Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego? Rzecznik rządu Piotr Müller podał możliwy termin

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Piotr Müller
Piotr Müller Sylwia Dabrowa
– Wydaje mi się, że przedstawienie stosownego projektu to kwestia tego roku. Trwa dyskusja w jaki sposób ma to się odbyć w kontekście szerszej reformy wymiaru sprawiedliwości – powiedział w wywiadzie dla polskatimes.pl rzecznik prasowy rządu, minister Piotr Müller. Cała rozmowa ukaże się w poniedziałkowym wydaniu magazynu „Polska Times” oraz na polskatimes.pl.

Czy Polska dostanie pieniądze z Funduszu Odbudowy? Zdecydowana większość krajów UE ma już zatwierdzone KPO, dostała zaliczki, a Polska ciągle nic.

Jestem przekonany, że te środki trafią do Polski. Nie widzę takiej obawy, żeby miały być docelowo zablokowane. Byłoby to działanie nielegalne. Ale, oczywiście, toczy się wokół tego gra polityczna. To pewnie kwestia czasu, kiedy Komisja Europejska stwierdzi, że tak dłużej postępować nie można. Takie działania prowadziłoby do kompletnej dezintegracji wewnątrz Wspólnoty. Jeżeli ktoś może arbitralnie zablokować środki, nie w ramach jakiejś procedury, artykułu 7, czy rozporządzenia warunkującego, które jest jeszcze nie obowiązujące, bo jest TSUE. Więc jeśli to wszystko się robi poza procedurami, to oznacza, że żadne zasady nie obowiązują.

Jakiś czas temu pojawiły się doniesienia medialne, że Polska dostanie te pieniądze wtedy, kiedy zlikwiduje Izbę Dyscyplinarną. Czy potwierdza Pan te informacje?

Takie stwierdzenia padły z wielu miejsc UE. Natomiast my sami wprost powiedzieliśmy, że jesteśmy za tym, żeby Izbę Dyscyplinarną zlikwidować, bo jest ona nieefektywna. Po prostu, niestety, czas postępowania przed nią, skuteczność jej działania, okazały się nie na tyle daleko idące, jakby tego oczekiwało społeczeństwo. Po co jest Izba Dyscyplinarna? Wyłącznie po to, żeby mogła wymierzyć sprawiedliwość tym sędziom, którzy popełniają przestępstwa, czy łamią zasady etyki. Sędziowie to ludzie, a nie anioły. W związku z tym musi istnieć organ, tak jak w każdym innym kraju, który również realizuje wymiar sprawiedliwości wobec sędziów. Jesteśmy gotowi, aby postępowania dyscyplinarne zreformować w taki sposób, żeby zapewnić efektywność w tym obszarze.

Kiedy zatem nastąpi likwidacja Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego?

Wydaje mi się, że przedstawienie stosownego projektu to kwestia tego roku. Trwa dyskusja w jaki sposób ma to się odbyć w kontekście szerszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

Mówił Pan już o tym, zresztą wcześniej mówił o tym prezes PiS, a także rząd pisał o tym w liście do KE, że Izba Dyscyplinarna zostanie zlikwidowana, ale jakieś narzędzie do dyscyplinowania sędziów pozostanie. Co to będzie za narzędzie?

Ta kwestia nie jest jeszcze rozstrzygnięta. Nie używałbym określenia „do dyscyplinowania sędziów”, bo jest ono używane w pejoratywnym znaczeniu przez naszych oponentów. Tak nie jest. W każdym wymiarze sprawiedliwości, w każdym demokratycznym państwie, każdy człowiek jest równy wobec prawa. Sędziowie mają szczególne elementy zabezpieczenia, czyli immunitety, żeby lepiej realizować swoją misję zawodową, publiczną. Ale mimo tego powinny istnieć mechanizmy, żeby wobec tych osób mogło być egzekwowane prawo i tylko tyle. Natomiast jaka to będzie formuła – taka decyzja jeszcze nie zapadła. Czy to miałaby być jakaś nowa izba, jakieś gremium Sądu Najwyższego, czy inna formuła – na ten temat toczy się dyskusja.

Prezes PiS zapowiedział w jednym z wywiadów spłaszczenie struktury sądów. Kiedy możemy spodziewać się rządowych projektów dotyczących tej sprawy?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że te kwestie powinny być przedmiotem pogłębionej dyskusji. Faktycznie jest wola, aby ten ruch wykonać. Jednym z wariantów jest kwestia spłaszczenia struktury sądów, co ma uprościć postępowania. Będzie to też wiązało się ze zwiększeniem prestiżu sędziów sądów rejonowych, a to tam jest największa praca, to oni rozwiązują największą liczbą spraw w Polsce. Reforma powinna też być przeprowadzona w ścisłej współpracy z Prezydentem, bo to w rękach Pana Prezydenta jest też finalna zgoda na podpisanie ustawy. Reforma musi być też dobrze skonstruowana pod kątem organizacyjnym, ponieważ byłaby to największa, zasadnicza zmiana w ostatnich latach, jeżeli chodzi o strukturę sądów. To jest też duże wyzwanie logistyczne, gdyby miała być zrealizowana.

Cała rozmowa z rzecznikiem prasowym rządu, ministrem Piotrem Müllerem, ukaże się w poniedziałkowym wydaniu magazynu „Polska Times” oraz na polskatimes.pl.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego? Rzecznik rządu Piotr Müller podał możliwy termin - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza