Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mirosław Batruch ma zostać honorowym obywatelem gminy Miastko

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Mirosław Batruch ma zostać honorowym obywatelem gminy Miastko
Mirosław Batruch ma zostać honorowym obywatelem gminy Miastko Archiwum
Klub radnych „Samorządność” złożył wniosek o nadanie honorowego obywatelstwa gminy Miastko Mirosławowi Batruchowi. – Po opinii komisji stosowny projekt uchwały stanie na najbliższej sesji – informuje Tomasz Borowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Miastku.

Działacz społeczny i polityczny oraz dyrektor szkoły

Mirosław Batruch to działacz społeczny, były wieloletni radny wojewódzki, były dyrektor szkoły rolniczej w Łodzierzy (obecnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych), polityk (PSL).

Obiekty szkolne w Łodzierzy powstały dzięki dużej determinacji Mirosława Batrucha. Później szkoła była przez niego rozwijana. Jak radny wojewódzki skutecznie zabiegał o pieniądze na inwestycje i inne projekty w gminie Miastko. Mirosław Batruch był współorganizatorem wielu znaczących wydarzeń i imprez w gminie Miastko.

Poniżej charakterystyka Mirosława Batrucha stanowiąca uzasadnienie wniosku o honorowe obywatelstwo

Mirosław Batruch jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Słupsku na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym, gdzie otrzymał tytuł magistra matematyki. Ponadto ukończył studia podyplomowe w zakresie kierowania i zarządzania oświatą. Pełnił szereg funkcji społecznych jako samorządowiec: był radnym miasta i gminy Miastko w kadencjach: 1990-1994, 1994-1998. Jako delegat z Miastka w latach 1990-94 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Sejmiku Samorządowego Województwa Słupskiego, a w latach 1994-1998 objął funkcję marszałka Sejmiku Województwa Słupskiego. W latach 1990-1998 pełnił obowiązki członka Zarządu Wojewódzkiego OSP i członka Prezydium OSP. Był również trzy kadencje (w latach 2006-2018) radnym wojewódzkim Sejmiku Pomorskiego w Gdańsku, piastując tam funkcję przewodniczącego Komisji Rolnictwa Gospodarki Żywnościowej i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Był wieloletnim dyrektorem szkoły rolniczej w Łodzierzy .

Urodził się 5 sierpnia 1946 r. w Cisowcu. Dzieciństwo i młodość spędził w Białym Borze, gdzie rozpoczął swoją karierę zawodową, pracując w Szkole Podstawowej w Białym Borze jako nauczyciel matematyki, fizyki, chemii i wychowania fizycznego.
Z Miastkiem jest związany od roku 1971, gdzie zamieszkał wraz z małżonką Felicją. 1 września 1971 r. rozpoczął pracę w ówczesnym Zespole Szkół Mechanicznych w Miastku jako wychowawca internatu, nauczyciel matematyki oraz przez krótki okres jako społeczny kierownik internatu. W 1976 r. podjął pracę nauczyciela matematyki i fizyki w Szkole Podstawowej nr 2 w Miastku, jednocześnie ucząc matematyki w Zasadniczej Szkole Rolniczej w Łodzierzy.

W 1979 r. powierzono mu funkcję dyrektora ówczesnej Zasadniczej Szkoły Rolniczej w Łodzierzy, którą pełnił przez 28 lat. Jako dyrektor szkoły zainicjował budowę nowego budynku szkolnego wraz z salą sportową oraz budowę dwóch budynków mieszkalnych dla nauczycieli. Za jego kadencji Zasadniczą Szkole Zasadniczą przekształcono w Zespół Szkół Rolniczych, a w 1998 r. w Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. Szkoła rozwinęła nowe kierunki kształcenia m.in. Technikum Rybactwa Śródlądowego (jedna z czterech tego typu placówek w Polsce). Poza tym działały takie kierunki jak: technikum rolnicze, spedycji, geodezji, architektury krajobrazu, obsługi turystycznej czy technikum żywienia i gospodarstwa domowego. Dzięki kształceniu młodzieży w kierunkach rolniczych pozyskano wiele funduszy na rozbudowę szkoły i rozwój bazy dydaktycznej. Szkoła swoją ofertę edukacyjną skierowała nie tylko dla młodzieży, ale również do dorosłych.

Mirosław Batruch, jako dyrektor szkoły, był inicjatorem wielu przedsięwzięć o charakterze lokalnym i regionalnym. Wspomnieć tu należy o organizacji wraz z redakcją Głosu Pomorza dziewięciu edycji Wyborów Miss Wsi Pomorza. Drugim znaczącym przedsięwzięciem była organizacja Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Karola Wojtyły, która doczekała się 19 edycji. Był założycielem i opiekunem młodzieżowej drużyny pożarniczej przy szkole w Łodzierzy, która w 1985 r. zdobyła pierwsze miejsce w Polsce w swojej kategorii, a w 1992 r. drugie miejsce w Międzynarodowych Zawodach Pożarniczych w Sopocie.

Jako radny Sejmiku Pomorskiego i przewodniczący komisji rolnictwa angażował się w pozyskanie pieniędzy na rzecz gminy Miastko. Dzięki jego staraniom fundusze na remonty kościołów otrzymały parafie w Piaszczynie i w Miastku. Pomoc finansową otrzymywał również miastecki szpital. Remont wielu dróg wojewódzkich, w tym odcinka na trasie Miastko-Łodzierz, udało się zrealizować dzięki działalności Mirosława Batrucha. Brał aktywny udział przy rozdziale pieniędzy na drogi dojazdowe do gospodarstw rolnych.

Obecnie nadal działa społecznie m.in. w Radzie Społecznej przy Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku z rekomendacji Sejmiku Pomorskiego w Gdańsku. Poza tym pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Miastku.

W środowisku hobbystów znany jest jako kolekcjoner papaliów, czyli pamiątek po papieżu Janie Pawle II. Mirosław Batruch posiada m.in. imponujące zbiory monet i medali z wizerunkiem Ojca Świętego. Jego zbiory można było zobaczyć na wielu wystawach m.in. w Miastku, Słupsku, Koszalinie, Lęborku, Zblewie, Czarnem, Białym Borze, Pile.

Gmina Miastko ma 15 honorowych obywateli

W Miastku jest obecnie 15 honorowych obywateli. To: Józef Kłobuszyński, Rajmund Rutkowski, Władysław Stojak, Feliks Harat, Cord Asche, ks. Jan Karnicki, Jerzy Tandecki, Piotr Hofmański, Hans Ulrich Kuchenbacker, Feliks Wieczyński, Stanisława Mostowska, Walenty Demiro-Saulski, Genowefa Gocoł, ks. Wojciech Wójtowicz, Wojciech Gołębiowski (wyróżnienia są nadawane od 2017 r.).

Zasłużeni na różnych polach

Godność Honorowego Obywatelstwa Gminy Miastko otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla gminy, w szczególności w takich dziedzinach jak: polityka, gospodarka, nauka, kultura, sport. Poza tym - osoby współpracujące z gminą, promujące ją, wspierające inicjatywy gminne, a także wybitne osobistości.

Honorowy obywatel, poza możliwością używania tytułu, może bezpłatnie uczestniczyć w imprezach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych organizowanych przez gminne jednostki. W razie śmierci, jego pogrzeb odbędzie na cmentarzach w gminie Miastko z honorami. Po śmierci nazwiska nieżyjących honorowych obywateli mogą być brane pod uwagę w pierwszej kolejności przy nadawaniu nazw ulic, placów i parków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza