Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurs dla przewodników turystycznych. Ciekawej pracy po nim nie brakuje

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Zdjęcie archiwalne - spacer z przewodnikiem po Słupsku
Zdjęcie archiwalne - spacer z przewodnikiem po Słupsku Archiwum gp24.pl
Regionalny Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Słupsku zaprasza na kurs na przewodnika turystycznego PTTK. Przygotowuje on do pracy w charakterze przewodnika turystycznego, polegającej na oprowadzaniu wycieczek (szkolne, osoby dorosłe, zagraniczne) po atrakcjach turystycznych powiatów słupskiego i lęborskiego.

- Przewodników zatrudniają biura turystyczne i my - mówi Janusz Grabowski, sekretarz Regionalnego Oddziału PTTK w Słupsku. - Najczęściej dorabiają w ten sposób emerytowani nauczyciele. Niektórzy zakładają swoją własną działalność. Jest zapotrzebowanie. Każda grupa, która przyjeżdża do Słupska, wynajmuje takiego przewodnika. Jest to sposób nie tylko na ciekawe spędzenie wolnego czasu, ale i na zarobek. Przy zapisach na kurs znajomość języka nie jest wymagana, ale mile widziana. Głównie chodzi o język niemiecki, gdyż przyjeżdża do nas dużo wycieczek z tego kraju. Co prawda skończyły się już przyjazdy sentymentalne osób, które urodziły się w Słupsku przed wojną, ale często gościmy grupy niemieckich gości wypoczywających w ośrodkach i sanatoriach w Kołobrzegu. Poza tym nasz kurs obejmuje nie tylko Słupsk i powiat słupski, ale i bardzo ciekawy turystycznie Lębork oraz powiat lęborski. Chodzi o zasięg terytorialny naszej dużej atrakcji turystycznej, czyli Słowiński Park Narodowy.

O kursie

Odbiorcy:
osoby, które ukończyły 18 lat,
posiadają co najmniej średnie wykształcenie,
są komunikatywne,
obce języki mile widziane (ale niekonieczne).

Cel kursu: przygotowuje do pracy w charakterze przewodnika turystycznego, polegającej na oprowadzaniu grup wycieczkowych (szkolne, osoby dorosłe, wycieczki zagraniczne) po największych atrakcjach turystycznych powiatów słupskiego i lęborskiego.

Program podstawowego szkolenia ogólnego: Metodyka i etyka przewodnictwa, Ogólne zasady bezpieczeństwa w turystyce, Podstawowe przepisy prawne w turystyce, Wybrane zagadnienia z psychologii i socjologii. Zajęcia praktyczne w formie ćwiczeń w terenie i wycieczek szkoleniowych.

Program podstawowego szkolenia specjalistycznego: Historia regionu na tle historii Polski, Kultura i sztuka regionu, Charakterystyka geograficzna regionu, Etnografia regionu, Środowisko przyrodnicze regionu i jego ochrona, Zagospodarowanie turystyczne regionu, Terenoznawstwo i topografia. Szkolenia praktyczne w formie ćwiczeń w terenie i wycieczek szkoleniowych.

Szkolenie prowadzone jest przez wykwalifikowanych specjalistów branży turystycznej, konserwatorów zabytków, pracowników muzealnych oraz wykładowców akademickich. W ramach kursu słuchacze korzystają z bezpłatnego wstępu do wybranych muzeów, obiektów historycznych i przyrodniczych, oraz bezpłatnego udziału w trzech wycieczkach - objazdach szkoleniowych z wykorzystaniem środków lokomocji w dyspozycji organizatora.

Termin, miejsce i formy zajęć: Kurs będzie trwał przez okres około trzech miesięcy, obejmuje 117 godzin wykładowych plus 4 dni wycieczkowych. Zajęcia odbywać się będą w soboty i niedziele.

Miejscem zajęć teoretycznych i spotkań organizacyjnych jest sala szkoleniowa w siedzibie Regionalnego Oddziału PTTK w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 1. Zajęcia praktyczne odbywać się będą w obiektach na trasach zwiedzania, w muzeach, kościołach, obiektach zabytkowych, a także w Słowińskim Parku Narodowym i Parku Krajobrazowym „Dolina Słupi” oraz rezerwatach przyrody.

Opłata za kurs: 1200 zł (z wpisowym). Można rozłożyć na raty.

Spotkanie organizacyjne: niedziela, 27 lutego, godz 11.

Kontakt: Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Regionalny Oddział w Słupsku, ul. Szarych Szeregów 1, tel. 59 842 5012, tel/fax 59 842 2902, e-mail - [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza