Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin> Weekend na targach budownictwa

Cezary Sołowij [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Radosław Brzostek
Frekwencja wskazywała, że zainteresowanych budowaniem w nowoczesny sposób jest bardzo wielu.
Frekwencja wskazywała, że zainteresowanych budowaniem w nowoczesny sposób jest bardzo wielu.
Dwa dni w hali koszalińskiej Gwardii trwały targi budowlane. Towarzyszyła im giełda ogrodnicza. Czyste środowisko i ekologiczne budownictwo - takie były hasła wystawy.

W hali Gwardii rozłożyło swoje stanowiska około 60 firm z branży budowlanej i pracujących na rzecz budownictwa. Przyjechali także wystawcy z Niemiec i Ukrainy.

Poza deweloperami, którzy oferowali gotowe domy można było poznać technologie, które pozwolą nie tylko ekologicznie, ale i tanio wybudować własne "gniazdko". Wśród wystawców było wielu przedsiębiorców z Niemiec, którzy proponowali m.in. przydomowe elektrownie wiatrowe. Jak wynikało z ich wyliczeń inwestycja zwraca się po kilkunastu latach użytkowania. A potem już prąd mamy za darmo!

Właśnie za nowatorskie rozwiązanie w dziedzinie elektrowni wiatrowych, które mają skrzydła umieszczone w poziomie nagrodę na targach otrzymało koszalińskie przedsiębiorstwo Ekowodrol. Uznanie w oczach wiceministra ochrony środowiska, Stanisława Gawłowskiego zyskała z kolei zaangażowanie koszalińskich wodociągów w zagospodarowywanie odpadów komunalnych.

Spółka w najbliższych latach ma zamiar wykorzystać osady ściekowe jako materiał energetyczny. W tym celu w pobliżu oczyszczalni powstaje suszarnia. Z 16 tys. ton odpadów powstanie 4 tys. ton suszu, którego wartość kaloryczna porównywalna jest z węglem brunatnym. Wartość inwestycji to około 34 mln zł.

Obok oferty budowlanej pojawiały się stoiska bankowe, gdzie można było uzyskać informacje o sposobie finansowania budowy. Ciekawie prezentowała się Politechnika Koszalińska, która jak wiadomo kształci inżynierów budownictwa.

Tym razem na ich stanowisku można było oglądać... drzewa. Wyjątkowe, bo były to bonsai, z których najstarsze miało 45 lat. Hoduje je dr Tomasz Piskier, który na Politechnice od tego roku kształci przyszłych architektów krajobrazu.

Kto zaś nie ma wystarczających oszczędności mógł zapoznać się z ofertą kredytów bankowych.

W czasie seminarium można było dowiedzieć m.in. o tym w jaki sposób w budownictwie wykorzystywane są odpady np. pyły lotne, które są jednym z surowców do produkcji materiałów budowlanych.

Czytaj też> Białogard> Kolejne targi gospodarcze

Na zewnątrz zaś czekali wystawcy, którzy proponowali krzewy, drzewka i sadzonki. Z możliwości kupienia roślin bezpośrednio od producentów skorzystało wielu koszalinian.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza