Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kłótnia słupskich radnych o apel w sprawie obrony Jana Pawła II. Część radnych wyszła z sali, inni nie zagłosowali

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Kłótnia słupskich radnych o apel w sprawie obrony Jana Pawła II. Część radnych wyszła z sali, inni nie zagłosowali
Kłótnia słupskich radnych o apel w sprawie obrony Jana Pawła II. Część radnych wyszła z sali, inni nie zagłosowali Krzysztof Piotrkowski
Na wczorajszej sesji miasta Słupska przyjęli stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II. Nie obyło się bez awantury i absurdalnych oskarżeń.

"W obliczu ostatnich wydarzeń, bezprecedensowego ataku na papieża Jana Pawła II, chcielibyśmy wyrazić nasz stanowczy sprzeciw wobec niczym niepotwierdzonych, a tym samym fałszywych i krzywdzących oskarżeń kierowanych pod adresem Honorowego Obywatela Miasta Słupska - tak zaczyna się przygotowany przez słupskich radnych PiS apel w obronie imienia Jana Pawła II. Dzisiaj (29 marca) został on oficjalnie przegłosowany przez Radę Miejską w Słupsku.

Dyskusja jednak była ostra i pełna wzajemnych oskarżeń. Przeradzając się w polityczne bagienko, w którym było o TW Bolku, prezydencie Adamowiczu i TVN, itd.

Paweł Skowroński, radny z klubu Łączy nas Słupsk: - Czy Jan Paweł wielkim Polakiem był? Ja uważam, że był. Co my mamy tym apelem osiągnąć? Moim wrażeniem jest, że jest to element kampanii przedwyborczej. Nie wiem jak zagłosuję.

W imieniu klubu Platformy Obywatelskiej głos zabrał przewodniczący klubu Jan Lange: - Podajcie choć jeden przykład, gdy świętość Jan Pawła II była w Słupsku zagrożona. Co chcecie tym apelem powiedzieć? Czy to że JPII był u nas szykanowany? Ma u nas ulicę, wywieszamy na ratuszu jego portret, jest Honorowym Obywatelem Słupska! Czy chce tym apelem doprowadzić do tego co było w Gdańsku? Czy tylko PiS ma prawo do papieża? To ja chcę wam powiedzieć, że ta świętość należy do całego chrześcijańskiego świata. Zawsze musicie szukać wroga i tak wygrywać wybory? To niemoralne. Jeśli uważacie że to co pokazano w filmie w TVN jest nieprawdziwe, to dajcie wyjaśnić to specjalistom. Nawet przedstawiciele kościoła katolickiego apelują o powściągliwość w tej sprawie. Ksiądz Isakowicz-Zalewski powiedział, nie życzę sobie by JPII stał się zakładnikiem jednego ugrupowania. Prawda jaka była nie jest czarno-biała, ale nie jest zagrożeniem dla świętosci JPII. Nie trzeba nam żadnych apeli, które są przykrywką, pod którą robicie kampanie wyborczą PiS. Jeśli myślicie, że cytując waszego idola, że ciemny lud to kupi to nie sprawdzi się! Nasi mieszkańcy to nie ciemny lud. Klub PO nie zagłosuje za tym apelem. Ta ja apeluję do was: zostawmy świętość JPII na ołtarzach a nie w PiS-ie.

W odpowiedzi Tadeusz Bobrowski, wiceprzewodniczący rady z PiS: - Smutne te wypowiedzi obu radnych. Poruszę tylko jeden wątek, padło nazwisko Adamowicza. Przypomnę, że startował w wyborach przeciw kandydatowi PO, synowi Wałesy. Wtedy media bardzo brzydko atakowały i mieszały z błotem, głównie "Gazeta Wyborcza" pana Adamowicza. A on wygrał te wybory. Teraz gdy sąd uznał, że to nie polityka zabiła prezydenta Gdańska a chory człowiek, waszym sumieniom resztę zostawię.

Radna Anna Rożek z PO: - Przykro mi jest ze względu na to, co się dzieje. JPII jest dla mnie autorytetem, nie potrzebuje tego apelu, by to stwierdzić. Ten apel robi mu krzywdę zapisując go do jednej opcji. Dlatego nie będę nad tym głosować i wychodzę z sali.

Renata Stec z PO: - Mieszacie politykę do samorządu? To jest skandal! Ja też wychodzę, to skandal, co robicie z drogim mi osobiście JPII.

Radna Anna Mrowińska z PiS powiedziała: - Naszym obowiązkiem jest podejmować decyzje i apele. Panie radny, pan powiedział, byśmy podali jeden przykład w Słupsku wyparcia się JPII. To proszę! Gdy prezydentem był wojujący ateista i zdjął portret honorowego obywatela miasta i przeniósł go na strych. Wielokrotnie słyszałam głosy z waszego klubu by nie atakować, bo zmarły nie może się bronić, sami tak mówiliście o jednej osobie z KC PZPR. Skąd teraz takie wrogie podejście, że PiS chce zawłaszczyć świętość JPII. W apelu nie ma o tym nawet pół zdania. Pan to porównał do dokumentów bezpieki w sprawie Wałęsy. TW Bolek się publicznie przyznał, grafolog potwierdził autentyczność jego podpisów pod pokwitowaniami pieniędzy. Natomiast w sprawie JPII archiwa kościelne są do dyspozycji, wystarczy do nich sięgnąć.

Jacek Szaran, radny PiS: - Radny Lange z PO, temat papieża wywołała największa opozycyjna partia czyli TVN. Proszę nie używać takich słów wobec nas!

Kazimierz Czyż, radny z klubu prezydenckiego: - JPII nie był doskonały, nie wymaga naszej ochrony i obrony. Nie będę głosował nad tą uchwałą.

Apel został jednak przegłosowały i to tylko głosami PiS: siedmiu radnych było za. Pięciu z PO i klubu prezydenckiego było przeciw. Wstrzymało się troje radnych (PO i klub prezydencki). Dwóch nie oddało głosu. Sześciu rajców nie było na sesji.

W reportażu „Franciszkańska 3” wyemitowanym przez telewizję TVN papież Polak został oskarżony o to, że zarówno jako Ojciec Święty, jak i jeszcze jako metropolita krakowski rzekomo tuszował sprawy molestowania nieletnich w Kościele i był pobłażliwy wobec pedofilów w sutannach. Autorzy usiłowali przekonywać, że kardynał Karol Wojtyła w latach 1964-1978 tuszował przypadki pedofilii podległych mu księży. Podobne tezy postawił w swojej książce holenderski dziennikarz Ekke Overback.
Polacy wobec obrazoburczych tez stawianych w materiale TVN-u zajęli jednoznaczne stanowisko. W sondażu, który zrealizował Instytut Badań Pollster na pytanie, czy Jan Paweł II jest autorytetem, pozytywnie odpowiedziało 70 proc. ankietowanych. 21 proc. udzieliło odpowiedzi "nie", a 9 proc. "nie wiem".

W Słupsku rada miejska nadała, przed laty Janowi Pawłowi II honorowe obywatelstwo Słupska. W 2006 roku podjęła też uchwałę zobowiązującą władze miejskie do budowy repliki krzyża stojącego na Giewoncie. Wtedy też po raz pierwszy w mieście przeprowadzono konsultacje społeczne. Słupszczanie mogli wówczas wybrać jedną z propozycji, jak uczcić pamięć o Ojcu Świętym. Do wyboru mieli: zwykły pomnik Jana Pawła II (3-metrowy), dzwon (1 metrowy), utworzenie Fundacji Miłosierdzia Bożego im. Jana Pawła II lub replikę krzyża stojącego na Giewoncie. Większość tych, którzy w ratuszu wypełnili ankietę opowiedziała się za krzyżem. Z tym, że ten krzyż nie powstał!

Od lat 2 kwietnia, w rocznicę śmierci papieża, na fasadzie słupskiego ratusza wywieszany jest wielki portret Jana Pawła II. W 10 rocznicę, która przypadła za rządów w Słupsku Roberta Biedronia, portret nie został wywieszony. Wtedy radni i to stosunkiem głosów 22 do 1 postanowili, że taki portret Jan Pawła II ma być wywieszany. Po latach już w obecnej kadencji - pojawił się on w rocznicę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza