chronią tylko przed radioaktywnym jodem, blokując wchłanianie radioaktywnego jodu i zmniejszając ryzyko zachorowania na raka tarczycy, a nie przed innymi substancjami radioaktywnymi. Powinny być przyjmowane w zasadzie tylko raz po zdarzeniu radiacyjnym, ale w szczególnych sytuacjach z uporczywym narażeniem na radioaktywny jod, władze mogą zalecić nową dawkę po 24 godzinach. Nie dotyczy to niemowląt, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Osoby niepełnoletnie powinny przyjąć produkt leczniczy pod nadzorem rodzica, opiekuna lub osoby wykonującej zawód medyczny. Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów - ostrzega szef słupskiego sztabu kryzysowego.

Dawkowanie produktu należy przeprowadzić zgodnie z opisem zamieszczonym w „Charakterystyce produktu leczniczego” dla tabletek jodku potasu o mocy 65 mg. Jedna tabletka zawiera 65 mg potasu jodku, co odpowiada 50 mg jodu.

Dawkowanie: dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 100 mg jodu (2 tabletki); dzieci od 3 do 12 lat: 50 mg jodu (1 tabletka); dzieci od miesiąca do 3 lat: 25 mg jodu (1/2 tabletki); noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc: 12,5 mg jodu (1/4 tabletki); kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek); 100 mg jodu (2 tabletki). Tabletki należy przyjmować doustnie, popijając wodą lub innym chłodnym napojem.

Część osób, chcąc się zabezpieczyć, kupuje preparat przez internet. W aptekach jest dostępny tylko na receptę, ale na portalach zakupowych jest dostępny praktycznie od ręki.

Historia

26 kwietnia 1986 r. doszło do największej katastrofy elektrowni atomowej w historii – awarii i wybuchu reaktora atomowego w Czarnobylu (dzisiejsza Ukraina). Radioaktywna chmura rozprzestrzeniała się po Europie. Polska dowiedziała się o katastrofie dwa dni później. Decyzją władz wszystkim dzieciom podawano profilaktycznie płyn Lugola. To najprościej mówiąc roztwór wodny jodu oraz jodku potasu, którego zadanie było wysycić jodem tarczycę i nie dopuścić do sytuacji, by promieniotwórczy izotop jodu dostał się do tarczycy. Dziś panuje przekonanie, że było to działanie niepotrzebne, a nawet mogło to doprowadzić do zwiększenia ilości przeciwciał antytarczycowych odpowiedzialnych za chorobę autoimmunologiczną, jaką jest choroba Hashimoto.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza