Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klimatyzacja. Taki przyjemny chłodek, ale może przeziębić

Fot. Krzysztof Tomasik
Laura ze Słupska twierdzi, że w czasie upałów bez klimatyzacji trudno byłoby pracować.
Laura ze Słupska twierdzi, że w czasie upałów bez klimatyzacji trudno byłoby pracować. Fot. Krzysztof Tomasik
Coraz powszechniej używana klimatyzacja w samochodach, sklepach i biurach daje się we znaki. Źle nastawiona i nie czyszczona może powodować choroby.

Specjaliści uważają, że nowoczesne urządzenia klimatyzujące są dobre, jeżeli - po pierwsze są sprawne, a po drugie wykorzystywane zgodnie z instrukcją.

- Temperatura na regulatorze klimatyzacji nie powinna być niższa niż cztery, pięć stopni w stosunku do warunków, jakie panują na zewnątrz pomieszczenia. W ten sposób można uniknąć przeziębienia - usłyszeliśmy w jednym ze słupskich sklepów sprzedających te urządzenia.

Druga kwestia dotyczy czyszczenia klimatyzatorów. Trzeba to robić zgodnie z instrukcją, ponieważ w przeciwnym razie staną się siedliskiem alergenów i roztoczy.

Jednak inna sprawa, że markowe klimatyzatory są wyposażone w systemy antybakteryjne.
W czym jest więc problem? W tym, że na rynku jest mnóstwo urządzeń pochodzenia azjatyckiego. Mimo że tańsze, to jednak są często wadliwe.

Problem polega również na tym, że bardzo często miernik temperatury jest źle nastawiony i temperatura w pomieszczeniu staje się zbyt niska. To może być przyczyną przeziębień. Lekarze twierdzą, że organizm ludzki bardzo źle reaguje na gwałtowne zmiany temperatury.

- Oczywiście, że trafiają do nas latem ludzie z przypadkami przeziębień. To jednak dotyczy zazwyczaj przypadków, gdzie rodzice włączają mocną klimatyzację w samochodzie. Niejedne wakacje skończyły się w ten sposób zbyt szybko - powiedziano nam w Przychodni Rejonowej przy ul. Andersa w Słupsku.

Jak działa klimatyzacja

To niezwykle proste urządzenie. Wsysa powietrze z klimatyzowanego pomieszczenia, kieruje je przez wentylator na wymiennik ciepła zwany parownikiem, tam powietrze oddaje ciepło do czynnika chłodzącego, a tym samym ulega ochłodzeniu i powraca do pomieszczenia.

Skąd się wzięła ?

Za ojca klimatyzacji uważa się Willisa Havilanda Carriera (ur. 26 listopada 1876 r. w Angoli w stanie Nowego Jorku). Amerykański inżynier i wynalazca (autor ok. 80 patentów), autor podręczników i formuł obliczeniowych. 17 lipca 1902 zainstalował klimatyzację w drukarni, gwarantując kontrolę wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza