Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraina w Kratę ma nowy wabik dla turystów (zdjęcia)

Alek Radomski
W Swołowie nowe budynki zostały przeniesione kamień po kamieniu, belka po belce, z drugiego końca wsi inne zostały zakupione przez instytucję i wyremontowane przez muzealników.
W Swołowie nowe budynki zostały przeniesione kamień po kamieniu, belka po belce, z drugiego końca wsi inne zostały zakupione przez instytucję i wyremontowane przez muzealników. Łukasz Capar
Tu nie będzie skansenowej nudy. Etnolodzy ze Swołowa zapowiadają, że ich najnowsze dzieło, czyli zrewitalizowane osiem domów na końcu wsi, zaciekawi. Będzie oryginalnie, ale i współcześnie. Do tego w pełni multimedialnie.
Nowe atrakcje w skansenie w Swołowie

Nowe atrakcje w skansenie w Swołowie

Do rewitalizacji budynków w Swołowie słupscy muzealnicy podchodzą z dużym pietyzmem. Jak mówią, w tym, co robią, nie może być nic udawanego, bo charakter i autentyzm Swołowa musi być zachowany. Nie oznacza to jednak, że to, nad czym właśnie kończą prace, wiać będzie skansenową nudą. Jest wręcz odwrotnie, bo multimedialnie, na wzór Muzeum Powstania Warszawskiego. Czyli współcześnie i w myśl oczekiwań odwiedzających.

Na osiem remontowanych od 2010 roku budynków kosztem 9,5 mln zł przyznanych Muzeum Pomorza Środkowego w ramach unijnego dofinansowania, siedem znajduje się w podsłupskim Swołowie. Niektóre zostały przeniesione kamień po kamieniu, belka po belce, z drugiego końca wsi, inne zostały zakupione przez instytucję i wyremontowane.

U muzealników nic się nie marnuje, bo np. dachówka na jednym z budynków pochodzi z odpadów z rewitalizacji Ustki, a stuletnie belki stropowe trafiły tam z rozbiórek poniemieckich domów z ościennych wiosek.

Trzy najważniejsze z rewitalizowanych obiektów choć z zewnątrz w niczym nie różnią się od reszty, to od środka naszpikowane będą elektroniką. Mają być czynne cały rok dzięki działającemu już ogrzewaniu podłogowemu, które spisało się tej zimy.

- Kładziemy duży nacisk na multimedia i edukację dzieci i młodzieży. Z myślą o nich stworzyliśmy grę komputerową, dzięki której będą mogły zbudować sobie dom w kratę czy na animowanym filmie zobaczyć, jak korniki czy kołatki degradują drewno.

Na potrzeby muzeum powstało 10 filmików, które będziemy wyświetlać w zagrodzie. Na jednym z nich pokazujemy, jak wygląda współczesna architektura w nadmorskich miejscowościach, np. w Dębinie, gdzie spotkać można i góralskie chaty. A przecież dobre i oryginalne wzorce są bardzo blisko, jak tu w Swołowie. Przecież na tej wiosce zachowało się 70 stuletnich budynków.

To żywy skansen - mówi Dawid Gonciarz, etnolog z Muzeum Pomorza Środkowego.

W uratowanej od rychłego upadku stodole znalazło się sporo miejsca na interaktywną wystawę poświęconą historii Pomorza i jego starych przedwojennych mieszkańców oraz tych przybyłych z kresów.

- Mamy też odrestaurowane dwa domy chlebowe. W jednym będziemy piec prawdziwy na zakwasie według kieleckich przepisów, bo 60 procent ludności po wojnie tu w Swołowie pochodziła z kieleckiego.

Obok drugi, gdzie będziemy wypiekać według przepisów poniemieckich - zachęca Gonciarz. Zgodnie z planem, nowa część swołowskiego muzeum zostanie otwarta 26 maja tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza