Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika tygodnia "Głosu Pomorza". Orkan Otto, film z wypadku i sesja

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Kronika tygodnia "Głosu Pomorza". Orkan Otto, film z wypadku i sesja.>>>>>>>>>>>
Kronika tygodnia "Głosu Pomorza". Orkan Otto, film z wypadku i sesja.>>>>>>>>>>>Archiwum GP24
Mijający tydzień przyniósł sporo zdarzeń. Trudna była przede wszystkim sobota, wówczas przez region przeszedł orkan Otto. W ciągu tygodnia było też sporo smutnych informacji. Odnaleziono także ciało zaginionego słupskiego organisty.

Sobota

- W sobotę 18 lutego do godziny 7.30 do stanowiska kierowania komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej Słupsku wpłynęły informacje o 130 zdarzeniach związanych ze skutkami silnego wiatru – mówi Piotr Basarab, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Słupsku. - Większość z nich wystąpiła na terenach gmin Ustka, Smołdzino, Główczyce i Kępice. Jednak nie brakowało interwencji w Słupsku. Akcje związane były głównie z usuwaniem drzew i gałęzi, które spadły na drogi, chodniki i posesje oraz linie energetyczne. Jak zwykle strażacy interweniowali także zabezpieczając luźne i naderwane elementy budynków, tablic reklamowych i informacyjnych. W Gminie Smołdzino w związku z przerwami w dostawach prądu ratownicy użyczyli agregatu, aby podtrzymać pracę koncentratora tlenu dla osoby potrzebującej.

W regionie bytowskim było blisko 100 interwencji straży. Głównie dotoczyły powalonych drzew i zerwanych dachów.

Niedziela

Złota Kamienica, bo tak się teraz nazywa budynek przy pl. Zwycięstwa 11, została po 19 latach od zmiany właściciela pieczołowicie odrestaurowana. W dodatku z takim pietyzmem, że elewacje budynku oraz jego wnętrze ozdabiają płatki 24-karatowego złota.

- Dlatego tak dobrze to wygląda. To naprawdę płatki złota przyklejone specjalną substancją. W dodatku dodane są tu elementy za zgodą konserwatora zabytków. Na zewnątrz najlepiej to widać na łączniku kamienicy z bramą do średniowiecznego miasta oraz wewnątrz na zdobieniach w wejściu do zabytkowej windy - tłumaczył Krzysztof Strzelczyk, właściciel budynku. I jak sam o sobie mówi, osoba w nim bezgranicznie zakochana.

Dzięki jego pasji, budynek już nie stoi pusty, a znowu tętni życiem. Teraz jest siedzibą dla wielu firm działających w regionie słupskim. Nie tylko, jak przed laty, dla banków.

Poniedziałek

Dwa lata więzienia grożą osobie, która rozsyłała i zamieściła w sieci film z wypadku, do którego doszło w czwartek, 9 lutego, na ul. Szczecińskiej w Słupsku. To makabryczny obraz, na którym widać, jak 76-letnia kobieta leci wysoko w górę po silnym uderzeniu samochodu i upada na ziemię. Przypomnijmy, że kobieta zginęła. W sieci krążą też zdjęcia, na których widać twarz kobiety i makabryczne obrażenia głowy. Nie wiadomo, kto jest autorem. Mógł to być zarówno ratownik medyczny, pracownicy SOR w szpitalu w Słupsku, jak i osoby pracujące przy wypadku.

Poniedziałek

Organizacja Zakładowa NSZZ Solidarność w Urzędzie Miejskim w Miastku powstała w listopadzie ubiegłego roku. Burmistrz Miastka Witold Zajst oficjalnie został zawiadomiony o utworzeniu związków 16 stycznia br. Do ratuszowego związku należy obecnie 18 pracowników (w miasteckim urzędzie pracuje około 75 osób).

- Oczywiście zapraszamy pozostałych pracowników do wstąpienia do związku. Powstanie naszej organizacji jest odpowiedzią m.in. na mało przejrzysty i niesprawiedliwy system wynagrodzeń w urzędzie. Nie dość, że szeregowi pracownicy mało zarabiają, to jeszcze są dysproporcje na podobnych stanowiskach. Poza tym, trudno przejść do porządku dziennego nad podwyżkami dla kierownictwa urzędu rzędu 2000 złotych, gdy pozostali pracownicy otrzymali średnio po 150 złotych (tak duże podwyżki zafundowała kierownictwu urzędu Danuta Karaśkiewicz, poprzedni burmistrz Miastka - dop. redakcji) - mówiła Anna Maszka-Kozłowska, przewodnicząca NSZZ Solidarność w miasteckim ratuszu.

Wtorek

Słupska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zaginionego Piotra Finstera. Ciało 69-letniego mężczyzny znaleziono w Słupi. Mężczyzna to organista z kościoła Najświętszego Serca Jezusowego poszukiwany od początku stycznia.

Ciało ojca odnalazł starszy syn mężczyzny, który codziennie sprawdzał odcinek rzeki od mostu na ul. Orzeszkowej w stronę wiaduktu kolejowego. W odległości około 300 metrów od mostu, przy zwalonych drzewa zaważył na tafli wody coś, co przypominało kurtkę.

Środa

Sesję Rady Miejskiej w Słupsku zdominowała sprawa kolejnej próby zmiany Słupska.

- Po ubiegłorocznej decyzji o poszerzeniu granic miasta powołałam zespół do spraw rozwoju miasta Słupska. Jego rekomendacja jest jednoznaczna. Miasto musi się powiększyć o te sołectwa, o które wnioskowało do rządu w ubiegłym roku. Chodzi o mieszkańców tych miejscowości. Bez nich nie powstrzymamy zjawiska depopulacji, które dotyka nasze miasto - tłumaczyła radnym Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska, prosząc o taką samą jednomyślność, jak w ubiegłym roku.

Radni przyjęli wniosek władz miasta bez dyskusji i jednomyślnie poparli uchwałę (21 głosów za, dwóch radnych nie było na sesji). Procedura powiększenia miasta formalnie więc się zaczęła. Można powiedzieć słowami pani prezydent, że po pierwszym kroku w ubiegłym roku, miasto zrobiło drugi krok.

Tym razem chodzi o sołectwa lub ich części: Bierkowo, Siemianice, Strzelino i Włynkówko.

Czwartek

Dzięki rządowym pieniądzom do strażaków ochotników z całego kraju trafi 675 nowych pojazdów. Do jednostek OSP trafi 180 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 417 średnich oraz 78 ciężkich. Nowe auta w regionie słupskim, bytowskim i lęborskim dostanie blisko 20 jednostek OSP.

Czwartek

Ciało 40-letniego mężczyzny wyłowiono ze stawu przy ul. Św. Klary z Asyżu w Słupsku. Śledztwo prowadzi słupska prokuratura.

Piątek

Kobieta z trójką dzieci dostała wypowiedzenie umowy najmu mieszkania. Musi się wyprowadzić do maja. - W Bytowie nie ma mieszkań do wynajęcia, a w urzędzie usłyszałam, że komunalnego nie dostanę - mówi zrozpaczona kobieta. Bytowianka boi się, że trafi z dziećmi na ulicę.

Piątek

Policja szuka sprawców włamania do sklepu sieci Dino w Smołdzinie. Łupem złodziei miała paść duża suma gotówki i wyroby tytoniowe.

Piątek

Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych "Sub ventum" zorganizowała 24 lutego „Ekumeniczną Drogę Krzyżową - Ku pojednaniu". Uczestnicy wydarzenia szli po zmroku na „Górkę Narciarza”, która zlokalizowana jest w Lasku Południowym, dźwigając plecak o obciążeniu 7 kg, symbolizujący siedem grzechów głównych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza