Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masło drożeje. W sklepach cena kostki zbliża się do 7 złotych

(WF)
Wojciech Frelichowski
W ciągu ostatnich tygodni mocno podrożało masło. Ceny tego artykułu są aż o 72 proc. wyższe niż przed rokiem. Dlaczego?

22 zł – tyle aktualnie zapłacimy za kilogram masła w hurcie. To 0 72 proc. więcej niż lipcu 2016 r. Obecnie już nawet w dyskontach zapłacimy około 5-6 złotych za kostkę. Np. W Netto jest to 5,79 (Masło Extra) do 6,49 zł (Masło Mlekowita), w Biedronce 4,99 (Masło Mleczna Dolina) i 6,49 (Masło Extra Polskie), a w Lidlu 6,49 (Masło Extra Łaciate). To poziomy cen dalece odbiegające od tych, do których przez lata zdążyliśmy się przyzwyczaić.

Za masło nie tylko Polacy zapłacą więcej, podobną sytuację obserwujemy na zachodzie Europy, gdzie podwyżka waha się od 80 do 100 proc.

Jak informuje Bankier.pl, w 2015 r. Komisja Europejska zdecydowała, że po 31 latach obowiązywania system kwot mlecznych zostanie zniesiony (w 1984 r. w ramach Wspólnej Polityki Rolnej rozpoczęto limitowanie produkcji, ponieważ podaż przewyższała popyt, a dopłaty i skupy interwencyjne uznano za nieopłacalne). Zniesienie limitów doprowadziło do zwiększenia produkcji.

- Kiedy w UE zniesiono limity, podaż mleka gwałtownie wzrosła. W związku z tym rolnicy zaczęli produkować dużo. Większa podaż spowodowała spadek cen i ten spadek najbardziej dotkliwy był w pierwszym półroczu 2016 r. – komentuje Lech Karendys, dyrektor wydziału handlu SM MLEKPOL w Grajewie, producenta mleka i masła marki „Łaciate”.

Redukcja cen skupu mleka spowodował z kolei spadek opłacalności produkcji mleka. Niedobór mleka skutkował zmniejszeniem się produkcji masła w większości krajów Europy Zachodniej już w 2016 r., a tendencja ta utrzymuje się do dziś, co widzimy także w Polsce.

Jednak jak zauważa Roman Przasnyski, główny analityk GERDA BROKER, skok cen masła powinien wpłynąć na ponowny wzrost opłacalności produkcji mleka. Tym niemniej w sektorze rolno-spożywczym rynkowe procesy dostosowawcze trwają zwykle dość długo, gdyż wymagają nie tylko inwestycji rzeczowych na wielu etapach procesów wytwarzania, ale i odbudowy stad, co wymaga czasu.

ZOBACZ TAKŻE: Finał plebiscytu Smaki Pomorza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza