MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już wkrótce rusza nabór wniosków o przyznanie premii dla młodych rolników. Do wzięcia nawet 200 tys. zł

Edyta Łosińska-Okoniewska
Od 19 czerwca rozpoczyna się nabór wniosków o premię dla młodych rolników.
Od 19 czerwca rozpoczyna się nabór wniosków o premię dla młodych rolników. Arch.
Premia dla młodych rolników to nawet 200 tys. zł na inwestycje. Jednak, aby otrzymać pieniądze, trzeba spełniać kilka warunków. Nabór wniosków rusza już 19 czerwca.

Premia dla młodych rolników

Od 19 czerwca rusza nabór wniosków o przyznanie premii dla młodych rolników. Ci będą mogli się o nią starać do 16 sierpnia 2024 r. Do wzięcia całkiem sporo, bo 200 tys. zł, które zostanie wypłacone w dwóch ratach. Najpierw rolnik otrzyma 70 proc. kwoty przyznanej pomocy, czyli 140 tys. zł, a po realizacji biznesplanu i złożeniu wniosku o płatność II raty na jego konto trafi 30 proc. kwoty pomocy, czyli 60 tys. zł. Wsparcie jest realizowane z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 - 2027.

Jednak, aby otrzymać pieniądze, trzeba spełniać określone warunki.

O premię dla młodego rolnika może ubiegać się osoba fizyczna, która:

  • w dniu złożenia wniosku ma ukończone 18 lat i ma nie więcej niż 40 lat (nieukończone 41 lat);
  • rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej nie wcześniej niż 24 miesiące przed dniem złożenia wniosku albo nie rozpoczęła jeszcze prowadzenia działalności rolniczej;
  • ma numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub umiejętności przydatne do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie jako kierujący albo zobowiąże się do ich uzupełnienia, z wyłączeniem stażu pracy, w okresie 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy i rozpocznie uzupełnianie kwalifikacji (wykształcenia) najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy;
  • złoży biznesplan oraz zobowiąże się do zrealizowania go w terminie nie dłuższym niż 3 pełne lata kalendarzowe następujące po roku wyjściowym niezależenie od daty zawarcia umowy.

Poza nielicznymi wyjątkami, z premii można skorzystać tylko raz. Przyznaje się ją na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

Pieniądze trzeba zainwestować m.in. w przedsięwzięcia budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży; zakup nieruchomości rolnych; zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich; inwestycje w nasadzenia trwałe w sadach i na plantacjach wieloletnich; zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia, sprzętu, w tym sprzętu komputerowego, pojazdów, służących wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży.

Wnioski o premię można składać tylko i wyłącznie drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR (PUE).

CZYTAJ TAKŻE: Pomoc osobom z niepełnosprawnościami w wynajmie mieszkania w Gdańsku

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza