Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lębork. Szykuj się na Jarmark świętego Jakuba

Fot. Andrzej Dąbek (Lęborski Klub Fotograficzny)
Ubiegłoroczne ożywianie ulicy Staromiejskiej.
Ubiegłoroczne ożywianie ulicy Staromiejskiej. Fot. Andrzej Dąbek (Lęborski Klub Fotograficzny)
Niespodzianki, nowości i mnóstwo zabawy. Dni św. Jakuba zapowiadają się coraz ciekawiej. Byliśmy na spotkaniu roboczym przed największą w mieście imprezą.

Obchody święta Jakuba rozpoczną franciszkanie. Podczas Lęborskich Dni Jakubowych zakonnicy będą świętować nie tylko 800-lecie swojego zakonu, ale też jubileusz 500-lecia swojej obecności w Lęborku. Już w czwartek w kościele św. Jakuba odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne.

Rozstrzygnięty zostanie też konkurs na rzeźbę św. Jakuba. Mamy już 18 rzeźb. Z nich wybierzemy najładniejszą - mówił ojciec Piotr Pawlik, proboszcz parafii św. Jakuba.

W ramach Dni Jakubowych franciszkanie będą ewangelizować na ulicy pod hasłem "Katolicy na ulicy", będzie też rajd rowerowy i festyn pod hasłem "Franciszkanie dzieciom". W wieży kościoła św. Jakuba zainstalowana zostanie wystawa historii oświetlenia pod hasłem "Światłem muskane".

Corocznie nasze wystawy przyciągają tłumy. Zwłaszcza że to jedyna okazja, żeby wejść na wieżę kościoła - mówiła Mariola Pruska, dyrektor lęborskiego muzeum, które organizuje wystawę.

Stowarzyszenie św. Jakuba Apostoła zorganizuje z kolei koncert pod hasłem "Muzyka regionów".

Zobaczymy takie zespoły jak węgierski Mezoszilas, zagra też Switanok, Etnos czy Nasze Strone - mówiła Regina Szczupaczyńska.

Nie zabraknie atrakcji dla miłośników historii. Na placu za dawnym zamkiem rozbije się autentyczny obóz średniowiecznych wojów.

Mieszkańcy będą mogli wejść do obozu i z bliska obejrzeć, jak wyglądał strój i wyposażenie w XIII, XIV i XV wieku. Będzie można zobaczyć, jak się jadło, piło, mieszkało, ubierało - mówił Andrzej Barański z Lęborkiego Bractwa Historycznego. - Ciekawostką będzie taborowy wóz krzyżacki z XV wieku.

Nie zabraknie też atrakcji na ul. Staromiejskiej. Przez trzy dni zaroi się na niej od szczudlarzy, kwiaciarek, przebierańców.

Będą zabawy i konkursy dla dzieci, malowanie twarzy, trębacz, będzie można skorzystać z darmowej porady wróżki, odbędą się pokazy mody dawnej, uliczny turniej warcabów - mówi Paweł Piwka, dyrektor Lęborskiego Centrum Kultury Fregata. Posłuchać będzie można też muzyki.

Na ulicy Staromiejskiej zagrają między innymi zespoły ludowe, chór, wystąpią soliści i młode zespoły z Lęborka i okolic.

Podczas jarmarku promowany będzie także kalendarz na 2009 rok, którego hasłem przewodnim jest "Lębork kolebką telewizji".

Motywem przewodnim kalendarza jest telewizor jako symbol telewizji. Nie zawsze dosłowny. Wystarczy powiedzieć, że na zdjęciach zobaczymy telewizor wykonany z lodu - zapowiadają autorzy zdjęć.

Plener i fizycy

A to nie wszystkie atrakcje. Na moście na Łebie rozbity będzie namiot, w którym pracownicy wydziału fizyki z Torunia będą starali się przekonać lęborczan do tej nauki.

Nie zabraknie tradycyjnego pleneru malarskiego, na który zgłosiło się już 30 uczestników. Na placu Kopernika będzie można poświęcić swoje auto, a jako gwiazdy na zakończenie jarmarku wystąpią Antonina Krzysztoń i Stanisław Sojka.

Szczegółowy program tegorocznych Dni Jakubowych można znaleźć na stronie:

http://jarmark.lebork.pl/ lub http://umbiuletyn.dl.interia.pl/LDJPLAKAT1.jpg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza