MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kilkaset osób na inscenizacji Marszu na Bytów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Wideo
od 7 lat
To już tradycja. W Bytowie odbyła się kolejna inscenizacja Marszu na Bytów. Spotkanie miało na celu przypomnienie wydarzeń z 1920 roku.

Dzisiaj (piątek) z parkingu na ul. Wolności wyruszyli uczestnicy Marszu Kaszubów na Bytów. Akcja zorganizowana została na pamiątkę historycznego wydarzenia z 1920 roku, kiedy to miejscowi kaszubscy działacze: Jan Styp-Rekowski, Antoni Szroeder, Bernard Werra sprzeciwiali się pozostawieniu Bytowa i okolic po stronie niemieckiej.

W marszu wzięło udział kilkaset osób. Wielu uczestników to młodzież bytowskich szkół i okolicznych wsi. Były też przedszkolaki. Wszyscy w barwnym korowodzie, w strojach kaszubskich, z flagami Polski i Kaszub udali się na bytowski rynek. Tłum prowadziła orkiestra dęta z Zapcenia w gminie Lipnica. Na placu przy kościele uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie przybliżyli postacie kaszubskich działaczy.

Uroczystość zakończono wypuszczeniem w niebo 104 okolicznościowych baloników symbolizujących 104 lata, które upłynęły od patriotycznego protestu, który dziś nazywamy Marszem Kaszubów na Bytów.

od 7 lat

O marszu w 1920 roku

Podczas obrad konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku urządzającej na nowo świat po I wojnie światowej oraz wyznaczaniu przebiegu granic, powiat bytowski (Kreis Bütow) w zdecydowanej większości przyznano Niemcom.

Część kilkutysięcznej grupy Kaszubów zamieszkujących powiat nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem. 16.05.1920 roku w czasie, gdy w Bytowie przebywała Międzynarodowa Komisja Graniczna, kilkuset Kaszubów z parafii niezabyszewskiej i ugoskiej na czele z Bernardem Werrą, Janem Styp – Rekowskim, Antonim Szroederem, przyszło do Bytowa w tzw. „Marszu na Bytów” i złożyło deklarację, która była poświadczeniem ich niezgody na pozostawienie w państwie niemieckim.

Pod dokumentem podpisało się 135 osób z 11 miejscowości: „My, niżej podpisani jesteśmy Polakami. Nasi ojcowie również byli Polakami i żyli od niepamiętnych czasów w tym regionie, który należał do Polski. Chcemy wraz z naszymi braćmi należeć do Polski. Parafia Ugoska (Bernsdorf) i Niezabyszewska (Damsdorf) i okoliczne wsie są tylko polskimi, Niemcy tu żyjący to zgermanizowani Polacy lub przybysze (przeniesieni urzędnicy)”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza