Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już w ten piątek wyruszy ze Słupska Ekstremalna Droga Krzyżowa

oprac. Wojciech Frelichowski
Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszą spod kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku. Zdjęcie z ubiegłorocznej edycji.
Uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej wyruszą spod kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku. Zdjęcie z ubiegłorocznej edycji. Łukasz Capar
W piątek 15 marca spod kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku po raz kolejny wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Najdłuższa trasa, to szlak wzdłuż nadmorskich klifów, która przekracza 50 km.

Jak informują organizatorzy, Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką. Nie ma zabezpieczeń, a każdy walczy sam o wytrwanie. Każdy uczestnik bierze udział w EDK na własną odpowiedzialność, a organizatorzy nie zapewniają ubezpieczenia ani opieki medycznej. Pomimo tego, z roku na rok EDK gromadzi coraz więcej uczestników.

- Idziemy przez najpiękniejsze tereny w naszej okolicy - mówi Wiktor Janusz, współorganizator wydarzenia. - Walory przyrodnicze dają siłę, aby ją pokonać w nocy, a o brzasku zderzyć się z morzem czy naturą. Na najdłuższej trasie mamy 20-kilometrowy odcinek prowadzący wzdłuż klifów. Nasze doświadczenia z poprzednich edycji mówią, że udział w tej drodze to czas wygospodarowany dla siebie, szczególnie w czasie Wielkiego Postu, który ma służyć refleksji.

Organizatorzy przygotowali pięć tras – wszystkie będą miały wspólny start przy kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku 15 marca o godz. 19.45.

Trasa – Jana Pawła II po klifie do Zbawiciela, liczy 40 kilometrów. Prowadzi przez Niewierowo, Machowino Wytowno, Machowinko, Dębinę, Poddąbie(klif), Orzechowo do kościoła Zbawiciela w Ustce.

46 kilometrów do przejścia będą mieli uczestnicy trasy kard. Stefana Wyszyńskiego. Pójdą przez Jezierzyce, Grąsino, Rogawicę, Kukowo, Wiklino, Bukowo, Dominek, Kępno, Karzcino, Niewierowo do kościoła NSJ w Słupsku.

Kolejna trasa – Jerzego Popiełuszki po klifie do Zbawiciela ma 50 km. W tym przypadku trasa powiedzie przez Machowino, Wytowno, Machowinko, Objazdę, Rowy, Dębinę, Poddąbie (klif), Orzechowo do kościoła Zbawiciela w Ustce.

Najdłuższa trasa – Maksymiliana Kolbe po klifie do Zbawiciela ma 53 kilometry długości. Prowadzi przez Siemianice, Jezierzyce, Bukówkę, Wrzeście, Kępno, Dominek, Gąbino, Osieki, Rowy, Dębinę, Poddąbie (klif), Orzechowo do kościoła Zbawiciela w Ustce.
W tym roku jest także nowa trasa – na południe od Słupska.

- To trasa wzdłuż rzeki Słupia pod nazwą „Doliną Słupi - świętej Urszuli” Jest to piękna trasa w dwóch wariantach 35 lub 40 kilometrów. Zamysł był taki, aby rzeka i woda wraz z jej pięknym otoczeniem była towarzyszem tych, którzy to nocne wyzwanie podejmą. Po drodze mijamy piękne kościółki oraz symboliczne kamienie pamiątkowe, które są pozostałością po spływie związanym z Janem Pawłem II – opowiada Wiktor Janusz.

Trasa będzie prowadzić przez Kobylnicę, Łosino, Zajączkowo, Kwakowo, Żelki, Żelkowo, Lubuń do kościoła NSJ w Słupsku.

Przypomnijmy, że poprzednie edycje Ekstremalnej Drogi Krzyżowej spotkały się ze dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział wiele osób, które zadumę w okresie Wielkiego postu postanowiły połączyć z aktywnością fizyczną.
Szczegółowe informacje oraz zapisy na stronie www.edk.org.pl.

Porady
Każdy z uczestników EDK bierze w niej udział na własną odpowiedzialność. Co warto, a nawet należy mieć ze sobą w drodze i na co zwrócić uwagę.

  • prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); wszystko do jednego plecaka,
  • opis trasy lub urządzenie mobilne z aplikacją EDK, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie ze śladu GPS danej trasy
  • ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty dostosowane do długich wędrówek,
  • nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilku stopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,
  • naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),
  • sprawdź lokalną prognozę pogody,
  • poinformuj bliskich o planowanym wyjściu,
  • zabezpiecz sobie możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi; – pamiętaj, że w EDK wpisane jest ryzyko i zgoda na nieprzewidywalne zdarzenia,
  • przemyśl, jak wrócisz po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej,
  • zapoznaj się dokładnie z przebiegiem i charakterem wybranej trasy.
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza