Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lębork. Powstała biografia Paula Nipkowa

Fot. Krzysztof Falcman
Claus-Dietrich Schmidt w gabinecie Paula Nipkowa w lęborskim muzeum.
Claus-Dietrich Schmidt w gabinecie Paula Nipkowa w lęborskim muzeum. Fot. Krzysztof Falcman
Claus-Dietrich Schmidt właśnie skończył kolejną książkę. Ponad 100-stronicowa pierwsza w historii biografia prekursora telewizji Paula Nipkowa trafiła do drukarni.

Claus-Dietrich Schmidt urodził się w niemieckim Stralsundzie, ale dzieciństwo i młodość spędził w Lęborku. Miasto opuścił w 1945 r. Aktualnie mieszka w Stralsundzie w Niemczech. Duszą chyba jednak nadal tkwi w Lęborku, bo nikt tak jak on nie potrafi opisać historii i ludzi z tym miastem związanych. Schmidt skończył właśnie pisać kolejną książkę. Tym razem na ponad stu stronach opisuje życie Paula Nipkowa, twórcy tzw. tarczy Nipkowa, powszechnie uważanej za wynalazek, który przyczynił się do rozwoju telewizji.

- Jeszcze w 2004 roku wygłosiłem wykład o dawnych mieszkańcach Lęborka. Paul Nipkow był jego najważniejszym bohaterem. Dwa lata temu zostałem zaproszony na spotkanie na temat Paula Nipkowa i jego wynalazku. Dowiedziałem się wtedy, że na 150-lecie urodzin Nipkowa, które przypada w przyszłym roku, planowana jest wystawa związana z wynalazcą. Wtedy pomyślałem, żeby napisać o Nipkowie książkę - wyjaśnia Claus-Dietrich Schmidt.

Półtora roku trwało zbieranie materiałów do opracowania biografii Nipkowa. Pan Claus nie ukrywa, że najwięcej pomogli mu potomkowie wynalazcy.

- Po śmierci Nipkowa jego córka Emma do walizek spakowała jego dokumenty. Były tam notatki, ale i korespondencja. Po latach wnuk Paula Nipkowa - Klaus Nipkow, pozwolił mi otworzyć te walizki - wspomina autor. Z części dokumentów korzystał już podczas pisania poprzednich książek na temat historii Lęborka. Do stworzenia biografii wynalazcy dokumenty z walizek przydały się jak znalazł. - Poszczególne rozdziały po kolei opisują życie Paula Nipkowa. Starałem się zgromadzić w książce najważniejsze fakty. Piszę też o jego rodzinie, korzeniach. Warto wiedzieć, że Nipkow swój pierwszy wynalazek opatentował w wieku 24 lat - właśnie tarczę Nipkowa. W 1938 roku opatentował ostatni, także związany z telewizją. W ciągu całego życia stworzył aż 32 wynalazki - mówi Schmidt i przyznaje
- Paul Nipkow był skromnym i pilnym człowiekiem, z wielką fantazją.

Marzeniem pana Clausa jest, aby w przyszłości w Lęborku organizowana była konferencja na temat Nipkowa.

- Czasem, jak spaceruję parkiem Michalskiego, podpytuję ludzi, czy wiedzą, kto to jest Paul Nipkow. Lęborczanie już Nipkowa znają. Taka konferencja ma szansę rozsławić Lębork - mówi autor biografii Nipkowa.

Promocja
Promocja książki Clausa-Dietricha Schmidta w Lęborku odbędzie się 23 października w piątek o godz. 18. 20 listopada, także w piątek, o godz. 18 książka będzie miała swoja promocję w Wejherowie. Zapowiedziane są także promocje w Łebie, Słupsku i Berlinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza