Nasza Loteria

Kobiety kobietom życzą dobrze. Słupszczanki zapraszają na festiwal „Miejsce kobiet”. Nie tylko dla pań

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
W dniach 24 listopada - 3 grudnia w Słupsku trwać będzie festiwal "Miejsce kobiet"
W dniach 24 listopada - 3 grudnia w Słupsku trwać będzie festiwal "Miejsce kobiet" Materiały prasowe
Emcek i kino Rejs w Słupsku już po raz osiemnasty zapraszają na dziesięć dni festiwalowych wydarzeń. „Miejsce kobiet” trwać będzie od 24 listopada do 3 grudnia. W programie projekcje filmów, warsztaty, spotkania z ciekawymi kobietami, wystawa i koncert.

- To interdyscyplinarna impreza, która nieprzypadkowo pokrywa się z terminem międzynarodowej kampanii „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” – informują organizatorzy. - Poprzez proponowane działania chcemy aktywizować, wzmacniać i jednoczyć panie, mówić o wyzwaniach stojących przed kobietami, promować ich twórczość, a także zwiększać świadomość i wrażliwość społeczną na kwestie związane z równouprawnieniem.

Trzon festiwalu stanowią prezentacje nowych produkcji polskich oraz europejskich realizowanych przez kobiety i o kobietach. W programie pojawią się między innymi przedpremierowe pokazy filmów „Vika!” Agnieszki Zwiefki i „Apolonia Apolonia” Lei Glob, a także filmy poświęcone działalności wysokogórskiej kobiet: „Not Alone" oraz „Connection”. Zaplanowano również wydarzenia specjalne: pokaz dokumentu „Dziewczyńskie historie”, połączony ze spotkaniem z reżyserką Agą Borzym, spotkanie z aktorką Leną Górą po pokazie filmu „Imago” Olgi Chajdas, a także debatę z udziałem strażniczki Fundacji Rodzić po Ludzku po filmie „Zmysłowy poród”.

Wydarzeniem festiwalu będzie retransmisja z National Theatre w Londynie znakomitego monodramu „Fleabag" w wykonaniu Phoebe Waller-Bridge. Spektakl, który stał się inspiracją dla kultowego serialu BBC, celnie, bezlitośnie i jednocześnie przezabawnie puentuje absurdy życia współczesnej młodej kobiety.
Oprócz seansów przewidziano szereg imprez towarzyszących, m.in. koncert zespołu Ala Kryształ, wystawę fotografii Kamili J Gruss, warsztaty animacji poklatkowej, monodram ONA, spotkania podróżnicze, a także warsztaty rozwojowe, pieśniarskie i rękodzielnicze.

  • Miejsca festiwalowe: kino REJS, Emcek, Słupski Ośrodek Kultury, Rękodzielnia.
  • Bilety na filmy: 18, 15, 13 zł, na retransmisję: 25, 20 zł. Rezerwacja biletów: 507 846 243, kasa kina czynna od wtorku do piątku w godz. 14-18 oraz pół godziny przed seansem
  • Zapisy na warsztaty:[email protected], tel. 507 846 243.

Program imprez towarzyszących

- ANIMA znaczy dusza - warsztaty animacji poklatkowej, piątek, 24 listopada, godz. 17-20, sobota, 25 listopada, godz. 10-15, niedziela, 26 listopada, godz. 10-13. Prowadzenie: Monika Kuczyniecka, miejsce: Emcek, wstęp 50 zł, obowiązują zapisy.
Opowiedzmy o sobie poprzez animację. Praca w technice animacji poklatkowej, a różnorodność materiałów, w tym rysunek, plastelina, wycinanka, kolaż, da więcej możliwości w wyrażeniu siebie. Dobra zabawa gwarantowana.

- Pieśniowieść - warsztaty wokalne, 25 listopada /sobota/, godz. 12-15. Prowadzenie: Anna Niestatek, miejsce: Studio Inicjatyw, Emcek, wstęp: 30 zł, obowiązują zapisy.
W trakcie spotkania uczestniczki wykonają ćwiczenia oddechowe i emisyjne, poznają rys historyczny śpiewu białego oraz nauczą się kilku pieśni tradycyjnych, jednogłosowych i wielogłosowych. W programie znajdą się pieśni miłosne z terenów Polski, Gruzji, Serbii, Bułgarii i Ukrainy. Do udziału w zajęciach nie jest potrzebna znajomość nut, wszystkich melodii uczestnicy będą się uczyć metodą „ze słuchu”.

- Spotkanie z twórczyniami po filmie „Dziewczyńskie historie”, 25 listopada /sobota/, godz. 17, prowadzenie spotkania: Edyta Lubiak, miejsce: kino Rejs, Emcek.
11-letnia Jagoda i 13-letnia Zuzia, bohaterki dokumentu, to najlepsze przyjaciółki z osiedla. Obydwie zaczynają dojrzewać, a miesiączka, zmieniające się ciało, chłopaki i plany na przyszłość to główne tematy ich rozmów. Reżyserka Aga Borzym i operatorka Katarzyna Baraniewicz z uwagą przysłuchują się ich dyskusjom, z wyczuciem i empatią próbując uchwycić ten niezwykły moment przejścia z dzieciństwa w nastoletniość, z dziewczeństwa w kobiecość.
Po seansie filmu spotkanie z reżyserką Agnieszką Borzym, operatorką Katarzyną Baraniewicz oraz artystką Moniką Kuczyniecką, której animacje przeplatają sceny rozmów między dziewczynkami.

- ALA KRYSZTAŁ, koncert ilustrowany, 26 listopada /niedziela/, godz. 18, miejsce: klub pARTer, Emcek, bilety: 30 i 35,00 zł.
Ala Kryształ – trio poruszające się w obszarze wzajemnych, subtelnych oddziaływań widmowo-dźwiękowych. Kompozycji wizualnej tworzonej przez Monikę Kuczyniecką podczas live-actu towarzyszy animacja muzyczna Radosława Drwęckiego i Marcina Karnowskiego, powstająca na instrumentach akustycznych i elektronicznych. Gościnnie na koncercie Ali Kryształ wystąpi również Anna Niestatek, wokalistka, performerka i edukatorka muzyczna.

- Perfumy dla duszy, warsztaty, 27 listopada /poniedziałek/, godz. 17-20, prowadzenie: Aleksandra Skierka, miejsce: sala Tango, Emcek, wstęp: 50 zł, obowiązują zapisy.
Uczestnicy będą pracować na ekstraktach roślinnych, olejkach eterycznych, izolatach naturalnych. Zdecydują, które użyją w swoich perfumach.

- Solo wśród reniferów, 29 listopada /środa/, godz. 17, opowiada: Aleksandra Gostomska, miejsce: sala Tango, Emcek, wstęp bezpłatny, bez rezerwacji i zapisów.
Aleksandra Gostomska - słupszczanka, z wykształcenia architektka wnętrz, z pasją i zaangażowaniem prowadzi cukiernię, w której łączy zamiłowanie do dobrego smaku z miłością do estetyki. Chora na cukrzycę od 10. roku życia, udowadnia, że można w życiu robić rzeczy „pomimo”. Empatyczna, wrażliwa, twardo stąpająca po ziemi, z marzeniami, które rozpisuje na plan i skrupulatnie realizuje. Lokalna patriotka. Kocha podróże, góry i ludzi, ale ponad wszystko docenia samotność. Kiedyś napisze książkę.

- Spotkanie z aktorką Leną Górą po filmie „Imago”, 30 listopada /czwartek/, godz. 18, prowadzenie: Edyta Lubiak, miejsce: kino Rejs, Emcek.
Lena Góra jest obecnie jedną z najciekawszych i najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia. Nie tylko występuje przed kamerą, ale jest również producentką i współscenarzystką. Jej „Roving woman”, zrealizowana wspólnie z Michałem Chmielewskim, miała światową premierę na festiwalu Tribeca w Nowym Jorku. Za kreację stworzoną w inspirowanym historią jej matki „Imago” została uhonorowana nagrodą za główną rolę kobiecą na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także otrzymała nominację do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
„Imago” w reżyserii Olgi Chajdas to wielowymiarowy, postpunkowy dramat psychologiczny o młodej kobiecie łaknącej życia pośród szarości PRL-u. To opowieść o inności, pragnieniu wolności, nieprzystosowaniu do otoczenia. O seksie, młodości i medytacji. Przede wszystkim jednak o głębokiej i nieoczywistej więzi między matką a córką. Historia rozpoczyna się w Trójmieście w 1987 roku, a kończy w 1989, po pierwszych wolnych wyborach w Polsce. Jej tłem jest buntownicza trójmiejska scena muzyczna końca lat 80., kulturalny i społeczny fenomen tego okresu i zapowiedź rewolucyjnych zmian w Polsce. Imago to mocne i głośne kino o różnych odcieniach transformacji oraz portret kobiety, jakiego w polskim kinie jeszcze nie było.

- The Beginning of You - wernisaż wystawy fotograficznej Kamili J. Gruss, 1 grudnia /piątek/, godz. 17, miejsce: sala Tango, Emcek, wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym od 24 listopada do końca roku.
- Ten projekt opowiada historię świadomego wyboru, podobnego do rzeźby, gdzie matka, pełna radości i nadziei, kształtuje przyszłość – opisuje artystka ze Słupska. - Bohaterami są moje dzieci, z których każde jest nutą w balladzie życia. W tej tańczącej opowieści świadomość macierzyństwa pojawia się jako wolność, nieobciążona przymusem, otoczona opieką zdrowotną, gdzie bezpieczeństwo staje się dopełnieniem radości. To opowieść o nich, o mnie i o Tobie: o nas wszystkich.

- ONA - monodram w wykonaniu Karoliny Pożogi, 1 grudnia /piątek/, godz. 19, Sekcja Teatralna Żarskiego Domu Kultury, scenariusz na podstawie sztuki „Kobieta i życie” Maliny Prześlugi, reżyseria: Alicja Wróbel, miejsce: klub pARTer, Emcek, bilety: 15 zł. Po spektaklu spotkanie z adwokatką Danutą Wawrowską.
Monodram powstał z długich rozmów o kobiecości i o zagrożeniach, na jakie narażone są kobiety we współczesnym świecie. Opowiada o walce z oczekiwaniami, zawiedzionych nadziejach, a przede wszystkim o bólu, który dotyka ofiary przemocy. To mocny głos w sprawie sytuacji kobiet w Polsce, ale też na świecie. Przedstawienie zostało przygotowane na 68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski i otrzymało nagrodę specjalną na finale centralnym w Słupsku w trakcie 20. Sam na Scenie.

- Spotkanie z położną i doulą po filmie „Zmysłowy poród”, 2 grudnia /sobota/, godz. 14, pokaz filmu: kino Rejs, Emcek, spotkanie: sala Tango, Emcek, bezpłatne wejściówki na seans dostępne w kasie kina, uczestnictwo w spotkaniu bez rezerwacji i zapisów. Po seansie spotkanie z położną Bogną Kornaszewską oraz doulą Anną Ligęzą, które poprowadzi Joanna Merecka-Łotysz.
- Do źródeł jogi himalajskiej - migawki z podróży, 2 grudnia /sobota/, godz. 17, opowiada: Nina Budziszewska, miejsce: sala Tango, Emcek, uczestnictwo bezpłatne, bez rezerwacji i zapisów.

- Warsztat pranajamy - 2 grudnia /sobota/, godz. 19-20, prowadzenie: Nina Budziszewska, miejsce: klub pARTer, Emcek, wstęp: 30 zł, obowiązują zapisy.

- Kobiece JA - warsztat o rozumieniu siebie, 3 grudnia /niedziela/, godz. 10-13, prowadzenie: Monika Witkowska, miejsce: sala Tango, Emcek, wstęp: 30 zł, obowiązują zapisy.
Odkryjemy wewnętrzne wzorce, które nieświadomie popychają nas w różnych kierunkach. Pobadamy, jak ukształtowały się nasze wewnętrzne skrypty i jakie przyzwolenia, nakazy czy zakazy je tworzą.

- Kambodża w pamięci, sercu i nogach, 3 grudnia /niedziela/, godz. 14, opowiadają: Aldona Remelska i Izabela Bonk, miejsce: sala Tango, Emcek, wstęp bezpłatny, bez rezerwacji i zapisów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pat
Nikt nie jest tak podły dla kobiety, jak druga kobieta
g
gosc
Wyczuwam śmierdzący feminizm.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza