Każdy chory na covid powyżej 55. roku życia, otrzyma pulsoksymetr. Wyjaśniamy, jak działa program Domowej Opieki Medycznej

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Pulsoksymetr to proste urządzenie, które mierzy saturację, czyli nasycenie krwi tlenem. U osób zdrowych prawidłowa saturacja wynosi ok. 95-100%.Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach wykonując pomiar:  • pomiary wykonuj po kilku minutach odpoczynku   • przed wykonaniem pomiarów umyj ręce   • pomiary wykonuj w pozycji siedzącej   • podczas korzystania z pulsoksymetru, nie możesz mieć pomalowanych paznokci   • badaj się co kilka godzin zgodnie z zaleceniami   • wpisuj wszystkie wyniki do systemu PulsoCare
Pulsoksymetr to proste urządzenie, które mierzy saturację, czyli nasycenie krwi tlenem. U osób zdrowych prawidłowa saturacja wynosi ok. 95-100%.Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach wykonując pomiar: • pomiary wykonuj po kilku minutach odpoczynku • przed wykonaniem pomiarów umyj ręce • pomiary wykonuj w pozycji siedzącej • podczas korzystania z pulsoksymetru, nie możesz mieć pomalowanych paznokci • badaj się co kilka godzin zgodnie z zaleceniami • wpisuj wszystkie wyniki do systemu PulsoCare Fot. pixabay
W związku z rosnąca liczbą zakażeń koronawirusem Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program Domowej Opieki Medycznej (DOM). Program ten ma na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów chorych na Covid-19 z wykorzystaniem pulsoksymetru jako narzędzia diagnostycznego oraz aplikacji PulsoCare służącej do przekazywania i monitoringu danych. Do programu DOM automatycznie włączeni będą pacjenci po ukończeniu 55. roku życia, u których stwierdzono pozytywny wynik testu na Covid-19.

Dla bezpieczeństwa pacjentów z COVID-19, których stan zdrowia pozwala na odbycie izolacji w domu, uruchamiamy program Domowej Opieki Medycznej. To system zdalnego monitoringu parametrów chorych – saturacji krwi i tętna. Program pozwala na szybkie wykrycie pacjentów, którzy ze względu na pogorszenie stanu powinni trafić na leczenie szpitalne. Pacjenci otrzymują Pulsoksymetry jako narzędzie diagnostyczne oraz korzystają z sytemu PulsoCare do przekazywania i monitorowania danych.
Pacjenci w wieku poniżej 55 lat z pozytywnym wynikiem testu mogą zostać objęci programem po wypełnieniu specjalnego formularza Pulsocare, który znaleźć można na stronie resortu zdrowia lub po zakwalifikowaniu pacjenta do programu Domowej Opieki Medycznej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej zarejestrowanego w systemie DOM.

O co chodzi?
Pacjentowi objętemu programem zostanie dostarczony do domu przez Pocztę Polską pulsoksymetr, za pomocą którego możliwe będzie samodzielne dokonywanie pomiarów nasycenia krwi tętniczej tlenem oraz tętna. Zdalna kontrola parametrów mierzonych przez chorego możliwa będzie po zainstalowaniu przez niego na telefonie darmowej instalacji PulsoCare. Za pośrednictwem aplikacji wyniki pomiarów trafiały będą do Centrum Kontaktu powołanego przez resort zdrowia. Konsultanci i lekarze z Centrum w sposób ciągły przez całą dobę monitorować będą wyniki pacjentów. W sytuacjach wzbudzających niepokój, pacjenci uzyskają teleporadę dotyczącą dalszego postępowania lub, jeśli zajdzie taka konieczność, do pacjenta zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.

Każdy kto posiada własny pulsoksymetr może włączyć się do programu DOM. Więcej informacji na ten temat można uzyskać, dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta – 800 190 590.

Według stanu na 30 listopada w Polsce programem zostało objętych 7 tysięcy osób. Na Pomorzu dostęp do aplikacji PulsoCare uzyskało 304 lekarzy.

Kto skorzysta z programu DOM?
Pacjenci z COVID-19, którzy:
• ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej.
• mają mniej niż 55 lat wykorzystują jedną z dwóch ścieżek:
a) wypełniają formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub
b) kwalifikowani są przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.
Program jest dedykowany pełnoletnim pacjentom, leczonych w warunkach domowych.

Ważne!

Monitoring stanu zdrowia, telekonsultacje oraz pozostałe działania realizują konsultanci i lekarze z Centrum Kontaktu DOM – infolinia Domowej Opieki Medycznej: 22 735 39 40. Centrum Kontaktu jest dostępne dla pacjentów przez 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.

Jak działa program Domowej Opieki Zdrowotnej?
1. Otrzymasz SMS z hasłem do systemu.
2. Pulsoksymetr otrzymasz za pośrednictwem Poczty Polskiej. W paczce znajdziesz również instrukcję obsługi, ulotkę na temat programu DOM.
3. Zaloguj się do systemy na stronie internetowej: www.pulsocare.mz.gov.pl lub zainstaluj aplikację PulsoCare.
4. Po zalogowaniu się do systemu lub aplikacji będziesz mógł przeprowadzić badanie z użyciem pulsoksymetru. Aplikacja w prosty i intuicyjny sposób prowadzi Cię przez cały proces, na który składa się badanie pulsoksymetrem i wywiad medyczny w postaci ankiety.
5. Badaj się co kilka godzin zgodnie z zaleceniami, a wyniki wpisz w systemie PulsoCare.
6. Wszystkie wyniki badań są przesyłane do centralnej bazy danych i na bieżąco monitorowane przez Centrum Kontaktu.

Konsultanci i lekarze weryfikują wyniki Twoich pomiarów. W sytuacji niepokojącej zostaniesz skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady. W razie konieczności zostanie wezwane Pogotowie Ratunkowe.

Jak wykonać pomiar pulsoksymetrem?

Pulsoksymetr mierzy saturację, czyli nasycenie krwi tlenem. U osób zdrowych prawidłowa saturacja wynosi ok. 95-100%.
Pamiętaj o kilku ważnych kwestiach wykonując pomiar:
• pomiary wykonuj po kilku minutach odpoczynku
• przed wykonaniem pomiarów umyj ręce
• pomiary wykonuj w pozycji siedzącej
• podczas korzystania z pulsoksymetru, nie możesz mieć pomalowanych paznokci
• badaj się co kilka godzin zgodnie z zaleceniami
• wpisuj wszystkie wyniki do systemu PulsoCare

Co może wpłynąć na nieprawidłowy pomiar pulsoksymetru?
• ruch palca podczas pomiaru
• wilgotna dłoń
• paznokcie pomalowane lakierem
• zbyt długie paznokcie
Przeczytaj więcej na temat programu Domowej Opieki Medycznej - gov.pl/koronawirus. Wszystkie publikowane na tej stronie informacje to oficjalne komunikaty potwierdzone przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie